REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
39
Minske nutupdytas lėktuvas iš Atėnų nusileido Vilniuje (nuotr. Justinas Auškelis/TV3)

Vilniaus oro uoste sekmadienio vakarą nusileido Baltarusijoje anksčiau nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Šį lėktuvą pasitiko ir premjerė Ingrida Šimonytė.

39

Vilniaus oro uoste sekmadienio vakarą nusileido Baltarusijoje anksčiau nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Šį lėktuvą pasitiko ir premjerė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA

Vilniaus oro uoste premjerė asmeniškai sutiko grįžusius keleivius. Žurnalistams ji kalbėjo, kad kai kurie grįžę dar šį vakarą turės bendrauti su pareigūnais.

„Atvykome pasitikti parskridusių mūsų šalių ir kitų šalių piliečių. Džiaugiamės, kad pagaliau lėktuvas galėjo užbaigti savo kelionę. Tuo pačiu, kadangi yra pradėtas ikiteisminis tyrimas šiandieną, tai buvo paprašyta piliečių supratingumo. Kai kuriems iš jų, tam, kad tyrimas vyktų kuo greičiau, klausimai bus užduoti pareigūnų dar šį vakarą“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot jos, jau pradėti teisiniai veiksmai bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais.

„Faktas ir tas, kad ši beprecedentė situacija turės būti ištirta nuodugniai. Tuo jau pradėjo užsiimti mūsų pareigūnai, o mes taip pat bendradarbiaujame su savo tarptautiniais partneriais. Šis klausimas bus sprendžiamas tarptautinėje erdvėje.“

REKLAMA
REKLAMA

Nausėda Baltarusijos veiksmus vadina valstybinio terorizmo aktu: „Šį įvykį reikia vertinti kaip žmogaus pagrobimą“

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis vėlų sekmadienio vakarą susitiko aptarti susiklosčiusios situacijos Minske. Kiek anksčiau dieną pasirodė informacija, kad Baltarusijos režimas Minske nutupdė lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių.

REKLAMA

Siekta sulaikyti tuo lėktuvu skridusį Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir blogerį, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją ir vyriausią redaktorių R. Pratasevičių. Tame pačiame lėktuve didžiąją dalį keleivių sudarė lietuviai.

Po susitikimo prezidentas kalbėjo apie tai, kad sekmadienį buvo įvykdytas „valstybinio terorizmo aktas“:

„Šį įvykį reikia vertinti vienareikšmiškai, kaip žmogaus pagrobimą pasinaudojant karine jėga ir pasinaudojant melagingais kaltinimais. <...> Vidury baltos dienos, tenka tai konstatuoti labai aiškiai, buvo įvykdytas valstybinio terorizmo aktas.“

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas prakalbo ir apie tai, kad su užsienio reikalų ministru buvo aptartos galimybės įvesti itin griežtas sankcijas Baltarusijos režimui.

„Atėjo laikas aiškiai pasakyti, kad toliau tai tęstis nebegali. Atėjo laikas pabaigti bendrauti su režimu vien deklaracijomis ir pagrūmojimais. Reikia priemonių, kurios padėtų pakeisti Baltarusijos režimo elgesį, nes priešingu atveju reikės konstatuoti, kad pašonėje turime itin grėsmingą kaimyną, kuris nepaiso jokių moralinių normų. Su tuo taikstytis negalime.

Susitikime su G. Landsbergiu aptarėme tiek šią situaciją, tiek mūsų veiksmus, ką mes galėtumėme padaryti pačiu artimiausiu metu. Be abejonės kreipėmės su reikalavimu paleisti R. Protasevičių. Jei tai nebus padaryta – kalbėsime apie labai rimtas sankcijas. Yra ir kitų priemonių, kurios galėtų būti pritaikytos režimui, įskaitant ir tai, kad Baltarusijos oro erdvė būtų pripažinta nesaugia civilinei aviacijai. Įskaitant ir tai, kad „Belavia“ lėktuvai netektų teisės leistis Europos Sąjungos ir NATO oro uostuose.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas apie Baltarusijos opozicionierių G. Nausėda atsakė, kad R. Protasevičiaus ir jo draugės lėktuve, kuris grįžta į Vilnių, nebėra.

„Nenorėčiau komentuoti dar nepatvirtintos informacijos. <...> Aišku yra tik viena – pono R. Protasevičiaus ir jo draugės lėktuve nebėra.“

Landsbergis įvyki vadina teroristiniu aktu

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis šį įvykį taip pat įvardijo kaip teroristinį aktą.

„Beprecedentė diena. Tokios situacijos nė vienas neatsimename. Tai yra teroristinis aktas, kurį iniciavo valstybė prieš tarptautinę bendruomenę. Šį kartą teroristinis aktas buvo pritaikytas ne tik Baltarusijos opozicijai, bet ir 12 Europos Sąjungos valstybių piliečių.

REKLAMA

Galiu pasakyti tik tiek, kad džiaugiuosi, jog žmonės, kurie šiandien visą dieną įkaitais buvo Minsko oro uoste, tarp jų ir mamos su kūdikiais, ir pagyvenę žmonės, netrukus leisis Vilniuje. Jiems ši diena įsirėš visam gyvenimui. 

Ypatingai gaila Baltarusijos opozicijos žurnalisto, vieno iš pagrindinių žiniasklaidos priemonių „Nexta“ redaktorių, kuris, mūsų žiniomis, sulaikytas Minske. Režimui galima pasakyti tik tiek, kad atsakas bus ir jis bus griežtas.“

Ministras informavo ir apie tai, kad kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

„Kreipiausi į Generalinę prokuratūrą. Prašiau pradėti tyrimą dėl galimo lėktuvo užgrobimo, kurį įvykdė Baltarusijos režimas. Tyrimas parodytų ir atsakytų į daugelį klausimų. 

Į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškvietas Baltarusijos ambasados Vilniuje atstovas, jam buvo perduota Vyriausybės griežta pozicija. Buvo palaikomas ryšys siekiant kuo greičiau išlaisvinti žmones iš Minsko oro uosto.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų