Ypatingos skubos tvarka dešimtis įstatymų, reikalingų įgyvendinant antikrizinį Vyriausybės planą, stumianti koalicija sulaukia ne tik opozicijos politikų priekaištų, bet ir protestų po parlamento langais. Patys partneriai ginčijasi ir tarpusavyje.
Protestai
Ketvirtadienį nuo ryto prie Seimo organizuoti net keturi protesto piketai. Lietuvos muzikos atlikėjai savo kūryba ir akcija „Mūsų nebereikia?!“ kreipėsi į Seimą ir Vyriausybę ragindami ekonominę krizę stabdyti tokiais sprendimais, kurie nesužlugdytų kūrybinių žmonių. Videoreportažą žiūrėkite po straipsniu.
Žinomi šalies atlikėjai nemokamu koncertu ragina valdžią įsiklausyti į proto balsą, skubotai nespausti jų papildomais mokesčiais.
Renginyje dalyvauja: Andrius Mamontovas, Vytautas Juozapaitis, „Skamp“, „N.E.O.“, Vaidas Baumila, Soliaris, „Yva“, Sasha Son, „Delfinai“, „69 danguje“, Merūnas, Gediminas Varna-Tiškevičius, Žilvinas Žvagulis, Irena Starošaitė, Rūta Ščiogolevaitė, Eglė Jurgaitytė, Simona, Gabrielė, Ruslanas Kirilkinas, Alanas Chošnau, Andrius Rimiškis, Milano, Vudis, „Fuego“, Justas, „Kastaneda“ ir kt.
Renginio dalyviai bendrą kreipimąsi įteiks Seimui. Vyriausybė, be kitų, teikia įstatymo projektą, pagal kurį autorinį honorarą gaunantys kūrėjai mokėtų didesnį pajamų mokestį ir nuo šių pajamų pradėtų mokėti „Sodrai“.
Tarp akcijos dalyvių - ir TPP atstovai
Akcijoje „Mūsų nebereikia?!“ dalyvavo ir keli valdančiajai Tautos prisikėlimo partijai (TPP) priklausantys muzikantai.
„Tapsime greitai emigrantais ir varysime groti gatvėse“, - užlipęs ant nedidelės scenos, įrengtos Nepriklausomybės aikštėje, pareiškė dainininkas Žilvinas Žvagulis.
Jis yra TPP steigėjas ir narys. Pramogų verslo atstovų sukurta partija šiuo metu priklauso valdančiajai koalicijai, o jos atstovai Vyriausybėje ir Seime balsavo už siūlymus iš autoriaus honorarų atskaičiuoti nebe 15, o 21 proc. gyventojų pajamų mokestį, panaikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą bilietams, knygoms.
„Turbūt koalicija jiems liepė taip balsuoti, - ketvirtadienį svarstė Ž. Žvagulis, paklaustas apie partijos poziciją. - Ką gali 16 žmonių padaryti? Nors tikiuosi, kad ir jie atsigaus.“
Kita vertus, dainininkas prisipažino, kad bendražygių pozicija jį stebina. „Sutinkame veržtis diržus, bet ne taip žiauriai“, - sakė Ž. Žvagulis.
Kitas TPP steigėjas dainininkas Česlovas Gabalis tvirtino nesuprantąs, kaip buvę kolegos menininkai taip greitai pamiršo, iš kokių pajamų patys gyveno.
Menininkų pasirašytame kreipimesi į Seimo narius prašoma nežlugdyti kūrybinių žmonių.
„Siūlymai papildomai apmokestinti autoriaus honorarus ir padidinti PVM tarifą kultūros sektoriui reiškia, jog šiuo metu jau prasidėjęs sunkmetis kūrybos žmonėms gali priversti menininkus mesti savo kūrybinę veiklą ir ieškotis duonos išgyvenimui kitur“, - rašoma kreipimesi.
Jame klausiama, ar daug rašytojų, poetų, kompozitorių Lietuvoje gyvena pasiturinčiai iš savo kūrybos.
„Ar tikslinga socialinio draudimo mokesčiu apmokestinti autoriaus pajamas? Sprendžiant šį klausimą nereikia užmiršti, kad šalyje naudojami ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių autorių kūriniai. Nejaugi Lietuva apmokestins ir užsienio šalių autorių pajamas ir įsipareigos jiems mokėti pensijas bei pašalpas, kurių pastariesiems nereikia?“ - klausiama rašte.
Šį dokumentą pasirašė 40 menininkų: Ž. Žvagulis, Č .Gabalis, Rūta Ščiogolevaitė, Stano, Gediminas Varna-Tiškevičius, Eglė Jurgaitytė, Ruslanas Kirilkinas, Vaidas Baumila, Alanas Chošnau, Valentinas Sventickas ir kiti.
Dokumentą elektroniniu paštu ketinama nusiųsti kiekvienam parlamentarui.
Nesulaukė dėmesio
Pasak Žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, kūrėjai ketvirtadienį susirinko prie Seimo, nes į anksčiau jų siųstus raštus niekas nekreipė dėmesio.
„Tai žmonės, kurie nori, kas valdžia su jais kalbėtųsi, - teigė jis. - <...> Jie nori, kad būtų įsiklausyta į jų lūkesčius, o ne skubiais sprendimais griaunami jų gyvenimai.“
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, pagal kurias autoriaus honorarą gaunantys asmenys kitąmet mokėtų nebe 15 proc., o 21 proc. pajamų mokestį.
Nuo autoriaus atlyginimo darbdavys už darbuotoją „Sodrai“ kitąmet dar turėtų pervesti 7 proc. įmoką pensijų, ligos ir motinystės, nedarbo bei nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniam draudimui ir 3 proc. sveikatos draudimo įmoką.
Pats darbuotojas dar turėtų sumokėti 1 proc. dydžio pensijų įmoką bei 6 proc. sveikatos draudimą, kuris bus dalis 21 proc. pajamų mokesčio.
Po 7 proc. pajamų dydžio įmoką „Sodrai“ ir po 3 proc. - sveikatos draudimui turės pervesti ir sportininkų bei atlikėjų darbdaviai, taip pat autoriai, neturintys darbdavio.
Šios grupės asmenims dar patiems teks sumokėti 1 proc. dydžio pensijų draudimo įmoką bei 6 proc. sveikatos draudimą.
Opozicija piktinasi „buldozeriu“
Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Dailis Barakauskas portalui „Balsas.lt“ sakė, kad valdantieji atrodo lyg pamišę. „Naktimis prastūminėja viską iš eilės, reikalauja nesigilinti ir nesiklauso argumentų. Gali sakyti, ką nori. Net į teisėtus frakcijų prašymus daryti pertraukas nereaguoja – nubalsuoja ir šuoliuoja toliau. Patys konservatorių frakcijos nariai nesupranta, už ką balsuoja“, - tvirtina D. Barakauskas.
Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys sako, kad opozicija gali ir per naktį padirbėti tam, kad, kiek įmanoma, neleistų prastumti neišbaigtų, painiavą keliančių įstatymų. „Valstybėje jau ir taip sukelta panika, kuri dar labiau šiurpina verslą. Jie nesitikėjo, kad gaus valdžią, o dabar yra panikoje ir gąsdina kitus“, – tvirtino K. Daukšys. Jis stebėjosi neįtikėtinu skubėjimu ir teigė, jog nebūtų nieko blogo, jei pasitvirtinus biudžetą vieną mėnesį dar būtų galima svarstyti reikalingus įstatymus, o tuo metu dar galiotų sena tvarka. Anot jo, ir verslo subjektams būtų laiko į viską įsigilinti.
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija skelbia, jog nepalaikys kitų metų biudžeto įstatymo ir jį lydinčių mokesčių naštą didinančių įstatymu, kadangi dėl juose numatytų nepagrįstų lėšų mažinimo ir taupymo priemonių skaudžiausiai esą nukentės dauguma dirbančių ir mažiausias pajamas gaunančių Lietuvos piliečių (neįgalieji, pensininkai, daugiavaikės šeimos). Socialdemokratams nepriimtina, kad didesnė mokesčių našta teks ir verslui, o tai pasaulinės finansinės ir ekonominės krizės metu mažins darbo vietų skaičių, didins nedarbą, augs socialines pašalpas gaunančių žmonių skaičius.
Koalicijos partnerių ginčai
Liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas ir keliolika parlamentarų raštu kreipėsi į premjerą, reikalaudami išsaugoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas knygoms, vaistams, spaudai ir kai kurioms kitoms sritims. Tai laikoma signalu, kad už dalį siūlomų įstatymų gali balsuoti ne visa koalicija.
Premjeras Andrius Kubilius reikalauja remtis Vyriausybės programa ir tvirtina, kad, įvykdžius A. Zuoko reikalavimus, biudžetas negautų šimtų milijonų litų. Opoziciją konservatoriai kaltina destrukcija ir laiko vilkinimu, siekiant žūtbūt trukdyti įgyvendinti būtinas permainas. Esą dėl to Seimui ir tenka dirbti naktimis.
Šiandien mokesčius drastiškai didinti ir taip subalansuoti biudžetą siekianti valdančioji koalicija tikisi priimti net 56 įstatymus.
Plačiau apie muzikantų protestą žiūrėkite „Balsas.lt“ reportaže.