• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos neįgalieji reikalauja Seimo kuo greičiau ratifikuoti Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją, padėsiančią užtikrinti jų teises šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį rudenį šią konvenciją jau ratifikavo Europos sąjungos Taryba, o Lietuvoje ji vis dar svarstoma Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete. Politikai sako, kad į Konvencijos ratifikavimą žiūrima atsakingai, praneša LTV „Panorama“.

REKLAMA

Lietuvoje yra maždaug 250 tūkst. žmonių, turinčių vienokią ar kitokią negalią. Tai sudaro apie 7 proc. Lietuvos gyventojų. Neįgalieji sako, kad jiems gyventi būtų lengviau, jei Lietuva ratifikuotų Neįgaliųjų teisių konvenciją, kurioje įvardintos žmonių su negalia teisės ir kaip jos turi būti įgyvendintos visose gyvenimo srityse. Štai, pavyzdžiui, ko reikėtų švietimo srityje.

REKLAMA
REKLAMA

„Vaikas ratukuose gyvena kažkur Zarasuose. Vadinasi, mokykla turi būt pritaikyta, turi būt sauskelnės, tualetai, klasės ir t.t. Be to, tą vaiką reikia pavėžėti ir dar suorganizuoti popietinį užimtumą, todėl, kad jis savarankiškai grįžęs namuose negalės vienas būti, jeigu mama dirba. Mes padarėm skaičiavimą. Tokiam vaikui per mėnesį išlaidos siektų apie 3 tūkst. litų“, – teigė sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ pirmininkė Dana Migaliova.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi neįgaliųjų integravimas į visuomenę mokesčių mokėtojams kainuoja brangiai, politikai konvenciją svarsto labai atidžiai. Jiems kliūva net joje naudojamos sąvokos, kurių keisti negalima, o Lietuvos teisėje tokių nėra. Pavyzdžiui, kad neįgaliesiems turi būti užtikrinta „seksualinė ir reprodukcinė sveikata“.

REKLAMA

„Pasaulyje įvairiai tos paslaugos gali būti interpretuojamos, pradedant abortais, sterilizacija neįgaliesiems ir įvairiom kitom procedūrom, kurios juos diskriminuotų genetiniu pagrindu. Tai štai dėl to kiekviena šalis narė įvairiuose lygiuose ratifikavimo metu ar pasirašant konvenciją padarė pareiškimą arba tam tikras išlygas“, – teigė Seimo narė Dangutė Mikutienė.

REKLAMA

Ratifikuojant konvenciją siūloma priimti protokolą, teigiantį, kad į šios sąvokos turinį nepateks medicinos procedūros, galinčios sąlygoti neįgaliųjų diskriminaciją dėl genetinių požymių. Savo ruožtu neįgalieji svarsto, ar konvenciją ratifikavus, bus imtasi ją įgyvendinti.

„Bus rengiamas konvencijos įgyvendinimo priemonių planas. Kiekviena institucija pagal sritį atsakinga, ar tai būtų kultūra, sveikata, švietimas ar socialinė sauga, taip pat bus atsakinga už nuostatų įgyvendinimą, parengs savo priemones. Tai bus ilgalaikis priemonių planas“, – tvirtina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė.

Pasaulyje Neįgaliųjų teisių konvenciją yra ratifikavusios 85 šalys, o iš Europos Sąjungos šalių – kol kas tik 12. Lietuvos Seimas Neįgaliųjų teisių konvenciją ketina ratifikuoti pavasario sesijoje.

Virginija Motiejūnienė

LTV „Panorama“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų