REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tymų epidemijai ir toliau plintant, Seime siūlymai drausti neskiepytus vaikus leisti į darželius. Grupė opozicijoje esančių Seimo narių siekia įvesti privalomus skiepus ir švietimo bei gydymo įstaigų darbuotojams. Visgi valdantieji naujai tvarkai pasipriešino ir projekto opozicijai pateikti neleido. Vietoj draudimų skiepyti savo vaikų nenorinčius tėvus jie žada perauklėti ne tokiomis griežtomis priemonėmis.

Tymų epidemijai ir toliau plintant, Seime siūlymai drausti neskiepytus vaikus leisti į darželius. Grupė opozicijoje esančių Seimo narių siekia įvesti privalomus skiepus ir švietimo bei gydymo įstaigų darbuotojams. Visgi valdantieji naujai tvarkai pasipriešino ir projekto opozicijai pateikti neleido. Vietoj draudimų skiepyti savo vaikų nenorinčius tėvus jie žada perauklėti ne tokiomis griežtomis priemonėmis.

REKLAMA

Santarų vaikų ligoninė viena iš Lietuvos gydymo įstaigų, kurioje gydoma jau 130 tymais sergančių vaikų. Visoje šalyje šia liga užsikrėtę 538 žmonės. Ligos protrūkiui augant, Seime grupė opozicijai priklausančių parlamentarų siūlo įvesti privalomus skiepus ne tik nuo tymų, bet ir kiaulytės bei raudonukės visiems šalies darželius norintiems lankyti vaikams. Išimtis numatoma tik tiems, kam skiepai negalėtų būti taikomi dėl sveikatos būklės, pavyzdžiui, alergijos.

„Šiandien jau yra virš 500 susirgimo atvejų, tai tikrai nėra normalu, turint galvoje, kad pernai tai buvo 30. Ir na jeigu nesiimant aktyvių veiksmų vienokių ar kitokių baisu, kad kitąmet, tie skaičiai augs – didės ir turėsime sunkiai suvaldomą situaciją“, – teigė Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak konservatorės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, užsienio šalys jau ėmėsi draudimų ir net griežtesnių sankcijų skiepytis nenorintiems asmenims.

REKLAMA

„Prancūzija pernai tą įsivedė, Italija šiemet ir pas juos šių konkrečių užkrečiamų lygų protrūkiai žymiai sumažėjo“, – sako ji.

Neleisti darželiuose būti neskiepytiems vaikams, kaip ir neleisti dirbti neskiepytiems juos prižiūrintiems darbuotojams, švietimo ir sveikatos įstaigų darbuotojams pritaria ir socialdemokratai. Jie jau kiek anksčiau siūlė įpareigoti tėvus užtikrinti, kad nuo poliomielito, tymų, raudonukės būtų paskiepyti vaikai iki 16 metų, tačiau Seimas šio siūlymo svarstyti nesutiko.

„Kaip ir ankščiau taip ir dabar labai skeptiškai vertinu šituos argumentus, esu sakęs ir galiu dar kartą pakartoti – tai pirmiausia toks bandymas neleisti kažkur tai vaiko sukuria uždaras grupes, kur tie vaikai koncentruojasi ir ten ligai plisti yra dar lengviau ir kitas dalykas mano supratimu yra gal nevisai teisinga bausti vaiką už tėvų nesupratimą“, – pastebi Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš, manau, kad Lietuvoje reikia, kad kažkas numirtų nuo tos ligos, tai tada visi susirūpina, ima bėgioti ir ieškoti kaltų. Bet aš manau, mes galime užkardyti ir apsaugoti dešimtis ir šimtus žmonių nuo nereikalingo gydymo, papildomų išlaidų kančios, jeigu įvedame taisykles“, – teigia Seimo narys Algirdas Sysas.

Įstatymo iniciatoriai – konservatoriai, sako atlikę ir apklausas, kurios rodo, kad kone 80 proc. gyventojų palaiko idėją vaikus privalomai skiepyti nuo tymų ir kitų pavojingų ligų. Kone pusė apklaustųjų mano, kad neskiepyti vaikai neturėtų lankyti darželių. Tam prieštarauja penktadalis. Tačiau valdantiesiems šie skaičiai įspūdžio nedaro. Alkoholio draudimais pagarsėjęs Aurelijus Veryga sako, kad kovoti su skiepytis nenorinčiais reikia švietimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra ir kiti būdai kaip galima tėvus įtikinti, aišku tam reikia ir pastangų įdėti – daug paprasčiau yra bandyti rašyti įstatymą, kad kažko galima ar negalima“, – priduria Sveikatos apsaugos ministras.

„Sprendimas privalomojo skiepijimosi mūsų nuomone pažeistų žmogaus teises ir žmonės turi teisę nuspręsti, aš pats esu skiepų šalininkas ir, manau, šioje vietoje svarbu šviesti žmones, kad žmonės suprastu galiams grėsmes. Ir, manau politikai užsižaidė šita tema“, – pastebi Seimo narys Ramūnas Karbauskis.

A. Sysas sako valstiečiams neva abejingai reaguojant į tymų protrūkį – kitas žingsnis – interpeliacija A. Verygai:

„Ir patys valstiečiai supras, kad jų deleguotas ministras, vienais atvejais yra kategoriškas ir kitas, kaip daktaras ir mokslininkas, profesorius elgiasi visiškai priešingai, ne moksliniais tyrimais remiasi.“

REKLAMA

Santarų vaikų klinikos vedėjas, daktaras Vytautas Usonis tvirtina, kad pasiekta riba, kai metas liautis ieškoti kompromisų, kaip įtikinti nenorinčiuosius skiepytis, nes medicina esą vakciną vienareikšmiškai laiko patikimiausia priemone įveikti ligas, tokias kaip tymus.

„Akivaizdu, kad liga plinta Lietuvoje ir jai suvaldyti jau reikia visuomenės pastangų, platesnių visuomenės pastangų“, – pastebi V. Usonis.

Pasak mokslų daktaro, tymus suvaldyti pavyks tik tada, kai tarp visuomenės 95 procentai gyventojų turės imunitetą. Pastarasis ligos protrūkis akivaizdžiai rodo, kad šiuo metu atsparumas ligai stipriai kritęs.

„Ir yra tik du keliai tam imuniteto lygiui pasiekti – tai arba vakcinos skiepijimas arba deja liga. Trečio kelio nėra. Nei socialinis gerbūvis, nei gera mityba, nei fizinis aktyvumas, pirtis, eketė nuo tymų neapsaugos“, – teigia jis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, kasmet Lietuvoje nepaskiepyti nuo tymų lieka per 5 tūkst. vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų