Trečiadienį vykęs Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis, regis, pasėjo daugiau klausimų, nei atsakymų. Diskusijų metu posėdyje kažkas atjungė keletą jo dalyvių, o kalbantiems kartas nuo karto išjungdavo mikrofonus.
Kilo diskusija
Trečiadienį vykusiame Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje virė aštri diskusija dėl vežėjų. Lietuvos profesinių sąjungų aljanso vadovas Audrius Cuzanauskas posėdžio metu išsakė priekaištų, kad sunkvežimių vairuotojai dirbdami susiduria su didelėmis problemomis.
A. Cuzanauskas teigė, kad vairuotojai dirba itin prastomis sąlygomis, jiems nesąžiningai mokamas atlyginimas, vairuotojai yra netinkamai apmokomi ir neturi daugybės socialinių garantijų.
Pasisakius A. Cuzanauskui netrukus žodis teko Lietuvos vežėjų sąjungos atstovui Algimantui Kondrusevičiui. Jis A. Cuzanauskao pasisakymą įvardijo emocingu ir teigė, kad iš atskirų atvejų paimtų problemų nereikėtų suabsoliutinti ir taikyti visam sektoriui. A. Kundrosevičius profesinių sąjungų veiklą prilygino veikimu prieš savo valstybę.
„Nenoriu įžeisti, bet kai kada profsąjungų veikla yra kaip tarpukariu buvo kominternų. Kur vykdė komunistai kitų šalių, Stalino nurodymus ir veikė prieš savo valstybę. Realiai dabar yra taip pat.
Vakarų konkurentai nenori mūsų ten matyti ir įvairiais būdais pasinaudodami profsąjungomis, kurios galbūt dėl nežinojimo ar kitų dalykų, vykdo jų užsakymus. Nevyniokim žodžio į vatą. Būtų labai pasižiūrėti įdomu finansavimą šitų organizacijų, kaip kur skaidrumo prasme“, – posėdžio metu sakė A. Kondrusevičius ir teigė, šiuo klausimu turėtų būti įdomu pasidomėti specialiosioms tarnyboms.
Išmetė iš posėdžio
Po posėdžio praėjo jau kelios paros, tačiau konfliktai, regis, nesibaigia iki šiol. Ketvirtadienį komiteto pirmininkas M. Lingė savo socialiniuose tinkluose pasidalino žinute, kad posėdžio metu buvo susidurta ne tik su aršiomis diskusijomis, bet ir su chuliganizmu.
„Kažkas iš prisijungusiųjų pradėjo savavališkai šalinti kitus posėdžio svečius, kai jiems būdavo suteikiamas žodis. Kažkas savavališkai, ne iš posėdžio organizatorių išjunginėjo kalbantiems mikrofonus. Gavau jau du oficialius posėdžio dalyvių laiškus, pranešančius, kad jie buvo po kelis kartus „išmesti iš posėdžio“. Bandau įsivaizduoti, kaip tai atrodytų gyvame posėdyje…“ – socialiniame tinkle rašo M. Lingė.
Portalui tv3.lt komiteto pirmininkas M. Lingė sako gavęs du raštiškus skundus iš posėdžio dalyvių. Juos pateikė posėdį iniciavęs profsąjungų atstovas A. Cuzanauskas ir Lietuvos darbdavių konfederacijos atstovas Erlandas Mikėnas.
„Tai buvo pati posėdžio pabaiga, artėjom į pabaigą, apibendrinimus ir kažkaip suteikinėju ir vienam, ir kitam žodžius, o jie dingsta. Matau, kad vėl prisijunginėti bando, bet vėl dingsta. Be abejo, kam nepasitaiko, bet tik vėliau po posėdžio sužinojau, kad tai buvo panašiau į incidentą tam tikrą“, – posėdį prisimena M. Lingė.
Komiteto pirmininkas sako, kad jau ir posėdžio metu pastebėjo nesklandumų. Kažkas vis išjungdavo kalbančiųjų mikrofonus.
„Buvau pageidavęs žmonių tilpti į tam tikrą laiko kiekį. Kažkas atsirado, kur visai ne iš mūsų, kurie tiesiog paėmė ir išjunginėdavo mikrofonus tiems, kuriems sukanka tas laikas. Tas veiksmas buvo savavališkas kažkieno, tai buvo visai ne iš Seimo darbuotojų, komiteto narių, buvo iš išorės savivaliaujama“, – pasakoja M. Lingė.
Kas kaltas, neaišku
M. Lingė sako nežinantis, kas galėjo šitaip pasielgti: „Neturėčiau prielaidų daryti. Kreipėmės į technikus, jie sakė, kad jie negali pasakyti. Fiksavau tą kreipimąsi į Seimo valdybą, kad bent jau prašytų išsiaiškinti nustatyti.“
Seimo pirmininkės pirmojo pavaduotojo Jurgio Razmos teigimu, galėjo būti per menkai įsigilinta į programos, kurioje vyko nuotolinis posėdis, ypatybes, todėl teisė reguliuoti posėdį programoje galėjo būti suteikta ne tiems asmenims.
„Nėra ten nieko dramatiško tikriausiai. Tiesiog Seimo informacinių technologijų darbuotojai nepakankamai išaiškino „Teams“ sistemos naudojimo ypatybes. Tai yra, jei kažkokiam kviestam žmogui suteikia pranešėjo statusą, tai jis įgyja teisę ir atjungti kitus dalyvius. Tiesiog parašys paaiškinimą komitetams, kad ne pranešėjo statusą suteiktų visiems visuomenininkams, kuriuos pakviečia kaip dalyvius ir jie tokios galimybės neturės“, – tv3.lt sako J. Razma.
J. Razma sako turintis idėjų, kas galėjo nutikti: „Susirenka gana priešiškai nusiteikusi visuomeninių organizacijų atstovai ir nervingai vieni kitus pradeda išjunginėti. <…>
Kiek pats komiteto pirmininkas suvokia tą susiklosčiusią situaciją ir įvertina, kaip jie ten piktokai kalbėjo, tai tikrai nėra pagrindo manyti, kad čia kažkokie įsilaužėliai iš išorės kažką padarė. Tiesiog koks profsąjungų atstovas kokį darbadvių atstovą įpykęs atjungė ir viskas. Susitvarkys su tais statusais ir, manau, kad nebebus problemų.“
Vieni kitus atjungę neigia
Portalas tv3.lt susisiekė ir su posėdyje dalyvavusiais profsąjungų bei darbdavių atstovais. Jie vieni kitus iš posėdžio išmetę neigia.
Lietuvos profesinių sąjungų aljanso vadovas A. Cuzanauskas sako iki pat posėdžio galo laukęs akimirkos, kada galėtų atsakyti į kitų posėdžio dalyvių komentarus dėl jo posėdžio pradžioje iškeltų problemų.
„Kada aš turėjau sakyti baigiamąjį žodį išklausęs ir replikuoti į tai, kas buvo pasakyta, mane tiesiog išmetė iš posėdžio, užblokavo“, – tv3.lt pasakoja A. Cuzanauskas.
Vyras sako bandęs prie posėdžio prisijungti dar tris kartus, tačiau to padaryti nepavyko. A. Cuzanauskas teigia nežinantis, kas jį galėjo išmesti iš posėdžio, tačiau įvykis neramina: „Tai parodo bendrą padėtį šalyje. Jeigu darbuotojų atstovai, tokie kaip profesinės sąjungos, netgi mūsų Seime galima blokuoti posėdžio metu, tai baisu pasakyti, bet esame bananų šalis.“
Posėdyje taip pat dalyvavęs Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas Romas Austinskas taip pat sako pastebėjęs, kad posėdžio metu kalbančiųjų mikrofonai būdavo išjungiami. R. Austinskas sako, kad mikrofonai būdavo išjungiami tada, jei žmogus kalbėdavo daugiau nei tris minutes.
„Pats kalbėjau du kartus ir neturėjau jokių trukdžių, viskas man vyko sklandžiai“, – tv3.lt pasakoja R. Austinskas.
Paklaustas, ar gali būti taip, kad posėdžio dalyviai vieni kitus atjunginėjo patys, sako: „Man asmeniškai negražu, jeigu taip vyko.“
Panašios nuomonės laikosi ir A. Cuzanauskas: „Vieni kitiems reiškiame pagarbą ir esame ne vaikų darželyje. Vis dėlto tai yra Seimo komiteto posėdis, tai jeigu yra kažkokios techninės galimybės, kad kažkas kažką galėtų išmetinėti, tai tokiu klausimu reikėtų susirūpinti, ar komitetas užtikrina tinkamą atstovavimą ir darbuotojų interesų gynimą.“
Seimas dar gruodžio 10-ąją pritarė Statuto pataisoms dėl galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Į pirmąjį nuotolinį posėdį Seimas rinkosi jau sausio viduryje.
J. Razma sako, kad per visą laiką, kol Seimas dirba nuotoliniu būdu, dar nė karto nepasitaikė panašių atvejų.
Visą Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdį galite peržiūrėti čia: