• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tyrimai atskleidė, kad vyne esanti medžiaga saugo širdį nuo senėjimo.

Ši medžiaga vadinama resveratrolu, ir nors šio antioksidanto pavadinimą sunku ištarti, dėl savo gebėjimo sulėtinti senėjimą jis dabar labai dažnai minimas, rašo Ispanijos dienraštis „El Mundo“.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai jauninančiu šios medžiagos poveikiu įsitikino JAV Viskonsino - Medisono universiteto mokslininkai. Atlikę bandymus su žiurkėmis jie nustatė, kad nedidelės resveratrolo dozės apsaugo širdį nuo su amžiumi susijusių pakitimų.

REKLAMA

„Kaip būtų galima paaiškinti, kad prancūzai, įpratę valgyti gana riebų maistą, turi sveiką širdį ir kur kas rečiau, nei amerikiečiai, serga širdies ir kraujagyslių ligomis?“ – pasak dienraščio, į šį klausimą pabandė rasti atsakymą amerikiečių mokslininkai. Jis buvo aptiktas raudonajame vyne. Prancūzai, kaip ir ispanai, valgydami paprastai išgeria taurę vyno, ir būtent šis gėrimas, kurio sudėtyje yra resveratrolo, apsaugo organizmą nuo kai kurių kenksmingų senėjimo pasekmių, teigiama internetiniame mokslo tyrimų žurnale „PLOS One“.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo autoriai išnagrinėjo resveratrolo poveikį vidutinio amžiaus žiurkėms. Kai kurios iš jų buvo maitinamos įprastu maistu, kitoms buvo skirtas 20 - 30 proc. mažiau kalorijų turintis ėdalas. Ankstesniais tyrimais buvo nustatyta, kad nekaloringas maistas yra efektyvi priemonė bandant išvengti žalingų organizmo senėjimo pakitimų. Trečiajai bandomųjų gyvūnų grupei į maistą įmaišydavo šiek tiek resveratrolo. Šios medžiagos yra vynuogėse ir iš jų gaminamuose produktuose, tarp jų ir vyne.

Kadangi organizmui senstant ima keistis genų „elgesys“, siekdami įvertinti resveratrolo poveikį mokslininkai sutelkė dėmesį į genetinių ypatumų tyrimą. Ypatingą dėmesį jie skyrė pokyčiams, vykstantiems širdyje, raumenyse ir smegenyse, rašo „El Mundo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai nustatė, kad širdyje yra mažiausiai 1029 genai, kurie laikui bėgant keičiasi ir apsunkina širdies veiklą. Nekaloringa dieta tokius pakitimus sumažina 90 proc., taip apsaugodama širdį nuo senėjimo. Tuo tarpu resveratrolo poveikis yra dar stipresnis: jis padeda išvengti 92 proc. pakitimų. Žiurkėse, kurioms buvo skirta normali dieta, nebuvo pastebėta jokio senėjimą „slopinančio“ efekto.

„Mūsų tyrimas atskleidė, kad į vyresnių nei vidutinio amžiaus žmonių dietą įtraukus vyno taurę ar resveratrolo turinčių priedų, senėjimo pasekmių bus išvengta lygiai taip pat sėkmingai, kaip ir laikantis nekaloringos dietos ir ribojant riebalų kiekį“, - pabrėžia JAV mokslininkai.

REKLAMA

Jų teigimu atsižvelgus į tai, kad dauguma vyresniojo amžiaus žmonių ligų yra susiję su senėjimu, šis atradimas gali būti labai svarbus sveikatos apsaugai, nes leis sumažinti sergamumą kai kuriomis širdies ir kraujagyslių ligomis ir pagerinti žmonių gyvenimo kokybę.

Resveratrolo poveikis raumenų ir smegenų audiniams ne toks pastebimas, kaip širdies atveju, tačiau, pasak mokslininkų, jis taip pat padeda išlaikyti gerą jų būklę. Tiriant raumenų audinius buvo nustatyta, kad ir vyne esantys antioksidantai, ir nekaloringa dieta 26 proc. sumažina senėjimą įtakojančius genetinius pokyčius, tuo tarpu teigiamas poveikis smegenų audiniams buvo mažesnis – atitinkamai 13 ir 19 proc. Skirtingai nei nekaloringos dietos, resveratrolas nemažina svorio, pastebi dienraštis.  

REKLAMA

Ankstesniais tyrimais buvo nustatyta, kad didelės resveratrolo dozės gali prailginti kai kurių bestuburių vidutinę gyvenimo trukmę ir sumažinti priešlaikinį mirtingumą. „Tačiau mes pamatėme, kad teigiamas šios net mažomis dozėmis vartojamos substancijos poveikis kur kas stipresnis, nei manėme“, - pareiškė vienas JAV atlikto tyrimo autorių genetikos profesorius Tomas Prolla.

Mokslininkai ragina atlikti daugiau klinikinių bandymų, kad būtų galima patvirtinti šių atradimų svarbą. „Su senėjimu susijusios širdies ligos – viena labiausiai paplitusių vyresniojo amžiaus žmonių mirtingumo priežasčių, todėl šis atradimas galėtų dar truputį priartinti mus prie jų gyvenimo kokybės pagerinimo“, - daro išvadą tyrimo autoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų