• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinija tapo didžiausiu pasaulyje klonavimo centru: šios šalies mokslininkų manymu, naujos klonavimo gamyklos ir galingi skaičiavimų centrai leis išspręsti daugelį šiuolaikinės medicinos problemų.

REKLAMA
REKLAMA

Sparčiai auganti Kinijos biotechnologijų bendrovė BGI tapo didžiausia pasaulyje naminių gyvulių klonuotoja, praneša „Next Big Future“. BGI specialistai daugiausia klonuoja kiaules, genetiškai žmogui artimus gyvulius, kurie gali būti naudojami kaip modeliai atliekant tyrimus ir eksperimentus su žmonių genais.

REKLAMA

BGI mokslininkai ir bioinžinieriai šifruoja gyvulių genomus ir juos šiek tiek modifikuoja. Klonavimas leidžia gauti kelis bandomuosius gyvūnus, kurie genetiškai yra identiški. Pavyzdžiui, BGI specialistai yra išvedę kiaules be augimo geno: jos nustojo augusios iki sulaukė vienerių metų. Taip pat šioje bendrovėje buvo išvestos Alzheimerio liga sergančios kiaulės. Tokie bandomieji gyvūnai leidžia efektyviau išmėginti naujus vaistus ir gydymo būdus.

REKLAMA
REKLAMA

Įdomu, kad BGI naudojama klonavimo technologija nėra itin šiuolaikiška: ji palyginti primityvi ir reikalauja gana daug žmogaus darbo. Klonavimo procesas nėra pakankamai automatizuotas, kaip Vakarų biotechnologijų centruose, tačiau Kinijoje tai nesudaro problemų. Iš esmės BGI veikia tikros klonavimo gamyklos, kurioje klonavimu vienu metu užsiima 30 - 50 specialistų. Tai reiškia, kad klonavimas vyksta pramoniniu būdu: per metus čia klonuojama po 500 kiaulių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiaulės BGI klonuojamos naudojant blastocistas, ankstyvojo raidos etapo embrionus: iš pradžių kiaulei atliekama narkozė, tada iš jos paimamos kiaušialąstės, į kurias po to laboratorijoje įterpiama reikiama DNR. Galiausiai gautos blastocistos implantuojamos į kiaulės gimdą. Pranešama, kad BGI centre per vieną dieną padaromos dvi tokios implantavimo operacijos, kurių vidutinis sėkmingumo rodiklis siekia 70 - 80 proc. Šiuo metu BGI jau yra išvesta apie 90 genetiškai modifikuotų kiaulių, dalis iš kurių yra klonų klonai.

REKLAMA

BGI yra ir pats didžiausias pasaulyje genų sekvenavimo centras. Jame kiaurą parą veikia genų šifravimą vykdantys galingi skaičiavimų kompleksai, padedantys mokslininkams aptikti genetines įvairių ligų priežastis ir joms gydyti būtinas genų modifikacijas. Šiuo metu BGI naudoja 156 galingas skaičiavimų sistemas ir netgi įsigijo jas gaminčią JAV bendrovę.

REKLAMA

Ambicingi BGI planai išties įspūdingi: kinų genetikai ir biotechnologai planuoja iššifruoti milijono žmonių, milijono gyvūnų ir milijono augalų genomus. Palyginimui reikia pasakyti, kad vienas didžiausių pasaulyje žmogaus genomo šifravimo projektų, vykdomas „Wellcome Trust Sanger“ institute D. Britanijoje, planuoja iššifruoti 10 000 žmonių genomus.

Kinijos mokslininkų manymu, į BGI panašios klonavimo gamyklos ir genomo šifravimo centrai gali gerokai paspartinti šiuolaikinių biotechnologijų raidą, o tai savo ruožtu gali padėti sukurti efektyvias vėžio gydymo ir gyvenimo prailginimo priemones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų