REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėto pavojingų atliekų iš laivų, esančių Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje, surinkimo ir tvarkymo, piktnaudžiaujant tarnyba ir kyšininkaujant.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėto pavojingų atliekų iš laivų, esančių Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje, surinkimo ir tvarkymo, piktnaudžiaujant tarnyba ir kyšininkaujant.

REKLAMA

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės direktorius, trys šios įmonės darbuotojai, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos pareigūnas ir buvęs vieno AB „Klaipėdos vanduo“ padalinio vadovas įtariami korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis: kyšininkavimu, prekyba poveikiu bei neteisėtu pavojingų atliekų gabenimu.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2020–2021 metais, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės atstovai, įtariama, sistemingai papirkinėjo Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos valdybos inspektorių. Už kyšius galimai buvo siekta Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos palankių sprendimų bendrovės atžvilgiu: norimo sprendimo administracinio nusižengimo byloje, taip pat galimai neteisėtų veiksmų tiriant kitų bendrovių-konkurentų veiklą, siekiant užkirsti kelią kitoms bendrovėms dalyvauti pavojingų atliekų tvarkymo viešuosiuose pirkimuose.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat įtariama, kad buvo sistemingai papirkinėjamas anksčiau vienam AB „Klaipėdos vanduo“ padaliniui vadovavęs asmuo, kad nebūtų kontroliuojamas į AB „Klaipėdos vanduo“ Klaipėdos miesto nuotekų valyklą bendrovės atvežtų nuotekų faktinis užterštumas bei tokiu būdu bendrovė išvengtų papildomo viršnorminės taršos apmokestinimo. Taip pat turima duomenų, kad buvęs vieno AB „Klaipėdos vanduo“ padalinio vadovas galimai reikalaudavo kyšių ir iš kitų bendrovių.

REKLAMA

Be to, tiriamos aplinkybės dėl galimai neteisėto pavojingų atliekų gabenimo iš Lietuvos teritorijos, krovinio gabenimo dokumentuose nurodant tikrovės neatitinkančius duomenis. Tyrimo metu bus nustatinėjimas šiomis galimai korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis padarytos žalos valstybei ir aplinkos apsaugai dydis.

Asmenys, iš kurių galėjo būti reikalauta ar provokuota duoti kyšį ir/ar galintys turėti šiam tyrimui reikšmingos informacijos, kviečiami susisiekti su STT Klaipėdos valdyba. Primename, kad asmuo gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu iš jo buvo reikalaujama kyšio ar provokuojama duoti kyšį ir jis, tiesiogiai arba netiesiogiai pats ar per tarpininką pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai.

REKLAMA
REKLAMA

Šį ikiteisminį tyrimą atlieka STT Klaipėdos valdyba. Tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. Šis ikiteisminis tyrimas atliekamas bendradarbiaujant su Aplinkos apsaugos departamentu prie Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūra prie Aplinkos ministerijos ir AB „Klaipėdos vanduo“.

Atnaujinta 14.37 val. 

Įtarimai vykstant šiam tyrimui pareikšti šešiems asmenims. Tai – Klaipėdos uosto teritorijoje pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės direktorius, trys šios įmonės darbuotojai, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Klaipėdos valdybos pareigūnas ir buvęs vieno įmonės „Klaipėdos vanduo“ padalinio vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtariamųjų tapatybės ir konkreti įmonė pranešime neįvardijamos. Jie įtariami kyšininkavimu, prekyba poveikiu bei neteisėtu pavojingų atliekų gabenimu.

„Lietuvos ūkio subjektas, jo vadovas ir darbuotojai, vykdydami pavojingų atliekų tvarkymą Klaipėdos valstybiniame jūros uoste, atliko nusikalstamus veiksmus: neteisėtai gabeno pavojingas atliekas į užsienį, kyšininkavo, siekiant išvengti papildomų kaštų už viršnorminę taršą, bei prekiavo poveikiu, siekiant daryti neteisėta įtaką pareigūnų bei kitų asmenų valiniams sprendimams“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė.

REKLAMA

Jos teigimu, trečiadienį didelės apimties tarptautinės operacijos metu buvo atlikta 14 kratų namuose, darbovietėse, automobiliuose.

BNS žiniomis, įtarimai pareikšti buvusiai „Klaipėdos vandens“ Nuotekų tyrimų laboratorijos vedėjai Nijolei Domarkienei, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos pareigūnui Robertui Miftachovui ir bendrovės „Parsekas“ direktoriui Sauliui Mockui.

D. Pocienės teigimu, ikiteisminis tyrimas atliekamas pagal septynis Baudžiamojo kodekso straipsnius dėl beveik 30 nusikalstamų veikų epizodų.

STT Klaipėdos valdybos viršininkas Žydrūnas Krampalcas nurodė, kad įtariamųjų atliekant tyrimą gali būti ir daugiau.

REKLAMA

Pasak jo, tyrime minimos pavojingos atliekos yra naftos produktais užterštos skystos atliekos.

„Jos gali prasiskverbti į dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis ir tokiu būdu pakenkti aplinkai, galbūt ir žmonių sveikatai“, – dėstė Ž. Krampalcas.

Įstaigos: situacija nemaloni

Aplinkos apsaugos departamentas patvirtino, kad įtarimai be vienos įmonės direktoriaus ir trijų darbuotojų pareikšti paties departamento Klaipėdos valdybos pareigūnui ir buvusiai bendrovės „Klaipėdos vanduo“ Nuotekų tyrimų laboratorijos vedėjai.

„Situacija nėra maloni, bet svarbiau išsiaiškinti ir laiku nustatyti tam tikrus neteisėtus veiksmus, rizikas ir užkardyti tam kelią. Departamentas visais atžvilgiais bendradarbiauja ir bendradarbiaus tyrime, neteisėti veiksmai aplinkosaugos srityje turi būti užkardyti, nepriklausomai nuo to, kas juos padarė“, – pranešime spaudai pažymėjo departamento direktorius Raimondas Sakalauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klaipėdos vandens“ generalinis direktorius Benitas Jonikas taip pat teigė, jog „situacija yra nemaloni“, įmonė dėl pareikštų įtarimų buvusiam darbuotojui pradėjo vidinį tyrimą bei teikia visą informaciją teisėsaugai.

B. Joniko teigimu, įmonė priima buitines nuotekas, taip pat ir iš Klaipėdos uoste esančių laivų – įmonėje „Klaipėdos vanduo“ yra nuotekų priėmimo punktas, kuriame tiriami ir mėginiai, tačiau pačių naftos produktais užterštų nuotekų netvarko.

Jis patvirtino, kad įmonė „Parsekas“, vežanti nuotekas iš uosto, yra „Klaipėdos vandens“ klientai, tačiau nedetalizavo, ar yra ir daugiau tuo užsiimančių įmonių, su kuriomis sudarytos sutartys.

REKLAMA

Anot B. Joniko, „Klaipėdos vandenyje“ teisėsauga jokių veiksmų neatliko, o daugiau informacijos jis tikino negalintis pateikti siekiant nepakenkti ikiteisminiam tyrimui.

„Įmonėje yra ir bus laikomasi aukščiausių skaidrumo standartų, bendradarbiausime su teisėsaugos institucijomis“, – sakė jis.

Su bendrovės „Parsekas“ direktoriumi  Sauliumi Mockumi BNS kol kas nepavyko susisiekti.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų