• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keturių centro-dešinės naujosios koalicijos partijų lyderiai pirmadienį pasirašė krizės įveikimo planą, kurio bendras finansinis efektas - iki 5,3 mlrd. litų, o vien tik mokesčių reformos ir valdžios taupymo efektas - po 2 mlrd. litų papildomų pajamų ir sutaupytų išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA

Iš keturių centro ir dešinės politinių pakraipų partijų suburtos Permainų koalicijos plane numatyta, jog 2009 metais 2 mlrd. litų bus surinkta papildomų pajamų į biudžetą, o dar 2 mlrd. litų sutaupyta mažinant valdininkijos išlaidas, atsisakant lengvatų. Dar apie 1,3 mlrd. litų planuojama gauti pardavus „Mažeikių naftos“ akcijas bei sumažinus įmokos dalį į privačius pensijų fondus.

REKLAMA

Būsimoji koalicijos Vyriausybė kitais metais ketina parduoti likusį 9,98 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų paketą, už kurį gautų apie 764 mln. litų.

Koalicijos partneriai sutarė tris svarbiausius mokesčius - gyventojų pajamų, pelno, pridėtinės vertės mokesčius (PVM) - suvienodinti iki 20 proc. Į

REKLAMA
REKLAMA

15 proc. mokestis, kuriuo dabar apmokestinami autoriniai atlyginimai, būtų panaikintas, o pagal autorines sutartis dirbančių asmenų pajamos bus apmokestinamos irgi 20 proc. tarifu.

Šiuo metu gyventojų pajamų mokestis yra 24 proc., pelno mokestis - 15 proc., pridėtinės vertės mokesčio tarifas - 18 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuro akcizas bus padidintas iki Europos Sąjungoje nustatytų minimalių ribų, akcizas suskystintoms dujoms - ne mažiau kaip dvigubai, bus didinamas ir akcizus alkoholiui.

Didės naftos ir dujų išteklių mokestis, naikinant jo lengvatas, bei azartinių lošimų mokestis, įvedant jo elementą nuo bendrųjų lošimo pajamų. Taip pat bus peržiūrėti mokesčiai už valstybinius gamtos išteklius.

REKLAMA

Dividendai bus apmokestinami tuo pačiu tarifu, kaip ir dabar - 15 proc.

„Sodros“ įmoką, kuri dabar siekia 5,5 proc. darbuotojo darbo užmokesčio, antros pakopos privatiems pensijų fondams bus sumažinta 2,5 procentinio punkto iki 3 procentų.

Bus naikinamos visos dabar galiojančios PVM lengvatos, išskyrus už šilumos energiją. Lengvatinis 5 proc. PVM tarifas už šildymą galios tik šį sezoną, o nuo kitų metų rudens bus naikinamas.

REKLAMA

Keisis gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamo minimumo apskaičiavimo tvarka - tiems, kurių pajamos sieks ne daugiau kaip 700 litų, tai yra neviršys dviejų valstybės remiamų pajamų dydžių, neapmokestinamosios pajamos didėtų 100 litų iki 420 litų.

Žmonių, kurių pajamos sieks tris valstybės remiamų pajamų dydžius - 1050 litų, neapmokestinamasis minimumas bus didinamas 50 litų iki 370 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau negu tris valstybės remiamų pajamų dydžius sieksiantį darbo užmokestį gausiantiems asmenims pajamų mokesčiu bus apmokestinamos jų visos gaunamos pajamos.

Dabar neapmokestinamasis minimumas yra 320 litų, jis taikomas visiems šalies gyventojams, nepriklausomai nuo jų darbo užmokesčio.

REKLAMA

Nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos valstybės remiamų pajamų dydis - 350 litų.

Taip pat mažiau išmokų iš biudžeto gaus tie gyventojai, kurie gaus didelį darbo užmokestį.

Nemokamas maitinimas bus skiriamas ikimokyklinukams ir pradinukams, gyventiems šeimose, kurių pajamos vienam šeimos nariui neviršys 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio - 525 litų.

REKLAMA

„Vaiko pinigai“ bus mokami visoms šeimoms, nepriklausomai, kokios bus jos pajamos, auginančioms vaikus iki trejų metų, o vyresniems tik tada, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui bus ne daugiau kaip trys valstybės remiamų pajamų dydžiai - 1050 litų.

Kūdikio auginimo išmokų skyrimo tvarka nebus keičiama - motinos arba tėvai, esantys vaiko priežiūros atostogose, nepriklausomai nuo jų pajamų dydžio, už pirmus vaiko priežiūros namuose metus gaus 100 proc. buvusios algos dydžio išmoką, už antrus - 85 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslo liudijimus ateityje galės gauti tik amatininkai, o visi kiti dabartiniai „patentininkai“ turės kurti individualias ar kitokio tipo įmones, o joms, kad įsilietų į rinką, bus tam tikrą laiką teikiamos mokestinės lengvatos - pirmus metus nereikėtų mokėti 80 proc. mokesčių, antrus metus - 50 proc., trečiaisiais - 30 proc. Vėliau teks mokėti visus mokesčius.

REKLAMA

Tariantis su Europos Komisija bei kitomis tarptautinėmis ir šalies finansų institucijomis ne vėliau kaip 2009 metų pirmą ketvirtį bus parengtas finansinių priemonių planas, kuris palengvintų verslui galimybes gauti verslo išlaikymui ir jo plėtrai reikalingų kreditinių išteklių.

Pelno mokesčio lengvatos bus taikomos tik įmonėms, investuojančioms į darbo našumą didinantį technologinį atsinaujinimą - bus leidžiama per pusę sumažinti apmokestinamąjį pelną, kuris bus investuojamas į investicijas.

REKLAMA

Bus supaprastintos projektų, parengtų siekiant gauti Europos Sąjungos (ES) finansinę paramą, vertinimo procedūros.

Taip pat siūloma liberalizuoti reikalavimus dėl nuosavų lėšų sumos, investuojamos į ES remiamus projektus, - ją siūloma sumažinti 10-20 procentinių punktų.

Minimaliojo darbo užmokesčio dydžių, socialinės apsaugos išmokų ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio indeksavimo įstatymas bus atšauktas ir bus parengta tikslinė krizės pasekmių sušvelninimo tvarka, kuri galios tik labiausiai pažeidžiamiems visuomenės sluoksniams.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidento, parlamentarų, premjero ir ministrų, Valstybės kontrolieriaus „į rankas“ gaunamas pajamas nuo kitų metų bus sumažinamos vidutiniškai 15 procentų.

Gyventojų pajamų mokesčiu bus apmokestintos ir numatyta „Sodros“ įmoka už lėšas, kurios dabar be jokių mokesčių skiriamos politikams ir aukštiems valdininkams reprezentacijai, kanceliarinėms prekėms ir kitoms reikmėms.

Bus mažinamos biudžeto asignavimų valdytojų ir savivaldybių išlaidos darbo užmokesčiui vidutiniškai 12 proc., išskyrus pedagogų darbo užmokestį.

Mokytojų algų didinimui numatoma skirti 861 mln. litų vietoj Gedimino Kirkilo Vyriausybės pažadėtų 1,91 mlrd. litų.

Vidutiniškai 15 proc. bus sumažinti asignavimai iš biudžeto išlaikomoms įstaigoms ir dotacijos savivaldybėms. Reikalaujama nebepirkti viešųjų ryšių paslaugų, iki būtino minimumo sumažinti limitus pokalbiams mobiliaisiais telefonais, transportui, reprezentacijai, atsisakyti komandiruočių, kanceliarinių ir kitų prekių bei paslaugų, nesusijusių su pagrindine valstybės institucijų veikla.

Bus pertvarkyta valstybės ir savivaldybių kontroliuojamų įmonių, viešųjų įstaigų darbo užmokesčio ir kitų išmokų sistemą taip, kad jose mokami atlyginimai nebūtų didesni už mokamus rinkoje.

REKLAMA

Nuo kitų metų planuojant nuo 24 proc. iki 20 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą, bus siekiama, kad nedidėtų politikų, teisėjų, viešojo sektoriaus darbuotojų, pareigūnų darbo užmokestis, todėl bus keičiamas bazinis dydis, nuo kurio algos apskaičiuojamos.

Kitąmet mažės finansavimas keliams (nuo 80 iki 60 proc. akcizų pajamų, gautų už parduotą benziną, dyzelinius degalus bei energetinius produktus) ir po 15 proc. mažinti žemės reformai bei kaimo rėmimo programai.

Krizės įveikimo plane numatyta valstybės investicijų programoje atsisakyti investicijų į naujas statybas, kurios truktų ilgiau nei penkerius metus. Sutaupytos lėšos bus skiriamos daugiabučių renovavimui bei statyboms ar remontams, kuriuos galima užbaigti 2009 metais.

Jeigu švenčių diena sutampa su šeštadieniu arba sekmadieniu, ji nebebus perkeliama į artimiausią darbo dieną.

Valdančiąją koaliciją suformavo keturios partijos - konservatoriai-krikdemai, Tautos prisikėlimo partija, liberalcentristai ir liberalsąjūdiečiai.

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų