Šiaulių miesto savivaldybėje svarstant Aido gatvės detaliuosius planus, virė aplinkinių namų gyventojų aistros. Jie baiminasi, kad dėl planuojamų daugiaaukščių pastatų gerokai pablogės jų gyvenimo sąlygos, nebebus pėsčiųjų takų, padidės oro tarša, nebeliks vietos automobiliams ir taip sausakimšuose kiemuose, o svarbiausia - bus iškirsti daug metų pačių gyventojų prižiūrėti skverai.
Šiaulių miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė pripažino, kad rengiant šiuos planus nusižengta kai kurioms detaliojo plano procedūroms, pavyzdžiui, buvo raštu neinformuoti aplinkinių namų bendrijų pirmininkai. Planą rengianti architektė Rasa Bekerytė tikina, kad į gyventojų pastabas ir pretenzijas bus atsižvelgta ir bus ieškoma abiem pusėm palankaus kompromiso. Plano rengėjams teks pasukti galvą ir visą detaliojo plano koncepciją parengti iš naujo.
Už šaką - bauda, už skverą – špyga?
Du Aido gatvėje esančius skverus įsigijusi UAB "Uneta" planuoja juose statyti daugiaaukščius namus su komercinėmis patalpomis: vienas planuojamas Aido g. 19, kitas - Aido g. 33a. Tokie užmojai išgąsdino aplinkinių namų gyventojus, kurie, surašę daugybę pretenzijų ir prašymų detaliojo plano rengėjams ir Šiaulių miesto savivaldybei, tikisi, kad nepageidaujamų kaimynų pašonėje neatsiras.
Didžiausią nepasitenkinimą kelia tai, jog verslininkai iškirs gyventojų 30 metų savo lėšomis puoselėtus savo lėšomis skverus. "Kai tvarkydami savo aplinką nukirtome ne tą šaką, mums tuoj pat paskyrė 300 litų baudą, o dabar plano rengėjai aiškina, kad tie medžiai menkaverčiai?!" – piktinosi Dainų g. 104 namo gyventojai. Aido g. 19 sklypo kaimynystėje gyvenantys šiauliečiai sako, kad ketinamų iškirsti medžių sąraše yra vertingų medžių - riešutmedžių, eglių, ąžuolų, kaštonų.
Planus rengianti architektė R. Bekerytė atkerta, kad privaloma išlaikyti 35 proc. esamų medžių, esą išliks net daugiau. Dainų g. 104 namo gyventojų internete sukurtą LR Aplinkos ministerijai skirtą peticiją prieš skvero sunaikinimą pasirašė daugiau nei 350 žmonių.
Vyriausioji architektė pažėrė pastabų
Nėra konteksto, vizualizacijų - gretimybės neįvertintos, neaišku, kokie šalia daugiabučiai, kokie jiems galėtų būti suformuoti sklypai, kokie bus išlaikyti atstumai, kur būtų praėjimai, pravažiavimai, pastabas plano rengėjams išsakė R. Budrytė. "Jei servitutas numato praėjimą visuomenės poreikiams, tokį servitutą galima pakeisti kitu servitutu, tačiau panaikinti jį nebūtų logiška. Todėl reikia siūlyti sprendimus, tinkančius ir aplinkinių namų gyventojams", - sako vyriausioji miesto architektė.
Su gyventojų pretenzijomis architektė R. Bekerytė sako nespėjusi susipažinti, tačiau pažadėjo gyventojams į jas atsakyti raštu ir atsižvelgti į visuomenės interesus, laikantis visų būtinų reikalavimų.
Savivaldybė plano rengėjams siūlo susimažinti apetitą. "Galbūt ketvirtadalis jų užmojų ir yra įmanomi įgyvendinti, pavyzdžiui, nedideli trijų aukštų pastatai minėtuose skveruose, manau, nepapiktintų gyventojų, tačiau tai, kas yra dabar numatyta, vargu ar gali būti įgyvendinta", - sakė vyriausioji architektė.
Skverai atstoja rekreacinę zoną
Dainų g. 104 namo bendrijos pirmininkė Eugenija Simaškevičienė sako, kad visų aplinkinių namų vaikai skvere susirinkdavo pažaisti, o senoliai – pasivaikščioti, mat kitos vaikų žaidimams ar rekreacijai skirtos zonos šalia nėra. Baiminamasi, kad pastačius skveruose pastatus itin pablogės sąlygos aplinkinių namų gyventojams – oro tarša ir triukšmas miegamajame miesto rajone gerokai padidės, o pastatai-milžinai užstos saulę, šoktels gyventojų sąskaitos už šildymą. Gyventojai baiminasi, kad ventiliacijos angos ir požeminės aikštelės bus atsuktos į gyventojų langus ir terš orą, o kaimyninių namų gyventojams vėdinant kambarius teks uostyti šiukšlių konteinerių tvaiką.
"Statant Dainų g. 10a namą, suskilinėjo greta esančio devynaukščio sienos, taigi ir planuojamos statybos gali kelti pavojų mūsų namo saugumui ir net gyventojų gyvybei", - sako E. Simaškevičienė. Architektė R. Bekerytė pažadėjo į šią pastabą atsižvelgti.
Tiesa, naujutėlaičiai Dainų g. 10a namo butai neparduoti, o pastatas pustuštis. Pietiniame miesto rajone parduodamų butų apstu, tačiau jų niekas neperka. Pastačius "Akropolį", aplinkiniai prekybos centrai liko pustuščiai arba buvo priversti užsidaryti, todėl planuoti komercines patalpas taip pat nėra tikslinga. Šalia skverų gyvenantys žmonės sako, jog skveruose namus projektuojantiems verslininkams vargu ar atsipirks planuojamos statybos, o pastatytiems "milžinams" gali grėsti pastatų vaiduoklių likimas.
Trūksta vietos automobiliams
Aido gatvėje automobilių srautai šiuo metu panašūs į Tilžės gatvės. Dainų mikrorajono gyventojai sako, kad išvažiuoti iš Dainų g. į Aido g. labai pavojinga, o pastačius daugiabučius ši vieta taps dar avaringesnė. Jau dabar vakarop ir savaitgaliais Aido g. greta vienas kito netelpa automobiliai, sausakimši aplinkinių namų kiemai, perpildytos mokamos automobilių stovėjimo aikštelės.
Tarybiniais laikais planuojant Dainų mikrorajoną, buvo numatyta viena automobilių stovėjimo vieta kas šeštam butui (tūkstančiui gyventojų - 120 vietų, - aut. past.). Ėmus statyti šį mikrorajoną buvo paskaičiuota, kad 2000-aisiais tūkstančiui gyventojų reikės 180 automobilių stovėjimo vietų, tiek jų ir įrengta.
Situacija šiuo metu yra gerokai pasikeitusi, tačiau automobilių vietų šiame rajone daugiau neatsirado. Gyventojai priversti mašinas laikyti ne kiemuose, bet šalikelėse, o greta sankryžų paliekami automobiliai kelia avarines situacijas. Planuojamuose sklypuose kiekvienam butui numatoma po vieną mašinos stovėjimo vietą požeminėje aikštelėje ir vos dešimt - komercinėms patalpoms. Gyventojams atrodo, kad tiek vietų - per mažai.
Gyventojai įtaria klastą
Gyventojai sako, kad apie tai, jog jų skverai - nebe jų, sužinoję vos prieš porą savaičių, nors Aido g. 33a sklypas parduotas daugiau nei prieš porą metų. Jie sako nenurimsią, teisybės, jei reikės, ieškosią ne tik kreipdamiesi į teismą ir kitas LR institucijas, bet ir į ES instancijas. "Jei būtume anksčiau informuoti, seniai nebūtume tylėję, tačiau viskas buvo daroma slaptai, mums nežinant. Būtent todėl mums kyla abejonių, kad kažkas buvo nuslėpta", - įsitikinę gyventojai.
Vyriausioji architektė R. Budrytė sako, kad Savivaldybė nenorėjo atkurti savininkui teisės į žemę skvere, tačiau buvo priversta tai padaryti teismo sprendimu. "Ten atkurtos teisės į nekilnojamąjį turtą natūra turėtoje vietoje. Piliečiui atkurta nuosavybė atkurta teismo sprendimu. Savivaldybė bandė išsaugoti šias vietas, buvo besąlygiškai įrašytas apribojimas, kad privaloma išsaugoti saugotinus želdinius ir išlaikyti servitutus, šiuo atveju - takus, - sako R. Budrytė. – Realiai į tokį sklypą žiūrėdamas supranti, kad ten kažką didelio ir svarbaus pastatyti tikrai nėra kaip, geriausiu atveju - nediduką trijų aukštų pastatą. Tie pirkėjai, kurie iš savininkų pirko žemę, arba neįsigilino, arba galvojo, kad galės žmonėms perlipti per galvas."
Detaliojo plano koncepciją plano rengėjams teks rengti iš naujo.
Eva JAGMINAITĖ