REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai makaronai atšąla, kūnas juos virškina kitaip, pasisavina mažiau kalorijų ir kraujo gliukozės lygis pakyla mažiau. O juos vėl pašildžius efektas dar didesnis – gliukozės lygio šuolis sumažėja 50 %.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis žino, kad makaronai nėra labiausiai liekninantis patiekalas, bet jie pernelyg skanūs, kad būtų galima jų nevalgyti. Atrodo kaip visiška nesąmonė, bet ar leidus makaronams atvėsti ir juos vėl pašildžius jie gali tapti mažiau tukinantys? Michaelas Mosley iš „BBC News“ nusprendė tai ištirti.

REKLAMA

Makaronai taip eina į kūną, nes yra sudaryti iš angliavandenių, o kai angliavandeniai virškinami skrandyje, jie suskyla ir pasisavinami kaip paprasti cukrūs. Dėl šių cukrų kraujo gliukozės lygis šauna į dangų, o siekdama jį išlyginti kasa kliūsteli insuliną.

Jei insulinas savo darbą atlieka tinkamai, staigus gliukozės pakilimas taip pat staigiai ir baigiasi, o kai tai nutinka – jūs vėl alkanas. Būtent todėl dietologai rekomenduoja vietoje baltos duonos naudoti viso grūdo ir skirtingų grūdų juodą duoną, kadangi joje daug maistinių skaidulų, lėčiau ir ne taip staigiai išskiriančių gliukozę į kraują.

REKLAMA
REKLAMA

Bet ar yra būdų, kurie pakeistų jūsų išsivirtus makaronus taip, kad kūnas juos virškintų labiau kaip skaidulas? M. Mosley peržvelgė neseniai BBC 2 laidoje „Trust Me, I’m a Doctor“ vykdyto eksperimento rezultatus ir išsiaiškino, kad makaronų išvirimas ir atvėsinimas pakeičia jų struktūrą taip, kad jie tampa „atspariu krakmolu“.

Kitaip nei angliavandeniai, atsparus krakmolas skrandyje nesuskyla – ir nesukelia gliukozės lygio šuolių bei kritimų, o keliauja į storąją žarną, kur veikia kaip maistinės skaidulos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad jei išsivirsite makaronų ir juos atvėsinsite, jūsų kūnas virškins juos labiau kaip skaidulas, o ne kaip angliavandenius. Tai M. Mosley sakė Denise’as Robertsonas, maitinimosi fiziologijos vyr. lektorius iš Sario universiteto Jungtinėje Karalystėje. Anot M. Mosley, taip makaronai „sukels mažesnį gliukozės pakilimą ir padės maitintis gerosioms žarnyno bakterijoms. Taip pat pasisavinsite mažiau kalorijų, taigi, tokiu atveju laimi visi“.

Na, aišku, šalti makaronai sveikesni, bet juk 99 atvejais iš šimto šilti makaronai skanesni. Ar atšalusius makaronus pašildžius situacija pasikeičia?

REKLAMA

Chrisas van Tullekenas iš „Trust Me, I’m a Doctor“ ir UCL surinko keletą savanorių ir atliko eksperimentą. Tris dienas kas keletą savaičių jie tuščiu skrandžiu turėjo valgyti šviežiai išvirtus, šaltus ir pašildytus makaronus su česnakais bei pomidorais. Kiekvieną iš tų dienų dvi valandas po makaronų valgio kas 15 minučių jie davė kraujo mėginius, tad Ch. van Tullekenas ir jo komanda galėjo stebėti bei lyginti jų kraujo gliukozės lygio pokyčius.

Savo rezultatus M. Mosley praneša per „BBC News“: „Kaip ir tikėtasi, šalti makaronai sukėlė mažesnį gliukozės ir insulino padidėjimą kraujyje nei šviežiai išvirti makaronai. Bet atradome tai, ko niekas nesitikėjo, – išvirti, atvėsinti ir vėl pašildyti makaronai darė dar didesnį poveikį. Ar, tiksliau, darė dar mažesnį poveikį kraujo gliukozei. Tiesą sakant, jie sumažino kraujo gliukozės lygį 50 %. Tai užtikrintai rodo, kad makaronų pašildymas juos pavertė netgi „dar atsparesniu krakmolu“. Tai nepaprasti rezultatai, kurių niekas anksčiau nematavo.“

D. Robertsonas atlieka „Diabetes UK“ finansuojamą tyrimą, turintį išaiškinti, kaip skirtingas maistas gali būti pakeistas, kad taptų panašus į atsparų krakmolą ir sumažintų reakcijas kraujyje, kokios vyksta sergantiems diabetu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų