REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karnavališkas siaubo pasaulis jus keri savo makabrišku grožiu? Helovinas – ne vienintelė diena, kada galite į jį pasinerti. Pasaulyje esama ir kitų švenčių, kurių esmė – pagainioti nugara šiurpuliukus.

REKLAMA
REKLAMA

10. Dia de Muertos, Meksika

Lapkričio 1 ir 2 dienomis Meksikoje minimi mirusieji. Šalies gyventojai tiki, kad tomis dienomis juos palikę protėviai grįžta į gimtuosius namus. Sekdami tradicijomis, siekiančiomis dar actekų laikus, meksikiečiai rengiasi pagarbiai sutikti mirusiuosius, rodo jiems kelią namo ir sveikina linksmu karnavalu. Tomis dienomis parduotuvės ir turgūs verste užversti miniatiūriniais karstais, kaukolėmis, šokoladiniais ir marcipaniniais skeletais, o gatves užtvindo minios žmonių su kraupiais karnavaliniais kostiumais: skeletai, numirėliai, zombiai. Ko gero, net jei tą dieną tikrai prisikeltų numirėliai, jie tiesiog ištirptų toje šiurpių pabaisų minioje. Naktį visi traukia į kapines: tvarko artimųjų kapus, ten pat valgo, geria „į mirusiųjų sveikatą“ ir linksminasi. Mirusiųjų diena švenčiama visoje šalyje.

REKLAMA

9. La Diablada, Peru

Šios keistos šventės kilmė nėra aiški. Manoma, kad XIX amžiuje taip buvo išlydėti konkistadorai, o tądien sugalvotos tradicijos išliko iki mūsų dienų. Pasak kitos versijos, perujiečiai savo šokį skiria Titikakos ežero dvasioms. Nepaisant to, kad Peru gyventojai nė nežino, kodėl iš tikrųjų švenčia, kiekvienais metais lapkričio pradžioje jie persirengia demonais, šėlsta karnavalo minioje, o tada renkasi miestų aikštėse šoka velnišką šokį, iliustruojantį blogio ir gėrio kovas.

REKLAMA
REKLAMA

8. Bonfire Night, Didžioji Britanija

Laužo naktis – tai klasikinė angliška šventė, kurios pagrindiniai akcentai – baidyklės sudeginimas ir fejerverkai. Manoma, kad baidyklė simbolizuoja piktadarį Gajų Foksą. Tai anglų dvarininkas katalikas, kuris tikėjosi, jog naujas karalius persekios protestantus. Kai taip nenutiko, nusivylęs monarchu G.Foksas suorganizavo pasikėsinimą į jį. Deja, jo kėslai buvo atskleisti, ekstremistai sugauti ir nuteisti myriop. Pasak mokslininkų, toks ritualas sietinas ir su senovės tikėjimu, kad ugnis atbaido piktąsias dvasias. Todėl lapkričio 5 dieną Rytų Sasekse vaikai gamina baidykles, aprengia jas senais rūbais, o tada leidžiasi nuo slenksčio prie slenksčio prašyti saldumynų tardami tradicinę frazę: „Pinigai arba gyvybė“. Suaugusieji geria karštą vyną, visur šaudo petardos, dega šaltosios ugnelės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Festa del Cornuto, Italija

Italijoje, romantikos ir aistrų šalyje, neišvengiamai buvo ir bus meilės kankinių. Visi nelaimingieji gali pasidžiaugti turį savo dieną – Raganosio šventę. Būtent taip iš italų kalbos verčiamas neįprastos šventės pavadinimas. Ši šventė taip pat švenčiama lapkritį. Jos metu šlovinami ištikimi sutuoktiniai. Šventės kilmė – 1337 metai, kai buvo atšaukta pirmosios nakties taisyklė. Šiandien ši data tapo linksma švente: aktoriai, apsirengę gana šiurpiais kostiumais, deklamuoja ironiškas eiles, skirtas įsimylėjėliams, kurių širdį sužeidė neištikimybė.

REKLAMA

6. Sviatki, Ukraina, Rusija

Dienos tarp provoslavų Kalėdų (sausio 6 d.) ir Krikšto šventės (sausio 19) – tai laikas, kai po žemę šmirinėja piktosios dvasios. Dvasios, burtininkai, velniai ir raganos gąsdina dorus žmones. Todėl šiomis dienomis pabaisomis persirengę vaikai vaikšto po namus kaulydami saldumynų ir dovanų. Ši tradicija Rusijoje ir Ukrainoje gyvavo ikitarybiniais laikais, po truputį atgimsta ir dabar.

5. Vudu diena, Beninas

Tai šventė ne visiems. Jokių linksmybių – viskas rimta: kasmet sausio pradžioje susirenka minios žmonių ir meldžiasi bei aukoja dievams. Nedidelis pajūrio miestelis Uida laikomas vudu religijos lopšiu ir neoficialia jos sostine. Todėl būtent šiame miestelyje vyksta šios šiurpios praktikos gerbėjų suvažiavimai. Čia jie gali nusipirkti įvairių reikmenų savo apeigoms, nuo džiovintų gyvulių vidaus organų iki vudu lėlių, pasikonsultuoti su žyniais ir pasidalinti patirtimi.

REKLAMA

4. Valpurgijos naktis, Vokietija

Naktį iš balandžio 30 į gegužės 1 kiekviena save gerbianti ragana turėtų skrieti į raganų susibūrimą. Vokietijoje tūkstančiai raganų tą naktį renkasi ant Brokeno viršūnės Harco kalnuose. Piktosios jėgos tą naktį leidžiasi šiurpinti žmonių. Vietos kaimeliuose Valpurgijos naktį puošia savo namus raganų figūrėlėmis. Dabar Valpurgijos naktis švenčiama visoje Centrinėje ir Šiaurės Europoje. Tiesa, šventės tradicijos labiau susijusios ne su raganavimu, o su pastangomis apsisaugoti nuo jo. Ta proga Skandinavijoje deginami laužai, triukšmaujama – viskas tam, kad piktosios dvasios išsigąstų ir lėktų kuo toliau!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Vaiduoklių festivalis, Didžioji Britanija

Seno Škotijos miesto Edinburgo gyventojai ne tik nebijo ano pasaulio dvasių, bet ir jomis didžiuojasi. Jie mielai papasakos miesto svečiams daugybę šiurpių istorijų apie fantomus ir vaiduoklius, kurie gyvena kone kiekviename senesniame miesto name. O gegužę netgi rengiamas festivalis, kurio metu visi norintieji kviečiami pasivaikščioti vaiduoklių takais ir pasiklausyti pasakojimų apie vaiduoklius, dalyvauti spiritizmo seansuose.

2. Vaiduoklių šventė, Tailandas

Gegužę, birželį ir liepą Tailande, Dan Sai miestelyje, rengiama vaiduoklių šventė. Tiksli jos data iš anksto nežinoma, ją kasmet paskelbia su dvasiomis bendraujantys mediumai – tai jie sužino, kada dvasios pageidauja švęsti. Dalyvaujantieji iškilmėse pasipuošia vaiduoklių kaukėmis, šoka, vaikšto po miestą. Taip bandoma pažadinti danguje snaudžiantį lietų, jo prašoma, kad laistytų naujus pasėlius.

REKLAMA

1. Fantazijos šventė, JAV

10 dienų iki paskutinio spalio sekmadienio Ki Vesto (Floridos valstija) miesto gatves užplūsta monstrai, pabaisos ir baidyklės. Viskas prasidėjo 1979 metais nuo turizmo darbuotojų sugalvoto triuko, kaip į miestą pritraukti turistų pasibaigus paplūdimio sezonui. Triukas pavyko. Tylus miestelis šventės metu atgyja, pritraukia turistų iš viso pasaulio. Šventė prasideda Karibų stiliaus karnavalo eisena. Koncertai, eitynės, visuotinės linksmybės nerimsta net 10 dienų ir organiškai perauga į Helovino šventimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų