REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešai žinoma paslaptis – šiuo dalyku daugelis yra įsitikinę ir patys – biure dirbančios moterys dažnai apsigaubia šiltu megztuku net ir šiltu metų laiku.

Viešai žinoma paslaptis – šiuo dalyku daugelis yra įsitikinę ir patys – biure dirbančios moterys dažnai apsigaubia šiltu megztuku net ir šiltu metų laiku.

REKLAMA

Jau seniai žinoma, kad vyrų kūno temperatūra yra šiek tiek aukštesnė už moterų. Viename 2015-ųjų tyrime buvo nustatyta, kad „daugelyje ofisų temperatūra yra paremta dešimtmečių senumo formulėmis, kurios paremtos vyrų medžiagų apykaitos lygiu“, rašoma „The Insider“.

Kondicionuojamose patalpose moterys dažnai jaučiasi žvarbiai. Internete kiekvieną pavasarį pažymima „didžiojo termostato mūšio“ pradžia. Darbuotojai savo ofisuose dažnai nesutaria, ką rinktis – gaivesnę oro temperatūrą ar šilumą. Vokietijoje dirbančios lietuvių mokslininkės tyrimas sudavė smūgį pirmųjų pozicijoms – pasirodė, kad šilumą mėgstančių moterų darbingumas kondicionuojamose patalpose smunka 35 proc.

Rezultatai skiriasi trečdaliu

Tyrime, kuris gegužės viduryje buvo paskelbtas „PLOS One“ žurnale, parodė, kad esant šaltesnei temperatūrai, vyrai verbalines ir matematines užduotis atliko geriau už moteris. Tačiau sušildžius patalpas, moterų rezultatai ženkliai išaugo. Pažymima, kad šis tyrimas dar turės būti patikrintas įvairiomis sąlygomis, tačiau jis gali suteikti mokslu paremtas gaires, kokiose patalpose mes dirbame ar mokomės.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu mokslininkai paprašė daugiau nei 500 universiteto studentų atlikti valandą trunkantį testą patalpose, kuriuose oro temperatūra siekė 16,1 – 32,1 laipsnio pagal Celsijų. Studentams reikėjo atlikti kuo daugiau matematinių skaičiavimų (be skaičiuotuvo pagalbos) ir iš raidžių sudėlioti kaip įmanoma daugiau žodžių per ribotą laiką. Jie taip pat turėjo atlikti loginių užduočių.

REKLAMA

Temperatūra neturėjo jokios poveikio skaičiavimams grupėse. Tačiau kuo mokslininkai išskirstė rezultatus pagal lytį, buvo atskleisti tam tikri dėsningumai. Loginių užduočių sprendimo kokybė keičiantis temperatūrai nesiskyrė, tačiau matematinių ir verbalinių užduočių rezultatai skyrėsi.

„Jeigu temperatūra yra šalta, vyrai pasirodo daug geriau už moteris“, – „The New York Times“ cituojama WBZ Berlyno socialinių mokslų centro mokslininkė Agnė Kajackaitė. „Taigi, šiuo atveju egzistuoja lyčių skirtumai“, – aiškina viena iš tyrimo autorių.

REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat pažymėjo, kad „išaugus temperatūrai, dingsta ir skirtumai tarp lyčių sprendžiant matematines užduotis, o verbalinės užduotis jos netgi atlieka geriau“.

Pasak mokslininkės, kas 1,8 laipsnio moterų atliekamų matematinių užduočių skaičius augo 1,76 proc. „Kuomet temperatūra buvo žemesnė nei 21,1 laipsnio, moterys vidutiniškai išspręsdavo 8,31 matematinių užduočių teisingai, – cituojama A. Kajackaitė. – Tačiau temperatūrai pasiekus bent 26,7 laipsnio, moterys išspręsdavo jau 10,56 užduoties“. Tai reiškia, kad moterų produktyvumas išauga 27 proc.

Ar šie atradimai reiškia, kad yra kažkokia ideali vyrų ar moterų darbo temperatūra? „The New York Times“ cituojamos A. Kajackaitės teigimu, toli siekiančių išvadų iš šio trumpo tyrimo daryti negalima. „Nėra daug laiko susierzinti“, – sakė ji.

Savo darbo ar mokslo vietose mes išbūname daug ilgesnį laiko tarpą, negu buvo atliekamas tyrimas ir, tiriant ilgesnį laikotarpį, pokyčiai gali būti keičiantys viską.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų