REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmojo pasaulinio karo metu, siekdami apsaugoti savo sostinę, prancūzai pastatė dirbtinę Paryžiaus kopija, kuri turėjo tapti masalu vokiečių bomboms. Antrajame Paryžiuje be pagrindinių gatvių iškilo ir žymūs miesto objektai – Eliziejaus laukai ir Šiaurės geležinkelio stotis.

REKLAMA
REKLAMA

Šio neįtikėtino plano detalės paaiškėjo tik dabar, kai Paryžius ruošiasi pažymėti 93 Pirmojo pasaulinio karo paliaubų metines, praneša The Telegraph.

REKLAMA

Pasak archyvinių duomenų, kuriuos paviešino laikraštis Le Figaro, buvo tikimasi, kad vokiečių pilotai paprasčiausiai apsigaus, pamatę dirbtinę Paryžiaus kopiją.

Paryžius (nuotr.makalius.lt) (nuotr. Balsas.lt)Paryžius (nuotr.makalius.lt) (nuotr. Balsas.lt)

 

Antrasis Paryžius buvo išdėstytas tikrojo miesto pašonėje. Buvo pastatytos gatvės su elektriniu apšvietimu, pastatų kopijos ir netgi Šiaurės geležinkelio stotis, iš kurios traukiniai vyksta į Londoną.

„Tai neįtikėtina istorija, apie kurią Paryžiaus gyventojai žino labai mažai“, – teigia profesorius Jeanas–Claude'as Delarue, vienas žymiausių dabartinių Paryžiaus istorikų. „Planas dėl suprantamų priežasčių buvo laikytas paslaptyje, tačiau jis parodo, kad bombardavimo grėsmė buvo vertinama labai rimtai“.

REKLAMA
REKLAMA

Šis planas buvo sukurtas 1918 metais, kai karas jau artėjo prie pabaigos. Radarai vis dar buvo primityvioje išsivystymo stadijoje. Lėktuvai numesdavo bombas ant pirmų pasitaikiusių objektų.

Slaptojo plano vykdytojai pasirinko vietą maždaug už 24 kilomterų nuo Paryžiaus centro prie panašaus į mieste esantį Senos upės vingį.

Paryžius, Monmartas, News Bridgepix nuotr. (nuotr. Balsas.lt)Paryžius, Monmartas, News Bridgepix nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

Buvo pasamdytos privačios kompanijos, kurios turėjo pagaminti pastatų kopijas, o elektrikas ir inžinierius Fernandas Jacopozzis buvo pasamdytis naujojo miesto elektrifikavimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo pagamintos medinės daugelio pastatų kopijos, kurios buvo atitinkamai nudažytos. Specialios lempos buvo pajungtos dirbtinėse gamyklose, kad sukurtų naktinės gamybos efektą.

Vis dėlto antrasis Paryžius taip ir nebuvo iki galo užbaigtas iki paskutinės vokiečių oro atakos prieš miestą 1918 metų rugsėjį, todėl ambicingas planas taip niekada ir nebuvo išbandytas. Vis dėlto už savo įspūdingą darbą F. Jacopozzis buvo apdovanotas. Vėliau jis išgarsėjo, kai jam buvo skirta garbė apšviesti Eifelio bokštą.

Netikras Paryžius buvo skubiai demontuotas, pasibaigus karui. Dabar toje vietoje jau senokai yra tikrojo Paryžiaus rajonas.

Paryžius Pirmojo pasaulinio karo metu nenukentėjo taip smarkiai, kaip Londonas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų