REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdiečių teisėti lūkesčiai matyti savo išrinktus Tarybos narius plušant savivaldybėje gali subliūkšti: politikai artimiausius mėnesius greičiausiai negaus už darbą nė cento, o jei ir gaus vėliau, tai net ir už tinginystę.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu susiklostė dvejopa situacija: Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje tarnyba nuo rugpjūčio 1-osios sustabdė "vokelių" išmokėjimą, tad teks bylinėtis. Kitas dalykas - jei teismus savivaldybei pavyks laimėti, Tarybos nariai vis viena gaus litų net už pravaikštas.

REKLAMA

Politikai dar bandys suminkštinti Vyriausybės atstovės Kristinos Vintilaitės širdį ir "vokeliuose" skiriamą sumą įrašys Tarybos veiklos reglamente, kaip ji pageidavo. Beje, ir pačią K. Vintilaitę ketinama skųsti Vyriausybei, nes ši neva kabinėjasi tik prie uostamiesčio politikų, o kitų apskrities savivaldybių dėl išmokų neliečia.

Tuo tarpu "Vakarų ekspreso" redakcijai Tarybos sekretoriato pateikta pirmojo pusmečio posėdžių lankomumo statistika byloja, kad ankstesnė tvarka, kai už pravaikštas galėdavai per mėnesį netekti pusės "vokelio" turinio, pasitvirtino. Didžioji dalis Tarybos narių gana stropiai lankėsi posėdžiuose, kuriuose sprendžiami miesto ir miestiečių reikalai.

REKLAMA
REKLAMA

Grėsmė kvorumui

Liepą Taryba pademonstravo, kaip politiškai galima "eiti žirgu". Jie suvienodino visas išmokas iki 700 litų per mėnesį. Esą taip bus sutaupyta apie 10 tūkst. biudžeto litų per metus. Tačiau išties po tokiu sprendimu slepiasi gudrybė: už vieną praleistą komiteto ar komisijos posėdį būdavo nurėžiama 20 proc. kanceliarinių išmokų, o už nesilankymą Tarybos posėdyje - 30 proc. Tad vienas Tarybos narys už dvi pravaikštas galėdavo netekti 50 proc. išmokos. Ir tokių buvo ne vienas. Dabar gi galima būtų nesilankyti posėdžiuose ir gauti 700 litų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis balsavo už tokią tvarką, tačiau vėliau "Vakarų ekspresui" teigė, kad ji vis dėlto ydinga.

"Galime grįžti į senus laikus, kai būdavo problemų dėl kvorumo. Tie išmokas nurėždavę procentai drausmino Tarybos narius, jie stengėsi dalyvauti kuo daugiau posėdžių. Kai išmokos dydis nuo lankomumo nepriklausė, buvo bėdų komitetuose, nes nesusirinkdavo reikiamas jų narių skaičius. Politikai gali grįžti į tinginystės laikus", - sakė jis.



Pakanka tik ateiti

Nuo 2009-ųjų sausio iki liepos vyko 7 Tarybos posėdžiai, kurie truko 12 dienų. Kai kurie jų - po dvi, kai kurie - po vieną dieną. Tarybos sekretoriato duomenimis, yra 12 politikų, kurie nepraleido nė vienos posėdžio dienos, 9 praleido tik po 1 dieną.

REKLAMA

Tačiau ką reiškia dalyvauti Tarybos posėdyje? Pasirodo, tai padaryti galima, liaudiškai tariant, "pigiau grybo". Pakanka ateiti 9 ryto, palaukti, kol pirmininkaujantis posėdžiui suskaičiuos, ar yra kvorumas, bus patvirtinta darbotvarkė, sekretoriatas peržiūrės, kurie politikai dalyvauja posėdyje, pabūti 20 minučių ir drožti tvarkyti savo reikalų. Bus traktuojama, kad Tarybos narys dalyvavo posėdyje. Taip pat galima "pasivaidenti" popiet, į pavakarę, ir, jei sekretoriato darbuotojai užfiksuos, vėl bus laikoma, kad politikas posėdyje dalyvavo.

REKLAMA

Tarybos sekretoriato vyriausioji specialistė Lietutė Demidova teigė, kad tokių, kurie Tarybos posėdyje dalyvautų vos 20 minučių, neva šiais metais nebuvo.

"Mes pasižiūrime visus ryte, po pertraukų, ir įrašome laiką, kiek politikas išbuvo posėdyje. Tarybos nariai išbūna mažiausiai po 4-6 valandas. Anksčiau būdavo tokia tendencija, kad labai trumpai išbūdavo posėdyje. Buvo gera ta tvarka, kai procentais mažindavo išmokas už nelankymą. Politikai labai tvarkingai lankė posėdžius. Dabar nebereikės mums fiksuoti laiko", - teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės administracijos vyriausioji buhalterė Daiva Trečiokienė teigė, kad nurėžiant pinigus už nelankymą būdavo sutaupoma nemažai pinigų.

"Dabar yra 9 Tarybos nariai, kurie atsisakė kanceliarinių išmokų. Jei jie neparašys prašymo vėl imti tuos pinigus - ir toliau jų negaus. Už rugpjūtį pagal naują tvarką politikai gaus išmokas neatsižvelgiant į tai, ar vyks, ar ne kokie nors posėdžiai. Išmokos skiriamos neatsiskaitytinai", - sakė ji.



Stropiųjų gretos

Pažvelgus į nuogą statistiką, "dešimtukininkais" pagal lankomumą galima įvardyti tris Tarybos narius: Viačeslavą Titovą, Aliną Velykienę ir Alfonsą Bargailą. Jie nuo metų pradžios nepraleido nė vieno tiek Tarybos, tiek komitetų, kuriuose dirba, posėdžio.

REKLAMA

Visuose Turto komiteto posėdžiuose lankėsi Jurijus Šeršniovas, tačiau jam neįdomios buvo diskusijos Kontrolės komitete: nedalyvauta nė karto.

Aktyvus Teritorijų planavimo komitete buvo Egidijus Sabataitis: jis vienintelis iš minėto komiteto narių dalyvavo visuose 16 jo posėdžių. Tą patį galima pasakyti ir apie Socialinių reikalų komiteto vadovą Valerijoną Bernotą: dalyvauta visuose 19 posėdžių. Miesto ūkio komitetą šimtu procentų lankė jo pirmininkas V. Plečkaitis ir narys Vladimiras Vlasovas.



Kliudė atostogos, televizija

REKLAMA

Tačiau yra ir "dvejetukininkų": daugiausiai Tarybos posėdžių dienų - penkias - praleido turtingiausioji Tarybos narė Eugenija Odebrecht. Motyvas - moteris atostogavo šiltuosiuose kraštuose...

"Gal viename posėdyje ir nesu buvusi... Tikrai nesu praleidusi trijų posėdžių. Sakote, praleidau penkias dienas? Na, prisiminsiu... A, taip, buvau žiemą išvykusi į Ispaniją atostogauti. Vėliau gegužę buvau išvykusi. Tai kad kitaip nepavyksta: iš anksto nusiperki kelionės bilietus, o prieš išskrendant paaiškėja, kad posėdis vyks ne tada, kada buvo iš pradžių suplanuota. Tarybos sekretoriatas bent prieš 2-3 savaites galėtų pranešti tikslią datą, kada vyks posėdis, o ne prieš savaitę. Juk be darbo Taryboje mes turime ir asmeninius gyvenimus, tiesioginį darbą. Aš planuoju parvykti į posėdį, o jie suplaka taip, kad nepavyksta", - teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Itin atsainiai į Tarybos posėdžių lankymą nuo pat šios kadencijos pradžios iki 2008-ųjų pabaigos žvelgė Jurgita Choromanskytė, dirbusi Europarlamente. Ji, anot kolegų, elgėsi apdairiai: praleisdavo du iš eilės posėdžius, o trečiajame pasirodydavo. Praleidus tris iš eilės Tarybos posėdžius politikas gali netekti mandato. Vėliau J. Choromanskytė ir vėl nesirodydavo posėdžiuose. Pastaruoju metu ši Tarybos narė posėdžius lanko, tačiau rudenį ir vėl kels sparnus į Briuselį užleisdama vietą Taryboje Eugenijui Gentvilui.

REKLAMA

Dainininkas ir televizijos laidų vedėjas Edmundas Kučinskas stropiai lankė Tarybos posėdžius, tačiau buvo retas svečias Socialinių reikalų komiteto posėdžiuose: jų praleido net 11 iš 19. "Vakarų ekspresui" šis antrą kadenciją miestiečiams Taryboje atstovaujantis politikas teigė, kad koją neva kišo prastas posėdžių darbo laiko organizavimas.

"Posėdžiai vykdavo antradieniais, o man kaip tik tuo metu laidos filmavimas. Aš daug kartų prašiau pakeisti posėdžių datą, tačiau kolegos ją pritaikydavo sau ir neatsižvelgdavo į mano pasiūlymus", - tikino E. Kučinskas.



Darbiniai reikalai


Rimantas Cibauskas praleido 4 Tarybos posėdžių dienas ir visus kartus, anot jo paties, dėl pateisinamų priežasčių: šeimyninių bėdų, ligos.

REKLAMA

"Aš ir toliau ketinu neimti "vokelių", - žadėjo jis.

Tuo metu, kai vadovavo Miesto ūkio komitetui, Naglis Puteikis jo posėdžiuose lankėsi stropiai, o kai vadžias į savo rankas perėmė kolega V. Plečkaitis, praleido 6 posėdžius.

"Kai buvau komiteto pirmininku, derindavau posėdžių laiką su kiekvienu komiteto nariu. Skambindavau, teiraudavausi, kada jiems patogiau. O V. Plečkaitis to nedaro. Mano nedalyvavimas posėdžiuose susijęs su tiesiogine veikla darbovietėje Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritoriniame padalinyje. Vykdavau į komandiruotes, nes juk buvome pričiupę tuos "juoduosius" archeologus. Ir į policiją važinėdavau", - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

4 dienas Tarybos posėdžiuose nesilankė ir Ivanas Romanovas, kuris tikino buvęs komandiruotėse Vilniuje Seime kaip tuometinio parlamentaro Viktoro Uspaskicho padėjėjas-sekretorius.

"Parlamente sprendžiau svarbius klausimus. Nebuvau posėdžiuose ne dėl to, kad nenorėjau. Ir dabar esu Seimo nario Jono Pinskaus padėjėjas, darbų - daug. Parlamente daug klaipėdiečiams svarbių klausimų sprendžiau. Tai susiję ir su arenos statybomis, važiavau į Kūno kultūros ir sporto departamentą. Prieš Tarybos posėdžius mes, koalicijos partneriai, renkamės pas merą, aptariame klausimus. Tuose posėdžiuose dalyvauju beveik visada", - pasakojo I. Romanovas.

Politikas tikino net ir per atostogas specialiai niekur nevykęs, kad tik galėtų dalyvauti Tarybos posėdyje. Tame pačiame, kuriame įteisinta politikų tinginystė.

Buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Sigitas Dobilinskas iš 20 Finansų ir ekonomikos komiteto posėdžių dalyvavo 11, o iš 8 Kontrolės komiteto posėdžių - vos viename.

"Tai susiję su mano buvusios darbovietės reikalais. Tiesiog fiziškai negalėdavau būti komitetuose", - sakė S. Dobilinskas, nuo liepos pradžios dirbantis kauniečių UAB "Kelių remonto grupė" plėtros direktoriumi.



"Mažintų savivaldos galias"

REKLAMA




Ričardas MALINAUSKAS, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas

Pagal teisės aktus tarybos pačios sprendžia, kokią taikyti apmokėjimo tvarką ir su tuo susijusius dalykus. Tad klaipėdiečių sprendimo negaliu nei girti, nei peikti, nei komentuoti. Norint išvengti problemų politikai turi būti suinteresuoti lankyti posėdžius. O įvedant kokią nors prievolę, pavyzdžiui, atsiskaityti už kanceliarines išmokas, keičiant dėl to įstatymus, būtų mažinamos savivaldos galios. Pagalvokite, jei reikėtų tarybos nariams pateikti kiekvieną čekį, sąskaitėlę, vos ne prie kiekvieno politiko tektų pastatyti po buhalterę. Administravimo kaštai tikrai nepateisintų lūkesčių. Štai Seime, kur išmokos siekia kelis tūkstančius litų, ta administracinė našta duoda naudą. Pas mus, Druskininkų savivaldybės taryboje, eilinis jos narys gauna 350-400 litų per mėnesį kanceliarinėms išlaidoms padengti. Vadovaujamus postus užimantys politikai - 100 litų daugiau. Merui, jo pavaduotojams, patarėjui, Tarybos sekretoriui tokios išmokos apskritai nepriklauso.

"Galėtų būti kaip Seime"




Vytautas KURPUVESAS, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas


Tegul rinkėjai vertina, ar yra gerai nelankyti posėdžių ir už tai gauti pinigus. O tai, kad už vadinamąsias kanceliarines išmokas nereikia atsiskaityti yra negerai. Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja Vietos savivaldos įstatymo redakcija, ir jos kol kas nekeisime. Tačiau galėtų būti laikomasi analogijos, kaip yra Seime - už kanceliarines išmokas atsiskaityti. Juk parlamente nauja tvarka ne šiaip priimta - tai buvo Valstybės kontrolės rekomendacija po atlikto tyrimo. Tad ir tarybų nariams galėtų būti taikytina ta tvarka. Seime trečdalį algos nurėžia, jei nedalyvavai daugiau nei pusėje plenarinių posėdžių. O jei be pateisinamos priežasties praleidinėji komitetų, komisijų posėdžius, tuomet tai paviešina parlamento Etikos ir procedūrų komisija. Mes teikiame lankomumo ataskaitas kas mėnesį. Algų dėl to nenurėžia. Bausmė - viešumas.

REKLAMA

"Vokelių" sumos kitose savivaldybėse

    *       Vilniuje - 600 Lt

    *       Kauno mieste - 1754 Lt

    *       Kauno rajone - 1644-1973 Lt

    *       Panevėžio mieste - 877-1096 Lt

    *       Šiaulių mieste - 767-986 Lt

    *       Druskininkuose - 800-1200 Lt

    *       Klaipėdos rajone - 400-680 Lt

    *       Kretingos rajone - 580-700 Lt

    *       Palangoje - 548-1096 Lt

    *       Skuodo rajone - 200-280 Lt

    *       Šilutės rajone - 450-600 Lt

Denisas NIKITENKA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų