Sniego danga Lietuvoje ir užsienyje: kur ji storiausia?
Dar neįpusėjo gruodis, o gamtoje beveik tikras viduržiemis. Sniego danga vietomis jau laikosi daugiau nei dvi savaites ir tai leidžia teigti, kad šį šaltąjį sezoną jau turime pastovią sniego dangą.
Tiesa, jos storis Lietuvos teritorijoje labai netolygus: storiausia sniego danga pačiame šiaurės rytiniame ir vakariniame Lietuvos pakraščiuose – atitinkamai iki 25 cm ir 20 cm, o ploniausia – Vidurio Lietuvoje ir, vietomis, Suvalkijoje – vos keli centimetrai. Šiuos teritorinius sniego dangos skirtumus daugiausia lėmė ne mikroklimatiniai atskirų Lietuvos regionų skirtumai, bet kiek neįprasta didelio masto atmosferos cirkuliacija.
Panaši sniego situacija ir kaimyninėse šalyse: Latgalos rytuose ir Estijos šiaurės rytuose (Ida–Virumaa) dangos storis siekia ir viršija 30 cm, centriniuose šių šalių rajonuose – 5–15 cm, o Estijos salose bei šiaurės vakariniame pakraštyje – vėl virš 20 cm. Be kalnų regionų Europoje dabar storiausia sniego danga Laplandijoje (50–80 cm) ir Rusijos centriniame regione (40–70 cm).
Kitą savaitę sniego danga Lietuvoje visur (išskyrus pajūrį) dar kiek pastorės, o nuo antros savaitės pusės palaipsniui plonės (tirps). Pajūrio regione, tikėtina, iki kito savaitgalio ir visai ištirps.
Ciklonai nerimsta ir neša kritulius
Normali (artima klimatinei) vakarų–rytų krypties oro pernaša virš Europos vis dar lieka sutrikdyta. Tiesa, gilūs Atlanto ciklonai vis tik pasiekia Vakarų Europą ir neša čia šiltą ir drėgną orą nuo vandenyno. Tačiau šių ciklonų trajektorijos per daug pasislinkusios į pietus. Todėl Atlanto šiluma ir drėgmė per Vakarų Europą keliauja link Alpių regiono ir toliau į Viduržemio jūros regioną.
Priešingai, labai stiprus ir beveik nejudrus anticiklonas su centru virš Uralo ir Vakarų Sibiro (slėgis centre > 1060 hPa) atnešė didelį speigą į Uralo, Volgos vidurupio ir šiaurės vakarinio Kazachstano regionus. Ten minimali oro temperatūra krenta žemiau -40 °C.
Šis didelio masto anticiklonas ir buvo pagrindinis Atlanto šilumos transportavimo į Eurazijos vidinius regionus sulaikymo mechanizmas. Laimei, šis anticiklonas savaitės viduryje atsitrauks į pietryčius (į Kazachstaną) ir oro temperatūra Rytų Europoje ims palaipsniui kilti, tačiau speigas sustiprės šiauriniame ir centriniame Kazachstane.
Atlanto ciklonų slėniai su atmosferos frontais labai lėtai, bet artės ir prie Baltijos regiono. Atmosferos slėgis Lietuvoje pradėjo kristi [šeštadienį] ir mažės iki antradienio. Vėliau iki kito savaitgalio mažai keisis.
Sniegas ims kristi jau [sekmadienį], o pirmadienį neintensyvūs krituliai (daugiausiai sniegas ir šlapdriba) prognozuojami visą dieną.
Žemo slėgio sūkurių centrai per Britaniją, Šiaurės jūrą ir Daniją antradienį pasieks ir pietinę Baltiją, bet išilgai savo trajektorijos jie labai apsilps. Todėl labai stiprių kritulių neprognozuojama.
Prieš Kalėdas orai įžengs su trenksmu
Savaitės viduryje dar labiau atšils (+1 – -5 °C), nedidelė šlapdriba laukiama beveik visoje Lietuvoje.
Antroje savaitės pusėje vėjas pasisuks iš šiaurės ir šiaurės vakarų, vėl prognozuojamas trumpalaikis orų atvėsimas, o kitą savaitgalį į Lietuvą iš šiaurės vakarų turėtų atslinkti aktyvūs atmosferos frontai su stipresniais vėjais, šlapdriba ir lietumi.
Dar kita, prieškalėdinė savaitė nors prognozuojama būsiant permaininga, tačiau šiltesnė už šią.
Kitą savaitę vidutinė oro temperatūra visoje Europoje bus artima normai arba aukštesnė. Ir tik šiaurinėje Skandinavijoje bei Suomijoje ji bus žemesnė už daugiametę. Virš Šiaurės Amerikos žemyno šaltos oro masės kol kas liks „užrakintos“ poliariniame regione ir daug šiltesni nei įprastai orai prognozuojami Rytų ir Centrinėje Kanadoje bei JAV Vidurio vakaruose. Tolimuose Rytuose įskaitant Šiaurės rytų Kiniją, Šiaurės Korėją bei Rusijos Primorės ir Chabarovsko kraštus ir Amūro sritį vyraus speiguoti orai su minimalia oro temperatūra žemesne už -25 °C.
Ilgalaikių orų prognozių duomenimis paskutinė gruodžio savaitė Baltijos regione turėtų būti vėsesnė ir sausesnė už daugiametę, o pirmasis sausio dešimtadienis – artimas daugiametei normai. Šilčiausias pirmas sausio dešimtadienis prognozuojamas vakarinei ir dalinai centrinei jos daliai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!