Per rinkimus, vykstančius Lietuvoje, rinkėjai jau ne pirmą kartą turi teisę reitinguoti partijų sąrašus. Ir šia teise naudojasi gana aktyviai, nors reikšmingų pokyčių retai kada pavyksta pasiekti.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, Europos Parlamento (EP) rinkimų biuletenių, kuriuose nurodyti pirmumo balsai, rasta gana daug - vidutiniškai 75 proc. balsavusių žmonių reitingavo pasirinktos partijos kandidatus. LŽ bandė aiškintis, kiek ir kokios įtakos partinės nomenklatūros sudarytiems rinkimų sąrašams, jų pokyčiams turėjo rinkėjai, ar buvo bent kiek supurtytas dažnai apipelkėjęs partijų vidaus gyvenimas.

Lyderiai išliko.

Daugiausia, keturis, mandatus sekmadienį vykusiuose EP rinkimuose iškovojo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Pirmasis kandidatų ketvertas ir prieš, ir po reitingavimo nepasikeitė. Europarlamentaro mandatą gavo prof. Vytautas Landsbergis, Laima Liucija Andrikienė, Algirdas Saudargas ir Radvilė Morkūnaitė. Rinkėjai šiek tiek perstumdė "antrąjį" partijos sąrašo ešeloną. Taip ekonomistas Raimondas Kuodis (numeris prieš rinkimus - 6, po rinkimų - 5) susikeitė vietomis su Emanueliu Zingeriu (5-6). Labiau į sąrašo priekį pajudėjo tik Arvydas Anušauskas (11-7), Rūta Rutkelytė (19-8). Tačiau būta ir smukimų - teisininkas Dainius Žalimas (8-12) galbūt sulaukė rinkėjų nemalonės dėl savo kategoriškai neigiamo požiūrio į dvigubą pilietybę ir neliko nepastebėtas gausiai už konservatorius balsavusių užsienyje gyvenančių tautiečių.

REKLAMA

Jauniausia išrinkta europarlamentarė iš Lietuvos R.Morkūnaitė vakar pripažino, kad konservatorių rinkėjai iš esmės pasitikėjo pirminiu sąrašu. "Esame drausminga partija", - sakė ji. Prof. V.Landsbergiui, neabejotinam sąrašo lyderiui, skirti 103 359 pirmumo balsai. Kiti du kandidatai gavo per 80 tūkst. balsų. Susidomėjimas likusiaisiais buvo jau mažesnis.

Tikra šių rinkimų "staigmena" - Socialdemokratų partijos sąrašas, nes tik jame realiai pakeista kandidatų tvarka. Sąraše buvę pirmieji - Vilija Blinkevičiūtė ir Justas Vincas Paleckis - išliko lyderiai, tačiau trečia įrašyta Birutė Vėsaitė krito net į penktąją poziciją. Ją aplenkė Zigmantas Balčytis (4-3), trečias iš socialdemokratų keliausiantis į EP, ir Aloyzas Sakalas (7-4), Lietuvai EP atstovavęs iki šiol.

"Rinkėjas visuomet teisus. Visada buvau ir esu už reitingavimą ir nemanau, jog tai buvo nepasitikėjimas manimi", - kalbėjo B.Vėsaitė. Ji guodžiasi bent tuo, kad per EP rinkimus gavo dvigubai daugiau reitingo balsų negu per praėjusius Seimo rinkimus. Tačiau jų neužteko, kad patektų į EP. B.Vėsaitės manymu, pagrindinė priežastis, kodėl nusileido partijos kolegoms, yra paprasčiausiai tai, jog tiek Z.Balčytis, tiek A.Sakalas daugiau girdimi ir matomi viešojoje erdvėje.

"Ne kartą rinkėjams esu aiškinęs, kad savo rinkimų apygardos nepaliksiu. Lankysiu juos, dalyvausiu Lietuvos politiniame gyvenime. Be to, reitingavimas, kuris buvo pats didžiausias tiek Šilalėj, tiek Šilutėj, rodo, kad žmonės mane suprato ir patys deleguoja į EP", - sakė Z.Balčytis. Ryškiau į sąrašo viršų kopė socialdemokratai Aušrinė Marija Pavilionienė (11-8) ir Alvydas Šedžius (24-15).

VRK pirmininko pavaduotojas Pavelas Kujalis teigė, jog reitinguota tikrai aktyviai, tačiau visų partijų lyderiai buvo nepajudinami. Stabilūs išliko ir vadinamieji pirmieji ešelonai. Išimtis - tik socialdemokratai.

Liberalų ir centro sąjungos rėmėjai taip pat pateikė netikėtumų. Šios partijos atstovai į EP nepateko, bet keli jų iš visiškų sąrašo tolumų buvo perkelti į priekį: Raimondas Šukys (24-3), Algis Čaplikas (23-6), Vytautas Bogušis (21-7). Nors nepasitenkinimas partijos vedliu Artūru Zuoku nuolat didėja, jis vis tiek gavo daugiausia reitingo balsų.

REKLAMA

Signalai partijoms

Politologas Antanas Kulakauskas tvirtino, kad reitingavimas yra labai svarbus rinkimų elementas. "Tačiau EP rinkimuose jis didesnės reikšmės neturėjo, nes buvo renkama labai nedaug atstovų. Vis dėlto pirmumo balsai suteikia rinkėjui daugiau svarbos, - dėstė A.Kulakauskas. - Kadangi šiuose rinkimuose dalyvavo patys ištikimiausi rinkėjai, jie dažniausiai buvo linkę pasitikėti pateiktais sąrašais. Juolab jog pirmieji sąrašuose buvo lyderiai, ryškios asmenybės. Kas, pavyzdžiui, galėjo išreitinguoti Rolandą Paksą, jei be jo nėra pačios partijos?"


Rašyti komentarą...
R
Reitingo negalia
2009-06-11 09:34:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visu šimtu procentų absurdas - reitingavimas. Darbas atliekamas kur kas anksčiau, viešųjų ryšių technologijomis. Kai į kasmėnesinius reitingavimo sąrašus įirašomi eiliniai valdininkai. Tas labai paveikia runkelinius rinkėjus. Kokiais kriterijais remiantis metų metais į reitinguojamųjų sarašus buvo rašomi; policijos, kuria buvo nulinis pasitikėjimas vadovas Grigaravičius, verčiant šio tarnautojo reitingams būti pirmame trejetuke. Parodija. Nebėra Grigaravičiaus su savo reitingais - pasitikėjimas policija išaugo nuo beveik nulio iki 64 procentų. Telyčėno niekas nestumdo po reitingus. Kitas pavyzdys. Buvo nematoma pelytė Finansų ministerijoje nuo pat universiteto baigimo Blinkevičiūtė. Kažkam reikėjo ją, nepartinę nuo, Paulausko šoblos pastatyti socialinių reikalų ministre. Iškart įrašyta į reitingų lenteles. Rodant be perstojo runkeliams - reitingais pakelta į pirmą penketuką. Perėmė ją, kaip brangenybę socdemai, palikdami pensininkų ministre ir augindami reitingus. Pasibaigus kadencijai, išeidama iš ministerijos ši, kaip dabar vadinama "labai turtinga nevedusi dama" paliko miljardines skolas Sodroje. "Pasidarbavo" kartu su socdemų viršūnėle. Kad neišplepėtų, ko nereikia, socdemai grūda damą kuo toliau. Pirma jų sąraše. Runkeliai visi mechaniškai už šia, dar vieną "nusipelniusią gyventi geriau" Mūsų publikos protus veikia viešųjų ryšių triukai. Kaip tešlą galima minkyti. Todėl seime ir visose svarbiose vietose pasodinti "savi" vagys.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų