Sergant COVID-19 profesorius įspėjo neapsigauti dėl žemos temperatūros: mirtingumas siekė net 26 proc.

Atrodo, kad pasaulinė koronavirusinė statistika kol nesuteikia didelio optimizmo – užsikrėtusiųjų skaičius artėja prie 90 milijonų, o mirčių nuo COVID-19 rodikliai artimiausiu metu peržengs 2 milijonų ribą. Su giliu liūdesiu tenka pripažinti, kad Lietuva kai kuriomis dienomis pagal užsikrėtimų statistiką išsimušė net į Europos lyderius.  

Tikriausiai visi, kurie dar seka informaciją apie koronavirusą, geriau už daugybos lentelę įsisavino Pasaulinės sveikatos organizacijos nurodomus pagrindinius koronavirusinės infekcijos simptomus – karščiavimas, kosulys, kvėpavimo nepakankamumas (dusulys). Kiti simptomai gali būti retesni – uoslės ir skonio praradimas, silpnumas, gerklės, galvos, raumenų skausmai, viduriavimas. 

Dabar jau pilnai įrodyta, kad koronavirusas gali pažeisti bet kuriuos gyvybiškai svarbius organus jei ir ne tiesiogiai, tai, matomai, dėl sukeliamų kraujagyslių mikro ar makrotrombozių. Savaime suprantama, kad koronavirusinės infekcijos simptomai gali būti labai įvairūs ir net imituoti psichines ligas, pasireiškiančias įvairiausiomis haliucinacijomis. 

Mes jau nekalbame apie didelį skaičių ligos besimptomių formų, kas taip pat gąsdina, nes tai ženkliai apsunkina infekcijos diagnostiką bei užsikrėtimų profilaktiką. Juk ištirti visą populiaciją tampa sunkiai įkandamu uždaviniu net ir labai turtingoms šalims, o dar turint omenyje tai, kad visuomet atsiras asmenų, kurie siūlymą tirtis traktuos kaip žmogaus teisių pažeidimus ar neteisėtą asmens laisvių suvaržymą. 

„Baimės akys didelės“

Galbūt vienintelis teigiamas dalykas, išplaukiantis iš visos koronaviruso sukurtos tragiškos situacijos yra tai, kad dalis žmonių, kurie niekuomet nesirūpino savo sveikata ir tiesiog nemėgo nei daktarų, nei poliklinikų, pagaliau suprato, kad gyvybę prarasti galima labai lengvai, todėl kardinaliai pakeitė savo požiūrį tiek į savo sveikatą, tiek į medicininių paslaugų svarbą. 

REKLAMA

Deja, kai kam atsirado baimės ir perteklinis susirūpinimas savo sveikata, kai dėl kiekvieno atsiradusio net ir menkiausio simptomo skambinama savo šeimos gydytojui ir klausiama, ar tai negali būti koronaviruso simptomas ir ar ne laikas daryti testus. Deja, kol kas negerėjant epidemiologinei situacijai, baimės akys bus visuomet didelės ir mes, šeimos gydytojai, tą gerai suprantame. 

Žema temperatūra – pavojinga

Peržiūrėjus visą eilę studijų apie koronavirusinės infekcijos  klinikinius simptomus, dažnai matome, kad registruojamų vienų ar kitų simptomų dažnumas (o iš to sprendžiama ir apie jų diagnostinę vertę) dažnai ženkliai skiriasi. Viena iš pačių plačiausių studijų apie koronavirusinės infekcijos atskirų simptomų dažnį buvo 2020 metais atlikta JAV, kai, ištyrus 55924 ligonius, gydomus Niujorko bei šalia esančių regionų ligoninėse, nustatyta, kad dažniausiai kovidiniams ligoniams pasireiškęs simptomas buvo karščiavimas – 87,9 proc. atvejų. Kiti simptomai buvo kosulys – 67,7 proc., silpnumas – 38,1 proc., skrepliavimas – 33,4 proc., dusulys – 18,6 proc., gerklės perštėjimas – 13,9 proc., galvos skausmai – 13,6 proc. 

Detaliau nagrinėjant koreliacinius ryšius tarp ligos sunkumo ir atskirų simptomų, buvo pastebėta, kad daliai ligonių pastoviai matuojama kūno temperatūra buvo stabiliai žemiau 98,6 laipsnio pagal Farenheitą (žemiau 36 laipsnių pagal Celsijų). Ligonių grupėje su žema kūno temperatūra mirtingumas siekė net 26,5 proc. 

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad aukšta sergančiųjų temperatūra nesikoreliavo su padidėjusiu mirtingumu. Apibendrinus tyrimo rezultatus autoriai padarė išvadą, kad žema kūno temperatūra, sergant koronavirusine infekcija, yra blogas ligos išeičių prognostinis požymis. Vos ne tuo pačiu metu buvo atspausdintas ir Kinijos mokslininkų straipsnis, kuriame aprašytas unikalus klinikinis atvejis, kai vienam į stacionarą paguldytų kovidinių ligonių rastas vienintelis šalia išreikšto mieguistumo simptomas – kritusi kūno temperatūra žemiau 35 laipsnių. 

REKLAMA

Tolimesni Kinijos mokslininkų tyrimai  parodė, kad esant žemai temperatūrai, koronaviruso replikacija vyksta kur kas sparčiau, negu, pavyzdžiui, prie 37 laipsnių. Be abejo, sergant koronavirusine infekcija, žema kūno temperatūra rodo, kad imuninės sistemos atsakas į ligos sukėlėją yra menkas arba jo iš viso nėra. Beje, kaip ir tie atvejai, kad imuninė sistema reaguoja hiperaktyviai, prasideda autoimuniniai procesai, kas irgi yra blogas prognostinis požymis. Kaip matome, bet kurie kraštutinumai yra blogai. 

Nerimą didina koronaviruso mutacijos

Matomai daug kam nerimą kelia ir prasidėjusios koronaviruso mutacijos, didinančios užsikrėtimo galimybes. Deja, šiomis išeiginėmis dienomis asmeniškai teko stebėti, kad daugumai žmonių, nutarusių pasidžiaugti snieguota žiema Vilniaus Sapiegynės kalvelėse, paprasčiausiai buvo nusispjauti į visas viruso mutacijas – tikras skruzdėlynas, jokio socialinio atstumo, dalis be kaukių. Matomai, vienas iš blogiausių šitoje situacijoje koronaviruso prognostinių požymių – kai kurių žmonių kvailumas, tikintis, kad kiti gal ir susirgs, o aš – tikrai ne. 

Medikai čia padėti niekuo jau negali. Gera žinia, kad aktyviai pradėta vakcinacija, bet, deja, su tam tikromis grimasomis – paskiepyti tie, kurie tam pagal nustatytą eiliškumą neturėjo tam teisės. Tų gydymo įstaigų vadovams, kurie tą leido daryti ir tiems, kurie neteisėtai pasiskiepijo – labai blogas prognostinis požymis jų sąžinei. Matomai, koronavirusas pribaigė ir jos likučius. 

Kaip rašė G. Orvelas – visi gyvuliai lygūs, bet kai kurie daugiau lygesni. Liūdna, kad Lietuvoje mes vis dar turime lygesnių. Bet norisi užbaigti linksmesne gaida, Atrodo, kad vakcina veikia ir prieš atsiradusias pavojingas koronaviruso mutacijas. Todėl nuoširdžiai linkiu visiems pasiskiepyti kaip galima greičiau ir būkite sveiki.

Prof. habil. dr. Julius Kalibatas, Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas 


Rašyti komentarą...
S
Saulė
2021-01-12 11:46:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na mano temperatūra pastoviai 35,4 laipsniai, tai čia jau labai blogai?
Atsakyti
-2

U
Užknisa pseudožinovų
2021-01-12 12:28:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek galima tas pačias nesąmones per visus portalus važinėti. Žmogelis neadekvatus: drausti stiprinti sveikatą lauke, kai visiems žinoma tiesa yra - fizinis aktyvumas lauke, kuo daugiau kvėpuoti, yra esminė imuniteto stiprinimo priemonė. Kalibato pastebėjimai prilygintinti genocido propagavimui
Atsakyti
-1

N
Nusišnekėjo
2021-01-12 12:53:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visą pavasarį važinėjant į darbą tikrindavo temperatūrą arba visai nerodydavo arba vos 35temperatūrą.Bet tai normalu iš lauko tik atėjus temperatūra žema.Juokingai atrodo pagal šį profesorių išeina sirgau 3mėnesius corona.Tik įdomu kad nė vienas kolega nesusirgo pavasarį corona ir į darbą vykom kartu.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų