Nuspręsta, kad krizės metu nereikia valyti užpustytų gatvių bei šaligatvių. Bus sutaupyti keli šimtai tūkstančių litų. Tačiau prarastų milijonų dėl lūžusių kaulų gydymo, sulamdytų automobilių politikai neskaičiuoja.
Sumokės dukart
Lietuvą sukausčius žiemiškiems orams, miestai paralyžiuoti. Klaipėda, Panevėžys, Vilnius. Tačiau sniego valyti niekas neskuba, mat savivaldybės sumažino tam finansavimą. Neva sniegas ir ledas ištirps savaime.
Tik perpildyti traumatologijos skyriai miestų ligoninėse rodo ką kita. Valstybė, vien gydydama žmonių traumas ir mokėdama nedarbingumo pašalpas, praras milijonus.
Tokios “taupymo” sistemos nedrįso pavadinti teisinga net teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
“Matau daug tokių dalykų Lietuvoje, kai sutaupytas litas savo kišenėje duoda dešimt litų nuostolio kito kišenėje. Be abejo, išlaidų ir naudos analizė turi būti nuolat daroma. Tokia analizė ir turi lemti išvadas: nebūtinai tai, kas atrodo pigiau, yra pigiau”, - sakė ministras.
Kalta žiema
Vilniaus savivaldybė, taupydama lėšas, šiemet dar nevalė užpustytų šalutinių gatvių bei kiemų, nes nematė reikalo. Kai kurie vilniečiai tiesiog palikdavo automobilius ir kaip pingvinai žingsniavo per suledėjusį sniegą. Į Lazdynų ligoninės traumatologijos skyrių plūsta pacientai - per parą jų sulaukiama apie 100. 15 iš jų guldoma į palatas.
Klaipėdoje gatvės, apkarpius joms tvarkyti skirtas lėšas, buvo neišvažiuojamos jau šios savaitės pradžioje. Laimei, ketvirtadienį uostamiestyje nesnigo.
Tačiau meras Rimantas Taraškevičius sakė matęs ir baisesnių žiemų.
“Tai yra žiema. O kas čia nuostabaus? - kodėl neišvažiuojamos gatvės, paaiškino meras. - Turėjom pretenzijų valantiesiems kelius, pasikviečiau juos pas save. Buvo pasitelktos papildomos pajėgos, kurios išsprendė problemas. O biudžetas miesto tvarkymui yra toks, koks yra. Jei važiuojame, pasisaugoti turime patys.”
Pagarbą pamiršo
Panevėžio ligoninės traumatologijos skyriaus vedėjas Robertas Lapka priminė savo miesto valdžiai: per parą dėl įvairių lūžių paslydus į ligoninę paguldoma apie 10 pacientų. Dar apie 50 žmonių lūžusiais kaulais kasdien išleidžiami gydytis namo.
“Čia nebe taupymas, o nepagarba žmogui, gryna kiaulystė. Jau užėmėme tris ligoninės skyrius. Taupo tai taupo, o kiek kainuoja žmonių gydymas?! Pavyzdžiui, šlaunikaulio lūžis kainuoja apie 4 tūkst. litų, o ambulatorinis gydymas, nedarbingumas - iš viso 15 tūkstančių žmogui. Tai toks čia ir “biznis”? Per savaitę prarandame daugiau nei 200 000 litų”, - suskaičiavo jis.
Pridėjus tai, kiek valstybei kainuoja į namus išleisti ligoniai, jų neuždirbtos pajamos, per savaitę nuostoliai sudaro mažų mažiausiai pusę milijono litų.
Tačiau laikinai einanti administracijos direktoriaus pareigas Janina Gaidžiūnaitė pavadino tai menkniekiu. Panevėžio valdžia nevalydama gatvių šiemet sutaupys... tą patį pusę milijono!
“Kai pasižiūriu per televiziją, kas darosi Europoje, tai nemanau, kad čia labai didelė problema. Žiema tik prasidėjo, negalime išleisti visų lėšų iškart. Problema, kai žmonės nesisaugo. Žmonės pratę nuo tarybinių laikų, kad kiekvieną rytą, kai iškrito sniegelis, jiems reikia nušluoti takelį”, - nesuprato priekaištų laikinoji miesto vadovė.
Ignas JAČAUSKAS