Tėvų ir mokslininkų verdiktas vaiko pinigams: tik prikursime problemų

Vienas vaiko pinigų iniciatorių, valstietis Tomas Tomilinas, dar 2017 metų pabaigoje tvirtino, kad išmokos tėvams prisidės prie gimstamumo Lietuvoje didėjimo. Deja, realybė, bent kol kas, atrodo niūresnė, nes per dvejus metus, kol išmokami vaiko pinigai, teigiamų demografinių pokyčių nepastebėta. Maža to, ir tėvai, ir demografai tvirtina, kad išmokos tėvams nepaskatins jų susilaukti daugiau vaikų.

Gruodžio pabaigoje Seimas pritarė, kad nuo kitų metų universali išmoka vaikui, vadinamieji vaiko pinigai, kiltų nuo 50 iki 60 eurų, o gausių, nepasiturinčių ar neįgalių vaikų šeimoms – nuo 70 iki 100 eurų.

Taip pat patvirtinta, kad nuo 2021 metų vaiko pinigai kiltų iki 70 eurų, o gausių, nepasiturinčių ar neįgalių vaikų šeimoms – iki 110 eurų.

Vaiko pinigai gimstamumo nepakels

Nagrinėjant Lietuvoje gimusių gyvų kūdikių statistiką nematyti ryškios vaiko pinigų įtakos gimstamumui. Mažiausias gyvų naujagimių skaičius nuo 2017 m. sausio fiksuotas 2019 m. vasarį (1796), didžiausias – 2019 m. liepą (3000). 

Visuomenės geografijos ir demografijos instituto vadovas dr. Donatas Burneika tvirtina, kad vaiko pinigai iš tiesų negali daryti įtakos gimstamumui šalyje, nes keliasdešimties eurų išmoka tikrai nepaskatins tėvų apsispręsti gimdyti.

„Jeigu nusprendžiate turėti vaiką, tai realybė aiški visiems, kad tai ne dešimčių eurų klausimas, kai vidutinis atlyginimas artėja prie tūkstančio ar panašiai. Gal tai moralinė parama, gal kažkiek tėvams padeda auginti vaikus, bet tikrai nekeičia sprendimo – gimdyti ar ne. Tai padės tokiam mažam kontingentui, kad neturės įtakos bendroje mūsų gimstamumo struktūroje, tendencijose“, – tv3.lt kalbėjo D. Burneika.

Mokslininko manymu, reikšmingesnę įtaką tėvų apsisprendimui padarė seniai priimti sprendimai dėl tėvystės ir motinystės atostogų ir jų apmokėjimo. Tačiau ir tai D. Burneika vadina trumpalaikėmis priemonėmis, neduodančiomis ilgalaikio efekto.

REKLAMA

Veiksmingai gimstamumą šalyje didinančiomis priemonėmis D. Burneika laiko jaunų imigrantų pritraukimą, taip pat – priemones, kurios palengvina vaikų auginimą.

„Tai priemonės, kurios padeda auginti vaikus, derinti darbą ir vaikų auginimą, vaikų priežiūros institucijos ir panašiai, kas netrukdo tėvams daryti karjeros. Bet tai irgi fundamentaliai nepakeis šitos situacijos, kad vaikai jau kurį laiką yra ne pagalba ūkyje, namuose, kas buvo ilgus šimtmečius, o iš esmės našta, žiūrint ekonomine prasme. Tai našta, kuri negarantuoja nei sotesnės senatvės, nei dabartiniu metu kažkokios pagalbos ūkyje“, – pastebėjo pašnekovas.

D. Burneika kritikuoja egzistuojančią sistemą, kurį įgalina tėvus išmokam vaikams naudoti savo reikmėms, pavyzdžiui, pirkti alkoholį.

„Jau ir prieš tai pas mus yra buvę atvejų, kai vaikai tampa pragyvenimo šaltiniu. Galbūt to galima būtų išvengti, jeigu mūsų visa šeimos pagalbos sistema veiktų normaliai. <...> Bėda ta, kad šiuo atveju tai neveikia realiai. Daug kalbama, bet, jeigu pasižiūrėtume pavyzdžius skurdesniuose regionuose, – kaip auga vaikai su geriančiais tėvais, taip ir auga. Aišku, visokių atvejų yra. Realybė tokia, kad mes, didindami pašalpas, didiname problemas ir dabar, ir ateityje“, – teigė D. Burneika.

Išmokos optimizmo neįpučia

Įdomu tai, kad net patys tėvai vaiko pinigų nelaiko absoliučiu gėriu. Štai Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas valdančiųjų deklaracijas, kad vaiko pinigai prisidės prie gimstamumo didinimo Lietuvoje, vadina nerealistinėmis prognozėmis.

„Turėtume galvoti ne apie priemones, o apie bendrą atmosferą, bendrą pasitikėjimą valdžia, bendrą perspektyvos matymą sau ir savo vaikams“, – tv3.lt sakė D. Trečiakauskas.

Su dvyliktokais gruodžio pabaigoje bendravęs tėvų atstovas teigia išgirdęs, kad daugiau nei pusė jų nemato savo ateities Lietuvoje ir ketina emigruoti.

Be to, anot D. Trečiakausko, vaiko pinigų sistema ydinga vien dėl to, kad tėvai išmokas gauna pinigais, o ne, pavyzdžiui, prekėmis ar produktais.

REKLAMA

„Vaiko pinigai, tai, kaip jie skiriami, dažniausiai padeda tik asocialioms šeimoms turėti daugiau alkoholio, tai jiems paskata gimdyti vaikus. <...> Jeigu tuos pinigus gautų žmonės ne grynaisiais, o maistu ar vaikų daiktais, mokymo priemonėmis, bet ir tai abejoju, gal mes tada rastume žmones pardavinėjančius kur nors turgeliuose daiktus už pusę kainos. Nėra vienareikšmio atsakymo“, – svarstė pašnekovas.

Pirminiais skaičiavimais, padidinus išmokas vaikams nuo sausio 2020 metų biudžete papildomai reikės apie 149 mln. eurų. Iš viso universalią išmoką gautų apie 521,9 tūkst. vaikų, papildomai skiriamą išmoką – apie 151,6 tūkst. vaikų.

Vaiko pinigai Lietuvoje pristatyti 2018 m. sausio 1 dieną. Iš pradžių universali išmoka siekė 30 eurų ir buvo palaipsniui didinama.


Rašyti komentarą...
V
Violeta
2019-12-24 18:17:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai gaila,bet ne visi tevai geria,kad jiems reiketu gauti maisto ir panašiai.Jug vaikai oru soti nebuna,ant medžių neauga pinigeliai.Jiems ir mokykloje pietus kainuoja.Ir higienos prekiu reikia ypač paaugliams.
Atsakyti
0

F
Fausta
2019-12-24 18:20:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne visi prageria tuos vaiko pinigus,mums su našlaite anūke jie labai praverčia,sumoku iš jų už pietus mokykloje,nes mergaitė jokiu lengvatų negauna
Atsakyti
0

s
shura
2019-12-24 19:21:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vaikai ,yra ne tėvų ,o vaikų tęisių ,tai tegu tie "specelistai "ir prigimdo tų vaikų
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų