Perspėjimas: vitaminai gali padidinti plaučių vėžio riziką

Dėl vandenyje tirpinamų vitaminų, tai yra C ir B grupių vitaminų, daugelį metų galiojo aiški nuostata: jų perteklius iš organizmo pasišalina su šlapimų, todėl jie negali jam pakenkti. Tačiau vokiečių profesorius Martinas Smollichius tikina, kad viskas nėra taip paprasta – šių vitaminų perteklius gali sukelti rimtas ligas.

Perspėjimas: Vitaminai gali padidinti plaučių vėžio riziką (nuotr. 123rf.com)

Jau daug metų yra įrodymų, kad B grupės vitaminų perteklius gali sukelti problemų, rašoma „Die Zeit“. Tyrimai parodė, kad žmonės, kurie vartojo B grupės vitaminus – B6, B9 ar B12 – pasižymėjo didesne rizika susirgti plaučių vėžiu. Tai, visų pirma, liečia rūkančius asmenis, pažymima straipsnyje.

Meta tyrime, kurio rezultatai buvo paskelbti mokslo žurnale „International Journal of Cancer“, buvo išanalizuoti daugiau nei 20 kitų tyrimų duomenys, kuriuose buvo nagrinėjama vitamino B12 kiekio kraujyje ir rizikos susirgti plaučių vėžiu sąsaja. „Tyrimas parodė: kuo didesnis buvo B12 vitamino lygis, tuo didesnė plaučių vėžio išsivystymo rizika. Genetinė analizė taip pat parodė, kad tam tikros genų variacijos natūraliai padidina B12 kiekį kraujyje. Ir žmonės, kurie turi šias variacijas, dažniau serga plaučių vėžiu“, – pažymi M. Smollichius.

Tačiau mokslininkas pažymi, kad susirgimo vėžiu rizika išties ženkliai išaugtų, reikia vartoti labai dideles B12 dozes.

Plaučių vėžio išsivystymo rizika padidėdavo tik tuomet, kai vitamino B12 paros dozė viršijo 55 mikrogramus (rūkaliams su tokiu vitamino kiekiu rizika, kad išsivystys plaučių vėžys išaugdavo 3-4 kartus).

REKLAMA

Medikai Vokietijoje rekomenduoja suaugusiems ir paaugliams per dieną su maistu suvartoti 4 mikrogramus vitamino B12. Maksimalus kiekis neturėtų viršyti 25 mikrogramų. Tačiau, anot M. Smollichiaus, problema yra ta, kad prekyboje galima aptikti ir tokių preparatų, kuriuose B12 paros dozę sudaro 1000 mikrogramų.

Eksperto teigimu, B12 vitamino poveikis plaučių vėžio atsiradimui kol kas nėra aiškus. Galimai, vitaminų perdozavimas gali sukelti genetinius pokyčius. Arba gali būti taip, kad pernelyg didelis vitamino kiekis tiesiog suteikia vėžinėms ląstelėms „maisto“ jų augimui ir vystymuisi.

Jeigu žmogui yra nustatytas B12 vitamino trūkumas, jį galima vartoti ir didelėmis dozėmis tam tikrą laiko tarpą be nerimo – tačiau iki tol, kol pavyks atstatyti normalius rodiklius. Tačiau labai ilgą laiką be medikų priežiūros vartoti vitaminus pavojinga, nes tai savijautos nepagerins, o vėžio atsiradimo riziką gali padidinti.


Rašyti komentarą...
t
tai
2019-09-08 14:09:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
ka daryt sako truksta blogai ;per dzug dzr blogiau
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų