Seime pateiktas siūlymas dar metams pratęsti lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) taikymą gyventojams tiekiamai šilumos energijai, taip pat numatyti lengvatas gyvenamųjų patalpų šildymui naudojamoms malkoms, elektrai, dujoms ir kompensacinį mechanizmą už PVM anglims.
Parlamentarams pritarus skirtumas tarp 21 iki 9 proc. PVM gyvenamųjų patalpų šildymui naudojamoms anglims dengtų valstybė.
Jei Seimas apsvarstęs pritars įstatymo projektui, lengvatos bus taikomos iki 2011 metų rugpjūčio 31 dienos.
Tam, kad minėtus pokyčius įtvirtinantys Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimai būtų svarstomi antradienį, pritarė 63 parlamentarai, nepritarė 14, susilaikė - 38. Dabar pakeitimai bus aptariami Seimo komitetuose, išsamiausiai - Biudžeto ir finansų komitete, o Seime bus svarstomas birželio 17 dieną.
Seime pristatant įstatymo projektą buvo išsakyta kritikos, kad lengvata yra numatoma ne visoms šildymui naudojamoms medžiagoms ar šaltiniams. Pavyzdžiui, nėra minimas gazolinas, suskystintos dujos, pastebėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Vitas Matuzas.
Pasak vieno iš projekto rengėjų "darbiečio" Kęstučio Daukšio, projektas galės būti pildomas jau svarstymo metu. "Tai yra Seimo rankose", - sakė jis.
K. Daukšys taip pat teigė nemanantis, kad priėmus įstatymo pakeitimus nukentėtų biudžetas, esą dėl PVM lengvatų sutaupytas lėšas žmonės vis tiek išleistų būtinosioms reikmėms ir jis sugrįžtų kitais kanalais.
"Manau, kad biudžetas nenukentės. Žmonės, kurie šildosi namus, tuos sutaupytus pinigus, išleis maistui, vaikų mokslui ir PVM grįš į valstybės biudžetą. (...) Ši lengvata yra labai svarbi, nes žmonės nebeišgali susimokėti, taip tik atrodo, kad susitaupys 10-50 litų, bet jie yra labai svarbūs šeimos biudžete", - sakė "darbietis".
Tuo tarpu TS-LKD narys Kęstutis Masiulis tokias kalbas pavadino populistinėmis, o projekto teikimą be paskaičiavimų, kaip tai paveiks valstybės biudžetą, - neatsakingu.
"Aš manau, kad šis įstatymas liudija tai, kad rinkimai artėja. Jis yra populistinis savo dvasia. Žmonėms būtų gerai, kad visai mokesčių nereikėtų mokėti, ir atlyginimai bei pensijos didėtų. Bet jie viešajame sektoriuje susideda iš įmokų. Sakote, kad dalis pinigų sugrįš į biudžetą, bet jų juk dalis nesugrįš. Tai yra spaudimas biudžetui, ir reikėtų paskaičiuoti nuostolius, siūlyti kaip juos kompensuoti", - dėstė K. Masiulis.