• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamentarai pradėjo svarstyti Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą į Seimo statutą perkelti reikalavimus parlamentarams dirbti su įslaptinta informacija.

Parlamentarai pradėjo svarstyti Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą į Seimo statutą perkelti reikalavimus parlamentarams dirbti su įslaptinta informacija.

REKLAMA

Po pateikimo už jo projektą balsavo 71 Seimo narys, prieš buvo keturi, 24 politikai susilaikė.

„Mes kalbame apie labai atsakingus sprendimus, daug kas čia jų bando nesureikšminti arba žiūrėti skeptiškai, bet šitoje geopolitinėje situacijoje, kada nuo Seimo narių, Seimo komitetų narių priimamų sprendimų gali priklausyti mūsų valstybės ateitis, manau, kad į tai turėtume pažiūrėti labai atsakingai, kad nebūtų tai priimama vienasmeniais sprendimais, kaip šiandien reglamentuojama Seimo pirmininko potvarkiu“, – antradienį Seime sakė S. Skvernelis.

„Logiška, kad tos pareigybės turėtų atsirasti statute“, – teigė jis.

Dabar Seimo narių pareigybių, kurioms būtina turėti leidimą dirbti su įslaptinta informacija, tvirtina parlamento vadovas savo potvarkiu.

REKLAMA
REKLAMA

S. Skvernelis pažymėjo, kad šias pareigybes įrašius į įstatymo galią turintį Seimo statutą, parlamentarams už jo sulaužymą grėstų ir didesnė atsakomybė.

REKLAMA

„Puikiai žinome, kokios yra pasekmės, jeigu laužome įstatymus ir jų nesilaikome“, – teigė jis.

Projekto nepalaikė opoziciniai konservatoriai ir liberalai. Juos papiktino, kad iš antradienio plenarinio posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas Seimo nutarimo projektas dėl „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijais Žemaitaičio šalinimo iš Lietuvos Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje, nes jam nesuteiktas leidimas dirbti su slapta informacija.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė tvirtino, jog S. Skverneliui atsisakant koreguoti sąrašą pareigybių, kurioms būtina turėti leidimą dirbti su įslaptinta informacija, tai gali padaryti valdančiosios daugumo atstovai priimdami Seimo statuto pataisas.

„Matyt, greitai pamatysime kaip dingsta vienos pareigybės (...) ir sąrašas bus praretintas“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot liberalų, reikia šalinti problemą, dėl kurios teikiamos tokios statuto pataisos, – tai yra patraukti R. Žemaitaitį iš pareigų, kurioms eiti reikia leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

„Valdantieji tik imituoja darbą. Užuot per vieną posėdį pašalinusi R. Žemaitaitį iš delegacijos, dabar dauguma planuoja pirma skirti kelias savaites statuto keitimui. Lygiai taip praeitą antradienį daugumai leidus įtariamam socialdemokratui slapstytis už neliečiamybės, dabar siūloma keisti Konstituciją, o tai užtruks mažiausiai iki rudens, jei ne ilgiau. Visa tai be reikalo komplikuoja paprastus klausimus“, – viešai išplatintame pranešime teigė Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA

„Nemuno aušros“ frakcijos narys Artūras Skardžius paprašė įvertinti Seimo statuto pataisos atitikimą Konstitucijai.

Pagal S. Skvernelio projektą, Seimo statuto priede būtų numatyta, jog su slapta informacija turi galėti dirbti Audito, Ekonomikos, Europos reikalų, Teisės ir teisėtvarkos, Užsienio reikalų komitetų, Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės, Seimo laikinosios ar specialiosios tyrimo komisijų bei Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje nariai, taip pat – Biudžeto ir finansų komiteto, Antikorupcijos, Energetikos ir darnios plėtros komisijų vadovai.

REKLAMA

Seimo vicepirmininkams ir opozicijos lyderiui privalu turėti leidimą dirbti su „Visiškai slaptai“ pažymėtais dokumentais.

Seimo statuto pataisoje nurodyta, kad jeigu į minėtas pareigas paskirtam parlamentarui leidimas dirbti su įslaptinta informacija negali būti išduotas arba jo turėtas leidimas panaikinamas, Seimo pirmininkas ar jo įgaliotas pavaduotojas inicijuoja parlamentaro atleidimo iš pareigų procedūrą arba pakeičia komiteto, komisijos ar kito Seimo struktūrinio sudėtį, kad jame pareigų neužimtų parlamentaras, kuriam nesuteiktas leidimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbė BNS, balandžio 29 dieną Seimo pirmininkas pasirašė potvarkį, kuriuo po žvalgybos rekomendacijos nesuteikė leidimo dirbti su įslaptinta informacija koalicijos partneriui R. Žemaitaičiui.

Valstybės saugumo departamentas Seimo pirmininkui pateiktoje išvadoje rekomendavo „aušriečių“ lyderiui nesuteikti leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima grifu „Slaptai“. Savo išvadą dėl politiko žvalgyba grindė Konstitucinio Teismo sprendimu, kuriuo politikas pripažintas sulaužęs priesaiką, taip pat R. Žemaitaičio lengvabūdiškumu ir neatsakingumu.

Leidimo dirbti su įslaptinta informacija neturėjimas užkertą kelią R. Žemaitaičiui eiti tam tikras pareigas. Jis negali dirbti NATO Parlamentinės Asamblėjos delegacijoje ir būti pakaitiniu nariu Seimo Ekonomikos komitete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų