„Žmogaus pasisakymai apie žydų tautą kelia didžiulių problemų. Ir kelia didžiulių problemų priimti jį į koaliciją. (...) Ir ne tik tai dėl to, kad Lietuva nuo seno garsėjo kaip valstybė, kurioje draugiškai ir tolerantiškai sugyvena skirtingos tautos, bet šitie signalai, šitie pasisakymai, šitie atrodytų nekalti juokeliai ir dainelės nuėjo labai toli. Ir nuėjo pas tuos partnerius, kurių parama mums be galo svarbi. Aš turiu omenyje Vokietiją“, – laidoje „LRT forumas“ teigė G. Nausėda, akcentuodamas, kad šiuos R. Žemaitaičio pasisakymus reikia vertinti rimtai.
„Aš kol kas nesulaukiau priekaištų, bet yra visokių samprotavimų ir tarp mūsų partnerių tikrai bus norėta gauti labai aiškius atsakymus, apie ką čia ši partija ir jos pirmininko pasisakymai“, – akcentavo jis.
Pasak prezidento, R. Žemaitaičio išsakyti „juokeliai“, adresuoti žydų tautai, turės būti įvertint ir valdančiąją koaliciją formuosiančių partijų.
„Tie juokeliai nebuvo tokie nekalti, į juos reikia kreipti labai rimtą dėmesį ir, be abejo, į tai reikės atsižvelgti tuo metu, kai bus klijuojamos, lipdomos valdančiosios koalicijos“, – pabrėžė šalies vadovas.
Visgi G. Nausėda tikina negalįs atsakyti už valdančiąją koaliciją formuojančias partijas, ar R. Žemaitaičio politinė partija bus pakviesta į ją prisijungti.
„Aš negaliu atsakyti už partijas, kurios formuos valdančiąją koaliciją. Bet jeigu bus klausiama mano nuomonės, be abejo, reikės atsižvelgti į situaciją. Galbūt mes turėsime politinio pato situaciją, galimas ir toks dalykas“, – svarstė jis.
Todėl prezidentas ragina „Nemuno aušros“ partiją paneigti anksčiau išsakytus savo pasisakymus žydų tautos atžvilgiu.
„Norėtųsi pirmiausia, kad ši partija išnaudotų tą laikotarpį, kuris likęs iki rinkimų, kad paneigtų – paneigtų visus tuos dalykus, dėl kurių pasisakė anksčiau. Tai galima padaryti, galima perlipti per save ir pasakyti, kad aš buvau neteisus. Ir tai galėtų iš dalies pataisyti situaciją. Nors kaip aš jau minėjau, dalykai yra nuėję pakankamai toli“, – pabrėžė jis.
Kelia klausimą ir dėl partijos pozicijos Rusijos atžvilgiu
Šalies vadovas taip pat atkreipia dėmesį, kad vis dar klausimų kelia ir šios politinės jėgos pozicija Rusijos atžvilgiu.
„Aš manau, kad šiai partijai tikrai galima primesti labai daug priekaištų į jos politinę terbelę. Ir pirmiausia, man labai svarbu, kokios yra šios partijos nuostatos kaimyno Rytuose atžvilgiu. Sunku kol kas susidaryti įspūdį, galima žiūrėti į komandą, kuri eina kartu su ponu Remigijumi Žemaitaičiu, ir tikrai, švelniai tariant, neįkvepia“, – teigė G. Nausėda.
„Pats Remigijus Žemaitaitis prezidento rinkimų kampanijos metu ganėtinai santūriai ir nuosaikiai pasisakė tiek Ukrainos paramos, tiek Rusijos atžvilgiu. Taip kad daryti vienareikšmiškų išvadų dabar nebūtų galima“, – pridūrė prezidentas.
ELTA primena, kad R. Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“ pastaruoju metu dažnai minėta kaip viena iš tikėtinų naujos valdančiosios daugumos narių. Tokias kalbas sustiprino Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė užsiminusi, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“.
Toks socialdemokratės pasisakymas buvo viešai sukritikuotas, akcentuojant, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis Konstitucinio Teismo buvo pripažintas dėl antisemitinių pareiškimų sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją.
Reaguodama į V. Blinkevičiūtės pasisakymą Seimo pirmininkė ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad nematytų savo politinės jėgos koalicijoje su „Nemuno aušra“, o konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis paragino centro kairėje ir dešinėje esančias partijas tartis ir taip po rudenį vyksiančių rinkimų užkirsti kelią radikalioms jėgoms pateikti į valdžią.
Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 13 dieną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Kupriuka patvirtino valstybes vadovu kurio tvirtinimas priestarauja konstitucijai bei konstitucinio trismo isaiskinimui
Kur jo sukis gyvensime geriau
Matau, kag gyvensime blogiau
Ka noreti komunistelis
Aš vis dar nesuprantu, už kokius nuopelnus Lietuvai, F.Kuklianski gavo valstybinį apdovanojimą iš prezidento?? Susidaro įspūdis, kad prezidentūra aptarnauja žydų interesus.