Vilniaus savivaldybė, patikrinusi jai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų viešųjų pirkimų sutartis, imasi centralizuoti vaistų pirkimus, tikėdamasi sutaupyti lėšų.
Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai ketina centralizuotai perkamų vaistų sąrašą nuolat plėsti, į jį įtraukiant dar ir medicinos priemones.
Vilniaus savivaldybė atlikusi jai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų viešųjų pirkimų analizę nustatė, kad įstaigos per metus vaistams išleido daugiau kaip 8 milijonus litų, nors perkant tuos pačius vaistus centralizuotai, būtų sutaupytas milijonas.
Pavyzdžiui,už tas pačias dezinfekcijos priemones vienos įstaigos moka 11 litų, kitos – 40, vatą sostinės Greitosios pagalbos ligoninė perka už 9 litus, o Sapiegos ligoninė už 53 litus. Pasak savivaldybės viešųjų pirkimų specialistų, šie skaičiai rodo, kad sveikatos įstaigos tarpusavyje nesidalina turima geriausia viešųjų pirkimų patirtimi.
Vilniaus vadovai teigia, kad viešuosius pirkimus vykdė Sapiegos ligoninė bei Odos ir veneros ligų centras.
Tačiau pastarojo vadovas Gintautas Lileikis sako, kad savivaldybės ataskaitoje nebuvo atsižvelgta į pirkimų apimtis. Mat medikamentus perkant centralizuotai, t.y. per centrinę pirkimų organizaciją, jų įsigyti reikia ne mažiau kaip už 200 litų. Perkant mažiau, tiekėjai už vaistų pristatymą ima 30 litų mokestį.Tad nedidelį kiekį vaistų, kokio esą reiktų gydymo įstaigai, geriau kiek brangiau įsigyti mažmenine kaina iš vaistinės, nei pigiau pirkti per centrinę pirkimų organizaciją, kai pridėjus transportavimo išlaidas prekė pabrangsta vis tiek daugiau.
Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai sako, kad pagal viešųjų pirkimų įstatymą, ypač mažais kiekiais,medikamentus galima,pirkti ir ne per centrinę organizaciją, jeigu tik pigiau – svarbu sprendimą motyvuoti. Tačiau dar pernai ministerija paragino savivaldybių vyriausiuosius gydytojus medikamentus pirkti per centrinę pirkimų organizaciją, nes perkant dideliais kiekiais galima įsigyti greičiau ir pigiau. Ji ketina centralizuotai perkamų vaistų sąrašą plėsti.
„Reikalinga pastoviai konsultacija, sakysim dėl vaistų, dėl vaistų sąrašo, vienokių ar kitokių pirkimų ir ministerija dabar galvoja, kad įpareigoti mūsų tam tikras pavaldžias įstaigas, kad būtų kontaktiniai asmenys, kurie galėtų patarinėti arba bet kuriuo momentu suteikti reikalingą pagalbą centrinei perkančiai organizacijai“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas Šveikauskas.
Kaip praneša LTV naujienų tarnyba, į centralizuotai perkamų prekių sąrašą ministerija ketina įtraukti ir medicininę įrangą.