REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt mažiausiai ko norisi gražiausių metų švenčių metu – tai, kad šuo ar katė staiga sunegaluotų ir skubiai prireiktų lėkti pas veterinarijos gydytoją. Užbėgant tam už akių norime priminti Jums apie įprastus šventinius dalykus, kurie gali sukelti rimtų problemų jūsų augintiniams. Dauguma patarimų tikrai nebus nauji, bet juos pakartoti verta, nes kiekvienais metais klinikoje sulaukiame sunegalavusių gyvūnų su problemomis, kurių galima buvo išvengti.

REKLAMA
REKLAMA

Nuodai – augalai ir cheminės medžiagos

Pagrindiniai nuodingi produktai, su kuriais susiduriama per šventės yra: šokoladas, kava, nešviežias maistas, svogūnai ir kambariniai augalai. Iš pastarųjų nuodingi bugienis, lelijos, amalas, amariliai ir puansetijos (dar vadinamos Kalėdų žvaigždėmis ir pastaruoju metu tampančios vis labiau populiariomis). Praryti šių augalų lapai ar žiedai dažniausiai sukelia tik mieguistumą, vėmimą ar viduriavimą, tačiau pasekmės gali būti ir rimtesnės. Viskas priklauso nuo to, kiek gyvūnas augalo prarijo ir per kokį laiko tarpą. Reikia žinoti, kad svogūniniai augalai sukelia stipresnius pažeidimus.

REKLAMA

  • Bugienis (Ilex sp.) – dažniausiai šis augalas parnešamas namo maždaug Kalėdų laiku ir jo paragavimas gyvūnui gali sukelti stiprų vėmimą ir viduriavimą. Taip pat gali sukelti ir sąmonės sutrikimus.

  • Amarilis (Amaryllis spp.) – tai žiemos laikotarpiu žydinti nuostabi gėlė, kurią taip ir knieti ištraukti į kuo matomesnę vietą. Tačiau žingeidžiam šuniui ar katei šio augalo paragavimas gali būti vėmimo, viduriavimo, depresijos, sumažėjusio apetito, drebulio, seilėtekio ir pilvo skausmų priežastimi.

  • Amalas (Phoradendron spp.) – šis dar vienas žmonių mėgstamas Kalėdų favoritas gyvūnams gali sukelti stiprų vėmimą ir viduriavimą. Jis taip pat gali būti kaltas dėl apsunkinto kvėpavimo, sulėtėjusio širdies darbo ir alpimų. Kai kurie gyvūnai jo poveikyje gali keistai elgtis, galimos haliucinacijos. Jeigu augalo suvalgyta daug – gyvūnas gali gaišti.

  • Puansetija (Euphorbia) – ši gražuolė gali sudirginti burnos ir skrandžio gleivines, kai kada sukelti vėmimą. Iš tiesų ji yra mažai nuodinga ir jos pavojingumas dažnai yra pervertinamas. Dauguma žmonių laiko šią gėlę nenuodinga ir tai yra gerai, nes šiuo metų laiku ją galima rasti daugelyje namų.

  • Kalėdinis kaktusas (Schlumbergera arba Zygocactus) – prarijus didelį kiekį šio augalo, galimas vėmimas (netgi su krauju), viduriavimas (ir su krauju), sąmonės sutrikimai. Suėdus nedaug nieko įtartino galima ir nepastebėti. Šie augalai laikomi mažai nuodingais.


Kalėdinės eglutės – kaipgi pagrindinės žiemos šventės be šito atributo? Tačiau vazonėlyje su vandeniu, jei toks yra, gali būti ištirpusių spygliuočių dervų ar konservantų, kurie tikrai yra pakankamai pavojingi. Netgi nuo eglutės nukritę sausi spygliai gali būti pavojingi: jie gali įstrigti letenose, burnoje, stemplėje arba žarnyne.

REKLAMA
REKLAMA

Pavojai tyko ne tik namuose. Garaže ar ūkiniame pastate taip pat yra pakankamai gyvūnams įdomių skanių dalykų. Jei Jūsų gyvūnas išeina į lauką, įsitikinkite, kad jis negalėtų turėti jokio sąlyčio su automobilių antifrizu (nei tiesiogiai iš taros, nei laižydamas nuo garažo grindų). Šis saldus skystis yra labai pavojingas, nes gyvūnams jis skanus, o patekęs į organizmą net nedideliais kiekiais greitai pažeidžia inkstus ir pavėlavus sureaguoti inkstai gali atsisakyti dirbti negrįžtamai. Druska ir kiti sniego bei ledo tirpinimui skirti chemikalai gali sudirginti letenas ir tapti nuodingais, jeigu juos nulaižyti ar praryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papuošalai ir dekoracijos

Jei netyčiom savo namų dekoracijas ir eglučių papuošalus laikote su preparatais nuo kandžių (maža ko gali būti), prieš ištraukdami juos į dienos šviesą įsitikinkite, kad jų ant dekoracijų nebeliko. Šie insekticidai gali sukelti daug rimtų problemų, netgi praryti mažais kiekiais.

Kalėdos – ypatingas dovanų metas, taigi gyvūnai gali praryti mažesnius žaislus ar baterijas. Jie gali pragraužti dovanų įpakavimus, blizgučius, kaspinus, girliandas, foliją ir kitas dekoracijas. Šie savo ruožtu gali tapti rimto žarnų užsikimšimo, gydomo tik chirurginiu būdu, priežastimi. Mirksinčios eglutės girliandos lemputės gali patraukti šuns ar katės dėmesį ir sukelti norą jas paragauti, kas irgi gali užkimšti virškinimo traktą arba dar blogiau – nutrenkti gyvūną elektra...

Naudingi patarimai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų