Žengė žingsnį link vienkartinio plastiko draudimo – neliks ausų krapštukų, vienkartinių indų, šiaudelių

Seimas žengė pirmą žingsnį, kad Lietuvoje būtų draudžiama prekiauti daugeliui įprastais plastikiniais gaminiais – ausų krapštukais, vienkartiniais indais, lazdelėmis balionėliams ir panašiomis prekėms. Taip, anot aplinkos ministro, siekiama sumažinti gamtoje atsiduriančio vienkartinio plastiko kiekį.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas Seimui antradienį pateikė įstatymų pataisas, kuriomis būtų įgyvendinta Vienkartinio plastiko mažinimo direktyva.

Siekia sumažinti plastiko kiekį

Pritarus pataisoms, bus įtvirtintas draudimas parduoti tam tikrus vienkartinius plastikinius gaminius. Tarp jų – ausų krapštukai, stalo įrankiai, lėkštės, šiaudeliai, maišikliai, paruošto maisto tara, gėrimų indeliai ir tara, lazdelės balionėliams.

„Europa ir pasaulis yra paskelbęs karą plastikui, plastiko pakuotei ir plastiko vienkartiniais gaminiams. Šiais įstatymais mes taip pat uždraudžiame plastiko naudojimą, pardavimą, sumažiname jo apyvartą Lietuvoje“, – Seime antradienį kalbėjo S. Gentvilas.

Taip pat būtų privalu specialiai ženklinti higieniniu paketus bei tamponus, drėgnąsias servetėles, tabako gaminius su filtrais, gėrimų indelius.

„Tabako gamintojai bus įpareigojami surinkti į rinką išleidžiamus filtrus atgal ir patys būti atsakingi už šių užduočių įgyvendinimą“, – pridūrė ministras.

Ministras pastebėjo, kad šios pataisos į nacionalinę teisė turėjo būti perkeltos dar praėjusių metų vasarą.

Po pateikimo už įstatymų pataisas balsavo 108 Seimo nariai balsavo, 1 – prieš, 4 susilaikė. Kad pataisoms būtų pritarta, Seimas balsuos dar du kartus. Savo parašu pataisoms turės pritarti ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Kuo pakeisti plastiką?

Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas ministro teiravosi, ar esama kuo pakeisti minimus gaminius, ir ar alternatyvos nebus brangesnės už dabartinius plastikinius gaminius.

„Pigiausia kaina visada turi savo kainą, kaip ir pigi valdžia brangiai kainuoja. Tai pigi produkcija turi savo šalutinius efektus. Plastikas neyra, per žuvis ir kitą maisto produkciją grįžta ir nuodija mūsų kūnus. 

Kalbant apie plastiko pamainas, turime pamainas. Kaip pavyzdys galėtų būti stalo įrankiai iš medienos, kviečių, pluoštinių kanapių ir kitko“, – vardijo S. Gentvilas.

ES direktyva – mažesniam plastiko vartojimui 

2019 metais priimta Europos Sąjunga Vienkartinio plastiko mažinimo direktyva numato, kad iki 2026-ųjų būtina gerokai sumažinti plastikinės maisto taros ir gėrimų indelių su kamšteliais ir dangteliais suvartojimą. 

Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę turėjo perkelti per dvejus metus – iki 2021-ųjų vidurio. 

REKLAMA

Nuo 2021-ųjų liepos 3-osios į Lietuvą nebegali patekti plastikiniai ausų krapštukai, stalo įrankiai, lėkštės, šiaudeliai, gėrimų maišikliai, oro balionėlių lazdelės, taip pat iš aerobiškai skaidaus plastiko pagaminti vienkartiniai gaminiai ir maisto tara, gėrimų indeliai ir jų dangteliai, pagaminti iš polistireno putplasčio. 

Tiesa, nuo liepos Lietuvoje toliau buvo galima parduoti, naudoti ir dalinti šiuos gaminius, jeigu jie bus iš gamintojo ar tiekėjų bei platintojų buvo įsigyti iki liepos 2-osios.


Rašyti komentarą...
n
na
2021-09-14 22:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
vaikui sultis pati spausk, o ne neaisku kokteili kisk.
Atsakyti
0

/
/
2021-09-14 16:42:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vaikas sulciu nebegeria is mazu pakuočių vien dėl bjauriu, ismirkstanciu popieriniu siaudeliu
Atsakyti
0

r
reikia
2021-09-14 22:58:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
ir uzdrausti visas plastiko pakuotes parduotuvese! atvezat dilgeliu, pametot saldikliuose, ant ju mesas ir vualia, ir sveika ir netersit gamtos:) o dabar didziausia pakuote, o mesos ideta vos 200gr., vien plastikas, ar buvo anksciau to plastiko?ar kas nusinuodijo be jo?turejom krepselius pintus maistui parsinešti, o dabar maišų maišai, kaip terbakrauskiai,...gerimams, pieno produktams tik stiklo tara, iseiciu yra, bet visi labai jau nori didelių lengvatų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų