REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas vaiko pinigų iniciatorių, valstietis Tomas Tomilinas, dar 2017 metų pabaigoje tvirtino, kad išmokos tėvams prisidės prie gimstamumo Lietuvoje didėjimo. Deja, realybė, bent kol kas, atrodo niūresnė, nes per dvejus metus, kol išmokami vaiko pinigai, teigiamų demografinių pokyčių nepastebėta. Maža to, ir tėvai, ir demografai tvirtina, kad išmokos tėvams nepaskatins jų susilaukti daugiau vaikų.

Vienas vaiko pinigų iniciatorių, valstietis Tomas Tomilinas, dar 2017 metų pabaigoje tvirtino, kad išmokos tėvams prisidės prie gimstamumo Lietuvoje didėjimo. Deja, realybė, bent kol kas, atrodo niūresnė, nes per dvejus metus, kol išmokami vaiko pinigai, teigiamų demografinių pokyčių nepastebėta. Maža to, ir tėvai, ir demografai tvirtina, kad išmokos tėvams nepaskatins jų susilaukti daugiau vaikų.

REKLAMA

Gruodžio pabaigoje Seimas pritarė, kad nuo kitų metų universali išmoka vaikui, vadinamieji vaiko pinigai, kiltų nuo 50 iki 60 eurų, o gausių, nepasiturinčių ar neįgalių vaikų šeimoms – nuo 70 iki 100 eurų.

Taip pat patvirtinta, kad nuo 2021 metų vaiko pinigai kiltų iki 70 eurų, o gausių, nepasiturinčių ar neįgalių vaikų šeimoms – iki 110 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Vaiko pinigai gimstamumo nepakels

Nagrinėjant Lietuvoje gimusių gyvų kūdikių statistiką nematyti ryškios vaiko pinigų įtakos gimstamumui. Mažiausias gyvų naujagimių skaičius nuo 2017 m. sausio fiksuotas 2019 m. vasarį (1796), didžiausias – 2019 m. liepą (3000). 

REKLAMA

Visuomenės geografijos ir demografijos instituto vadovas dr. Donatas Burneika tvirtina, kad vaiko pinigai iš tiesų negali daryti įtakos gimstamumui šalyje, nes keliasdešimties eurų išmoka tikrai nepaskatins tėvų apsispręsti gimdyti.

„Jeigu nusprendžiate turėti vaiką, tai realybė aiški visiems, kad tai ne dešimčių eurų klausimas, kai vidutinis atlyginimas artėja prie tūkstančio ar panašiai. Gal tai moralinė parama, gal kažkiek tėvams padeda auginti vaikus, bet tikrai nekeičia sprendimo – gimdyti ar ne. Tai padės tokiam mažam kontingentui, kad neturės įtakos bendroje mūsų gimstamumo struktūroje, tendencijose“, – tv3.lt kalbėjo D. Burneika.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininko manymu, reikšmingesnę įtaką tėvų apsisprendimui padarė seniai priimti sprendimai dėl tėvystės ir motinystės atostogų ir jų apmokėjimo. Tačiau ir tai D. Burneika vadina trumpalaikėmis priemonėmis, neduodančiomis ilgalaikio efekto.

Veiksmingai gimstamumą šalyje didinančiomis priemonėmis D. Burneika laiko jaunų imigrantų pritraukimą, taip pat – priemones, kurios palengvina vaikų auginimą.

„Tai priemonės, kurios padeda auginti vaikus, derinti darbą ir vaikų auginimą, vaikų priežiūros institucijos ir panašiai, kas netrukdo tėvams daryti karjeros. Bet tai irgi fundamentaliai nepakeis šitos situacijos, kad vaikai jau kurį laiką yra ne pagalba ūkyje, namuose, kas buvo ilgus šimtmečius, o iš esmės našta, žiūrint ekonomine prasme. Tai našta, kuri negarantuoja nei sotesnės senatvės, nei dabartiniu metu kažkokios pagalbos ūkyje“, – pastebėjo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Burneika kritikuoja egzistuojančią sistemą, kurį įgalina tėvus išmokam vaikams naudoti savo reikmėms, pavyzdžiui, pirkti alkoholį.

„Jau ir prieš tai pas mus yra buvę atvejų, kai vaikai tampa pragyvenimo šaltiniu. Galbūt to galima būtų išvengti, jeigu mūsų visa šeimos pagalbos sistema veiktų normaliai. <...> Bėda ta, kad šiuo atveju tai neveikia realiai. Daug kalbama, bet, jeigu pasižiūrėtume pavyzdžius skurdesniuose regionuose, – kaip auga vaikai su geriančiais tėvais, taip ir auga. Aišku, visokių atvejų yra. Realybė tokia, kad mes, didindami pašalpas, didiname problemas ir dabar, ir ateityje“, – teigė D. Burneika.

Išmokos optimizmo neįpučia

Įdomu tai, kad net patys tėvai vaiko pinigų nelaiko absoliučiu gėriu. Štai Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas valdančiųjų deklaracijas, kad vaiko pinigai prisidės prie gimstamumo didinimo Lietuvoje, vadina nerealistinėmis prognozėmis.

REKLAMA

„Turėtume galvoti ne apie priemones, o apie bendrą atmosferą, bendrą pasitikėjimą valdžia, bendrą perspektyvos matymą sau ir savo vaikams“, – tv3.lt sakė D. Trečiakauskas.

Su dvyliktokais gruodžio pabaigoje bendravęs tėvų atstovas teigia išgirdęs, kad daugiau nei pusė jų nemato savo ateities Lietuvoje ir ketina emigruoti.

Be to, anot D. Trečiakausko, vaiko pinigų sistema ydinga vien dėl to, kad tėvai išmokas gauna pinigais, o ne, pavyzdžiui, prekėmis ar produktais.

„Vaiko pinigai, tai, kaip jie skiriami, dažniausiai padeda tik asocialioms šeimoms turėti daugiau alkoholio, tai jiems paskata gimdyti vaikus. <...> Jeigu tuos pinigus gautų žmonės ne grynaisiais, o maistu ar vaikų daiktais, mokymo priemonėmis, bet ir tai abejoju, gal mes tada rastume žmones pardavinėjančius kur nors turgeliuose daiktus už pusę kainos. Nėra vienareikšmio atsakymo“, – svarstė pašnekovas.

REKLAMA

Pirminiais skaičiavimais, padidinus išmokas vaikams nuo sausio 2020 metų biudžete papildomai reikės apie 149 mln. eurų. Iš viso universalią išmoką gautų apie 521,9 tūkst. vaikų, papildomai skiriamą išmoką – apie 151,6 tūkst. vaikų.

Vaiko pinigai Lietuvoje pristatyti 2018 m. sausio 1 dieną. Iš pradžių universali išmoka siekė 30 eurų ir buvo palaipsniui didinama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų