REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Varėnos rajone į devintąjį čempionatą šįryt vėl rinkosi grybautojai iš visos Lietuvos. Laimikiu pasidžiaugti jiems šiemet neteko, tačiau įspūdžių į namus kiekvienas išsivežė pakankamai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet Dzūkija grybų derliumi nepamalonino – per tris valandas nesurinkta nė 200 kilogramų grybų. Baravykų – vos 14, pernai jų rasta apie 500. Ir komandų mažiau susirinko, todėl leista rinkti visus valgomuosius grybus.

REKLAMA

„Dalyvių gausą apsprendžia grybai. Nes čempionatas yra tik žaidimas, atrakcija, tie žmonės atvažiavę pasilieka, ilgiau pagrybauja, apsistoja kaimo turizmo sodybose“, – sako Varėnos vicemeras Vidas Mikalauskas.

Daugiausia grybų – per 37 kilogramus – surinko „Kremblių“ komanda iš Paluknio, ne pirmą kartą į namus išsivežanti pagrindinį prizą.

„Žaliuokės yra jaunuolyne, kur balta samana, ten tokios priplotos. Arba yra aukštoj samanoj, bet jų maža galva ir labai aukštas kotas, lūžta, bet, kad ir keista, – jos sveikos“, – pasakoja grybautojas iš Paluknio Vytenis Daugudis.

REKLAMA
REKLAMA

Mažiausiai rado Klaipėdos komanda. Tačiau pripažino, kad į mišką atvedė azartas.

„Grybų apskritai radau gal dešimt. Tinkamų gal keturis“, – sako jaunasis grybautojas iš Klaipėdos Jonas Žvilius.

„Išbrokavo daug, nes gerus mes išspardėm. Čia kitokie grybai, aišku, auga, sumaišėme su musmirėmis“, – įspūdžiais iš grybavimo čempionato dalijasi klaipėdietė Diana Ruplytė.

Antros vietos laimėtojos – labiausiai prityrusios grybautojos iš Varėnos rajono – parsinešė daugiausiai voveraičių, tačiau pripažino, kad šiemet grybų Dzūkijoje nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šilukų, pavyzdžiui, pernai nueini į brūzgynus, tai gali dešimtis kilogramų pririnkti, o šiemet kokius 6–7 kilogramus ir visi beveik sukirmiję“, – teigia grybautoja iš Merkinės Neringa Baublytė.

Įspūdingiausio baravyko, svėrusio 200 gramų, prizas iškeliavo į Kauno rajoną.

Po čempionato Grybų šventė persikėlė į Varėną. Rajono seniūnijos, miškų urėdijos, tautodailininkai, amatininkai kvietė į išpuoštus kiemelius, vaišino grybų patiekalais, mokė verpti ir nerti, virti degutą ir žiesti puodus.

Rūta Lankininkaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų