• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

HTML, CSS, PHP, "JavaScript" - visi nekompiliuoti dalykai leidžia pačiam svetainės ar tinklaraščio autoriui bet kada pataisyti, papildyti, patobulinti savo kūrinį. Teoriškai. Praktiškai paaiškėja, kad daugeliui dalykų nebėra laiko. Kad taisydamas vieną, gali labai lengvai suardyti kitą. Kad būtų buvę daug protingiau iš pradžių paskaityti patarimus, atlikti savo mini tyrimą ir neskubant apsvarstyti savo tikslus bei geriausias priemones jiems pasiekti. Gal jums dar nevėlu?

REKLAMA
REKLAMA

Žvalgyba. Tinklaraščiai ir asmeninės svetainės dažnai gimsta labai impulsyviai. Paskaitai kokį straipsnį, aplankai tau patikusį projektą ir pagalvoji - o kodėl gi ne? Ypač kai internetas pilnas nemokamų tarnybų, kurios žada tavo alter ego įkurdinti pasauliniame žiniatinklyje vos vienu dviem pelės spragtelėjimais. Galvojant apie ateitį daug geriau būtų iš pradžių atidžiai patyrinėti populiarius kitų projektus ir pasidaryti sąrašą dalykų, kurių norėtum savo svetainėje: gal norėsi dėti nuotraukas, filmukus, garso transliacijas ("podcastą")? Ar reikės forumo, ar pakaks komentarų bendravimui su lankytojais? Ar gali susikurti svetainės išvaizdą pats, ar ieškosi jau gatavo šablono? Kokias iš tinklalapių kūrimo technologijų išmanai ir kaip gerai jas išmanai?

REKLAMA

Variklis. Nuo projekto tikslų priklauso, kur ir kaip įkurdinti tinklaraštį ar svetainę. Lengviausia tai padaryti Blogas.lt ar analogiškose užsienio tarnybose Blogspot, WordPress ir pan. Įprastas svetaines priims pas save už dyką ar už mokestį dar daugiau įvairių firmų. Pagrindinis dalykas - tinkamai įvertinti savo norus. Asmeniniam dienoraščiui ar retai pildomai asmeninei svetainei pakanka nemokamo plano bet kurioje vietoje. Rimtesniems darbams reikalinga serverio su AMP ("Apache", "MySQL" ir PHP) nuoma. O dar reikia ir programinę įrangą išsirinkti! "Nežinau.lt" kuriama su "WordPress" - tai puiki nemokama platforma, tinkama kurti tiek tradiciniams tinklaraščiams, tiek ganėtinai sudėtingiems ir dideliems projektams su galybe įvairių funkcijų (kurios atsiranda su įskiepais). Nesigailiu dėl WP pasirinkimo, bet jau dabar aišku, kad dar šiemet tikriausiai teks kraustytis į visavertę turinio valdymo sistemą (TVS). Verta žinoti, kad svetainės variklio keitimas yra labai keblus ir gali išvis nepavykti.

REKLAMA
REKLAMA

Rūbas. Nepagailėkite laiko susirasti tinkamiausią savo projekto išvaizdos šabloną - vėliau, kai jis bus jūsų patobulintas ir pakeistas, priderinti kitą reikės daugiau laiko, nei įsivaizduojate. Svarbiausias šablono pasirinkimo kriterijus yra ne jo grafinė išvaizda (nors dauguma renkasi būtent pagal tai), o patogumas plėsti ir modifikuoti. Todėl atidžiai perskaitykite net nepatrauklių šablonų aprašymus - jei jų kodas tvarkingas ir lengvai pritaikomas jūsų poreikiams, geriau rinkitės tokį. Paveikslėlius ir spalvas pakeisite per kelias minutes, o įdiegti įvairius papildomus komponentus - apklausas, pokalbių dėželes, įvairiausias statistikos priemones - tam nepritaikytame šablone bus sudėtinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Google Analytics". Užsiregistruokite svetainėje Google Analytics nemokamam svetainės lankomumui sekti ir analizuoti. Padarykite tai pačią pirmąją projekto dieną. Niekas kitas taip nepadės suvokti, ką jūs darote ir kaip jums sekasi, kaip GA. Jei ateity jūsų projektas turės uždirbti bent bandelėms, "Analytics" padės suvokti, kaip juda jūsų “monetizacija”. "Google Analytics" lengva pražiopsoti, nes svetainėse jos pėdsakų nesimato - matosi tik visokie skaitikliai. Tačiau, palyginti su GA, skaitikliai tėra tik papildomas motyvatorius jums - ir galbūt galimybė pasirodyti kokiame vietiniame svetainių populiarumo sąraše.

REKLAMA

"FeedBurner". Jei jūsų projektas yra tinklaraštis ar turi tinkaraštį, užregistruokite jį su FeedBurner. Kodėl? Na, "FeedBurner" irgi ateityje galės padėti jums užsidirbti centą kitą, bet pagrindinė RSS dalijimo per FB priežastis irgi yra motyvacinė. Kai jūsų projektas šiek tiek įsibėgės, anksčiau ar vėliau pastebėsite, kad lankomumas mažėja dėl sunkiai paaiškinamų priežasčių. Iš serverio ataskaitos matysite, kad vis daugėja kreipimųsi iš "Google Reader" ar "Netvibes", bet nežinosite, kiek skaitytojų prenumeruoja jūsų svetainės RSS ir kaip kinta tos prenumeratos. FB jums padės surinkti šią statistiką. Nors RSS prenumerata ir sumažina svetainės lankomumą, tačiau ji yra daug didesnis jūsų turinio įvertinimas už pavienį vizitą.

Šie dalykai yra ne iš galvos. Visus juos sėkmingai pavyko pražiopsoti ir paskui dėl to gailėtis. Todėl tikiuosi, kad padės dar nepradėjusiems didelių darbų internete. O jau pradėjusius kviečiu pasidalyti savo pražiopsojimais…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų