REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

TS-LKD prezidiumas nubaudė Mykolą Majauską ir pagrūmojo laisviečiams

Majauskas neketina niekur trauktis, Armonaitė siūlo neieškoti priešų

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumas nutarė siūlyti konservatoriams Seime, vietoje Mykolo Majausko, ieškoti kito Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko, bei nesmarkiai pagrūmojo Laisvės partijai. Visa tai vyksta dėl to, kad konservatorius M. Majauskas ir Laisvės partijos politikai inicijavo pridėtinės vertėms mokesčio lengvatos maitinimo paslaugoms nustatymą ne pusei metų, kaip norėjo Vyriausybė, bet metams.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumas nutarė siūlyti konservatoriams Seime, vietoje Mykolo Majausko, ieškoti kito Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko, bei nesmarkiai pagrūmojo Laisvės partijai. Visa tai vyksta dėl to, kad konservatorius M. Majauskas ir Laisvės partijos politikai inicijavo pridėtinės vertėms mokesčio lengvatos maitinimo paslaugoms nustatymą ne pusei metų, kaip norėjo Vyriausybė, bet metams.

REKLAMA

M. Majausko atveju tai reikš, kad bus bandoma politiką atstatydinti iš pirmininko pareigų, o Laisvės partija gavo tik įspėjimą, bet realių pasekmių tai nesukels. Už lengvatą metams balsavęs dar vienas konservatorius Mindaugas Skritulskas savo bausmės sulauks kitą savaitę vyksiančiame partijos priežiūros komitete. 

Padėtis trumpai:

  • TS-LKD prezidiumas nusprendė siūlyti frakcijai rasti naują Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką, vietoje M. Majausko, kuris prastūmė PVM lengvatą maitinimui metams. 
  • M. Majauskas jaučiasi teisus ir atsistatydinti neketina. Vadinasi, partijai teks jį šalinti grubiuoju būdu. 
  • TS-LKD prezidiumas taip pat konstatavo koalicijos sutarties ir pasitikėjimo pažeidimą, kadangi Laisvės partijos nariai balsavo už PVM lengvatą maitinimo paslaugoms metams. 
  • Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė pasiūlė neieškoti priešų tarp bendraminčių.
  • Konservatoriai neoficialiai sako, kad jeigu Laisvės partija nesupras savo klaidos, jie nepersistengs koalicijos partneriams svarbiais klausimais. 

„Buvo diskutuota apie dvi ašis. Pirma ašis yra susijusi su koalicija. Partijos prezidiumo vertinimu, Vyriausybė dėjo visas pastangas, kad būtų rastas tinkamas ir koalicijai priimtinas biudžeto kompromisas, buvo ne vienas derybų raundas. Vyriausybėje buvo bendru sutarimu pritarta tam projektui. Mes vertiname, kad tai yra koalicijos nuomonę atspindintis balsavimas, su kuriuo sutiko visi. Vėliau salėje mes matėme kitą palaikymą dėl specifinių dalykų, kurie Vyriausybės ir partijos manymu, yra svarbūs. Mes manome, kad yra fiksuotas koalicinės sutarties 1.2 punkto pažeidimas, kuriuo koalicijos partneriai įsipareigoja remti Vyriausybės politiką. Mes manome, kad biudžetinis įstatymas ir jo svarbios nuostatos yra vienas iš svarbiausių Vyriausybės politikos ašių. Mes tai traktuojame kaip pasitikėjimo tarp koalicijos partnerių pažeidimą“, – sakė G. Landsbergis. 

REKLAMA
REKLAMA

Politikas pabrėžė, kad dėl to jokių papildomų sankcijų ir veiksmų imtasi nebus, tik konstatuojamas pasitikėjimo pažeidimas. Iš esmės tai atitinka Europos Sąjungos susirūpinimą dėl bet kokių tarptautinės teisės pažeidimų. 

REKLAMA

„Taip pat buvo nuspręsta kreiptis į frakciją, kad frakcija deleguotų naują Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką, o visi kiti sprendimai bus priimti priežiūros komitete“, – pridūrė G. Landsbergis. 

Majauskas: neketinu niekur trauktis

Išgirdęs apie partijos prezidiumo sprendimą M. Majauskas pareiškė, kad trauktis iš Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pareigų neketina ir Seimo dauguma galės tą padaryti paprastu Seimo nutarimu. Tai reiškia, kad politikas nori apsunkinti procesą kolegoms. 

„Sąžiningas Konstitucijoje numatytų pareigų vykdymas neturėtų būti pagrindas šalinti iš pareigų. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas dirba sklandžiai, sėkmingai tvirtina biudžetą, vykdo parlamentinę kontrolę, vertina mokestinius projektus ir įgyvendina reformas. Verta pastebėti, jog net ir dirbdamas mažumoje, komitetas sugeba ne tik apsvarstyti daugiau teisės aktų nei bet kuris kitas Seimo komitetas, bet ir absoliučią daugumą visų sprendimų priimti bendru sutarimu. Todėl, atsižvelgdamas į komiteto veiklos rezultatus nematau dalykinio pagrindo trauktis. Seimo dauguma galės tą padaryti paprastu Seimo nutarimu“, – sakė M. Majauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu M. Majauskas nesitrauks iš komiteto pirmininkų, pats paprasčiausias sprendimas būtų jį pašalinti iš frakcijos ir tuomet pagal kvotas jis niekaip negalėtų išsaugoti savo pozicijų. 

Konservatorius: „Jei darai nesąmones, tave patraukia“

Vienas konservatorius portalui tv3.lt teigė, kad prezidiumo sprendimas buvo priimtas su mintimi nesišvaistyti kadrais. Tai yra politikas pašalinamas arba pasitraukia iš komiteto pirmininkų, nes trukdo dirbti Vyriausybei, bet lieka partijos nariu su kokia nedidele nuobauda, o tada po kiek laiko reabilituojasi.

Taip nutiko net keliems konservatoriams: pavyzdžiui, Žygimantas Pavilionis pats pasitraukė iš Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigų po baltarusiškų trąšų skandalo, o po atgailos vėl susigrąžino pareigas, tuo metu Mantas Adomėnas buvo išmestas iš partijos, bet šiuo metu dirba užsienio reikalų viceministru, tai yra padeda G. Landsbergiui. Tačiau M. Majausko pozicija nelabai palieka išeičių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Užtai ir išėjo toks sprendimas, koks išėjo, jam visi pritarė, kad prezidiumas rekomenduoja frakcijai dėl pirmininkų. Bet tai nereiškia, kad jis turi automatiškai trauktis iš frakcijos ir partijos. Jeigu jis pats priimtų sprendimą, kad traukiasi iš pirmininkų, tada būtų įvertinta, kad gerai, lik partijoje ir frakcijoje. Tada partinės sankcijos galėtų būti mažesnės, tada galėtų būti Ž. Pavilionio variantas, kur vis džiaugiasi, nes jis atvėso, susitvarkė, pasakė, daugiau taip nedarysiu ir po pusės metų gavo tą pačią poziciją. Čia būtų rimta. Kolektyvas tai nėra raganų medžioklė, ne Karbauskis, kur supykau, myliu-nemyliu. Jei darai nesąmones, tave patraukia, o kai nesąmonių nebedarai, gali dirbti“, – pasakojo vienas politikas. 

REKLAMA

„Mes kadrais nesišvaistome“, – pridūrė pašnekovas. 

Pagrūmojimas Laisvės partijai

Kalbėdamas apie pagrūmojimą Laisvės partijai pašnekovas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumo sakė, jog konservatoriai mintyse turi paprastą faktą, kad jeigu koalicijos partneriai taip toliau elgsis, tai konservatoriai tikrai nepersistengs rinkdami balsus tais klausimais, kurie svarbūs Laisvės partijai – kaip kad mažo kiekio narkotinių medžiagų turėjimo savo reikmėms dekriminalizavimas. 

„Čia paliktas toks Damoklo kardas, kad mes matome, mums nepatiko, pažeistas pasitikėjimas ir kamuoliukas jūsų pusėje. Jeigu jūs norite atstatyti pasitikėjimą, tai turėsite šliaužti ant kelių ir sakyti, kad mes geri būsim“, – teigė politikas. 

REKLAMA

Armonaitė – konservatoriams: siūlau neieškoti priešų

Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė savo ruožtu pasiūlė konservatoriams neieškoti priešų bendraminčių gretose. 

„Kartu įveikėme ne vieną didelį iššūkį, kurių pastaraisiais metais netrūko Lietuvai. Kartu galime nuveikti daug svarbių darbų. Kviečiu neieškoti priešų bendraminčių gretose ir susitelkti šiems darbams. O jų laukia labai daug – nuo ekonomikos, energetikos ir švietimo iki visų porų lygybės prieš įstatymą“, – portalui tv3.lt savo komentarą atsiuntė A. Armonaitė. 

Štai, dėl ko šie pykčiai

Antradienį Seimas pritarė kitų metų biudžetui, tačiau Laisvės partijos frakcijos politikai pateikė pataisą, pagal kurią maitinimo paslaugoms nustatyta 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio lengvata ne pusei metų, kaip norėjo Vyriausybė, o metams. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už tai balsavo dauguma Laisvės partijos frakcijos, išskyrus Kasparą Adomaitį ir Eweliną Dobrowolską, taip pat konservatoriai M. Majauskas ir M. Skritulskas bei opozicija. Iš esmės tai reiškia, kad Vyriausybė turi rasti papildomai 60 mln. eurų. 

Tėvynės sąjungos-Lietuvos kirkščionių demokratų prezidiumas buvo įpareigojęs frakcijos narius Seime palaikyti Vyriausybės parengtą 2023 m. biudžeto projektą ir su juo susijusius teisės aktų projektus, taip pat neteikti bei nepalaikyti su Vyriausybe nesuderintų pasiūlymų. M. Majauskas pats teikė pridėtinės vertės mokesčio lengvatų pataisas, už jas agitavo bei palaikė Laisvės partijos politikų pataisą.

REKLAMA

Paprastai politinėse partijose partinė drausmė yra svarbus dalykas, mat, priešingu atveju, politinis procesas taptų nekontroliuojamas. Konservatoriai ypač baiminasi, kad nesureagavus į M. Majausko ir M. Skritulsko išsišokimą, kitiems politikams atsivers puikus kelias balsuoti, kaip norisi, neatsižvelgiant į Vyriausybės poziciją ir programą. O tai būtų dezintegracinis veiksnys, kuris gali reikšti valdančiosios koalicijos subyrėjimą. 

Prezidiumo sprendimas reiškia, kad M. Majauskas kol kas lieka tiek partijos, tiek frakcijos narys, nebent pats panorėtų išeiti, arba sprendimą dėl to gali priimti priežiūros komitetas. Pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų įstatus, partijos nariai gali būti baudžiami: įspėjimu, draudimu iki metų kandidatuoti į renkamas pareigas partijoje, uždraudžiant būti partijos kandidatu rinkimuose, sustabdant partijos renkamos institucijos atstovo įgaliojimus, sustabdant narystę partijoje iki vienų metų, pašalinant iš partijos. 

O geriausias variantas būtų visai Lietuvai, kad visa ta hienų irštva iš viso pasitrauktų iš akiracio
Majauskas 100 kartu protingesnis
Majauskas 100 kartu protingesnis
uz anuka. Jis ras vieta kur dirbti. O landsbergis tegul pats iseina, ramiai ir tyliai, kol neismete kiti. Geda. Kaip pas putina. Gerai, kad neuzdare. Simonyte taip pat bijo gudresniu uz save. Majauskas kaip rakstis buvo ju abieju galvoj.
Jei majauskas bus ismestas tada Lansgrybis turejo pasitraukti po pirmosios savo kliauzos kadangi ji Lietuvai daugiau kainavo....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų