Profesionalų eros pabaiga: iš 14 ministrų liko 4

Per trejus premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujamos vyriausybės metus profesionalų gretas sparčiai pakeitė daugiau politinės patirties turintys ministrai. Politologai konstatuoja profesionalų vyriausybės eros pabaigą. Ar klaidingai pasielgė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, dar 2016 metais nusprendusi burti nepolitinį ministrų kabinetą?

„Sieksime, kad Vyriausybėje dirbtų tik profesionalūs, savo sritį išmanantys ministrai“, – skelbiama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybės programoje. Būtent garsiai viešinta nuostata, kad formuos tik „profesionalų Vyriausybę“, pagarsėjo partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis.

Profesionalų gretos retėjo

Per trejus septynioliktosios vyriausybės metus iš keturiolikos 2016 m. prisiekusių ministrų pareigas išsaugojo mažiau nei pusė: energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, finansų ministras Vilius Šapoka, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bei užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Iš šio šešetuko pusė ministrų turėjo politinės patirties – L. Linkevičius ne kartą ėjo ministro pareigas, Ž. Vaičiūnas ir R. Karoblis dirbo viceministrais.

Per kelerius metus ministrų kabinetą pamažu papildė daugiau politinės patirties ir užnugario turintys ministrai. Šią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda pritarė, kad Susiekimo ministerijos vairą perimtų Jaroslavas Narkevičius, Vidaus reikalų ministerijai vadovautų Rita Tamašunienė, o žemės ūkio ministru taptų Andrius Palionis – trys ne pirmą kadenciją Seime dirbantys parlamentarai.

Kiek anksčiau paskirtas ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, kaip ir neseniai aplinkos ministru paskirtas valstietis Kęstutis Mažeika, – Seimo nariai nuo 2016 m., Algirdas Monkevičius švietimo ir mokslo ministro pareigas eina jau trečiąkart, teisingumo ministras Elvinas Jankevičius iki pradėdamas vadovauti ministerijai buvo vidaus reikalų viceministru.

REKLAMA

Be A. Verygos, L. Kukuraičio ir V. Šapokos tik kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas neturėjo politinės patirties ir atėjo iš kultūros pasaulio.

Kitokie profesionalai

Šią savaitę prezidentui pateikdamas atnaujintą Vyriausybės sudėtį, premjeras S. Skvernelis sakė manantis, kad turi „geriausią [ministrų kabineto] variantą, kokį galėjo turėti“. Jis neabejoja, kad ir stipriai atnaujintą ministrų kabinetą vis tiek galima vadinti profesionalų vyriausybe.

„Dabar dėl Vyriausybės šitos. Aš tada ją vadinau profesionalų vyriausybe. Galiu pakartoti tą patį. Žmonės, kurie šiandien pateikti į ministrų pozicijas, atitinka pagrindinius reikalavimus – yra profesionalūs – ir atitinka aukščiausius skaidrumo ir nepriekaištingos reputacijos standartus“, – žurnalistams Prezidentūroje trečiadienį kalbėjo S. Skvernelis.

Rinkimų strategija atsirūgo

Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius įžvelgia, kad pažadas formuoti technokratišką „profesionalų vyriausybę“ valstiečiams padėjo laimėti rinkimus, nes tai buvo prieš tradicines partijas ir politiką nukreipta strategija. Nors ši strategija savo vaidmenį suvaidino sėkmingai, ilgainiui ėmė ryškėti jos spragos.

„Bėda tame, kad tokia vyriausybė neturi tvirtų politinių pagrindų ir po pradinių sėkmių – „Lietuvos geležinkelių“ ir kovos su alkoholiu – prasidėjo braškėjimai, buksavimai, įstrigusi švietimo reforma, mokytojų streikai, sąmokslo teorijos, tyrimo komisijos. Ir išėjo taip, kad technokratų vyriausybė kabo kažkur ore, o valdančioji dauguma Seime užsiima grynų gryniausia politika, priešų paieška, ruošiasi rinkimams, pamiršusi šalį. Tai dabar po pralaimėjimo reikia sugrįžti prie pagrindų, prie politinio valdymo. Tas ir įvyko“, – tv3.lt sakė V. Valentinavičius.

Vis tik jis konstatuoja, kad profesionalų era baigėsi ne su naująja vyriausybės sudėtimi, o dar prieš porą metų.

„Profesionalumo klausimas kaip ir atkrito prieš porą metų. Dabar į areną išeina politikai, jie dominuoja, nes paklusnumas ir drausmė yra svarbiau už profesionalumą. Lipdant „naująją“ koaliciją pereinama prie įprastų politinio veikimo svertų – postai partijoms, partijų ištikimiesiems“, – sakė docentas.

REKLAMA

Darbai juda sraigės greičiu

Svarstydamas, kodėl per kelerius metu profesionalus ministrų kabinete pakeitė politikai, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis pažymėjo, kad politinis užnugaris svarbus ne tik ministrui, bet ir visai valdančiajai daugumai.

„Žmogus, kuris nesusietas su politine jėga, o yra tik savo srities atstovas ir daugiau nieko, yra mažiau kontroliuojamas ir ne visada bando taikytis su programa ir tikslais, interesais, kuriuos deklaruoja politinė partija. Todėl politikai ministrai priimtinesni, nes mažiau problemų kyla derinant veiksmus. Nepartiniai ministrai sunkiau suvaldomi ir todėl Vyriausybės, Seimo valdančiosios daugumos santykiai tuomet visada tampa labiau komplikuoti“, – tv3.lt kalbėjo L. Bielinis.

Jis nesiryžta teigti, kad valstiečių noras suburti profesionalus Vyriausybėje buvo klaida, bet pripažįsta, kad dėl to strigo politinė darbotvarkė.

„Ministras technokratas daug konstruktyviau veikia savo ministerijoje. Bet supraskime, kad ministro ir ministerijos veikla nėra kažkokia autonominė veikla, tai veikla, kuri labai stipriai susieta su visu valstybės ūkiu, visais valstybės sistemos judesiais. Todėl technokratai kartais nepastebi to, kad vienoje vietoje pabandžius kažkokius pokyčius, kitoje vietoje gali kažkas suirti. Politikams lengviau tai įvertinti. Daug kas išties buvo labai lėtame judesyje“, – pastebėjo profesorius.

Anot L. Bielinio, įstrigęs Vyriausybės darbas sietinas ne vien tik su politinės patirties neturinčiais ministrais, bet ir valstiečių strategijos trūkumu.

„Esminė problema, kad valdantieji neturėjo labai aiškios ir konkrečios strategijos į ateitį. Taip, jie deklaravo nepartinę Vyriausybę, deklaravo, kad veiks kitaip, bet tuo viskas ir užsibaigė. Toliau kiekvienas ministras bandė kažką atskirai inicijuoti, bet bendro vaizdo nesusidarė. Todėl kalbėti, kad valdantieji, ypač valstiečiai, strategiškai įžvelgė visos savo ketverių metų kadencijos galimybes, būtų klaida. Jie deklaravo kažką, bet nesuformavo aiškios strategijos. Jos jie neturi iki šiol“, – teigė pašnekovas.

REKLAMA

„Kišeninis premjeras“

Kalbėdamas apie naujai suformuotą Vyriausybę, V. Valentinavičius sako, kad įvykių sūkuryje daugiausiai laimėjo R. Karbauskis, o S. Skvernelis pasirodė esantis „kišeniniu“.


Rašyti komentarą...
J
Jokūbas
2019-08-09 13:26:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Niekas nepasikeitė Lietuvoj. Priešingai, padėtis dar gali blogėti. Karbauskis, tasai kerštingas melagis, savo tikslą pasiekė-pašalino R. Masiulį, vieną iš sąžiningiausių ministrų. Ko nepasakysi apie Verygą. O prezidentas pasirašė !?! Geriau jei pats Karbauskis pasišalintų su savo trąšom. Nesitiki, kad jis geranoriškas, sąžiningas, moralus, dorovingas. Nemažai Lietuvoje, ir sugrįžusių, tokių va(L)dovų.
Atsakyti
0

G
Gintaras
2019-08-09 12:36:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kada buvo profesionalai, kurie tikrai pagerino valstybės žmonių gyvenimą? Aš per 30 metų nepamenu.
Atsakyti
0

P
Pilietis
2019-08-09 13:34:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nei viena šalies politinė partija nesugebėtų sudaryti politinės normalios vyriausybės .Partijas reikia stambinti, giminingos pagal ideologiją partijos turėtų jungtis . Lietuvoje pagal rinkėjų nusiteikimą turėtų susiformuoti dvi kairės ir dešinės politinės orientacijos partijos . Ne lyderiai turėtų kurti partijas , o partijos ugdyti lyderius . Kol to neįgyvendinsime , tai gerovės valstybę matysime kaip savo ausis .
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų