• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Gitanas Nausėda paragino ekonomikos ir inovacijų ministrą Rimantą Sinkevičių nedelsiant grįžti į darbą dėl besitęsiančių problemų Registrų centre atkuriant e.sveikatos sistemą. Šalies vadovas teigė, kad žmonės iš savo kišenės neturi mokėti už tai, kad valstybė nesusitvarko. Prezidentas užsiminė, kad vėliau laukia pokalbis ir apie atsakingas „galvas“.

Prezidentas Gitanas Nausėda paragino ekonomikos ir inovacijų ministrą Rimantą Sinkevičių nedelsiant grįžti į darbą dėl besitęsiančių problemų Registrų centre atkuriant e.sveikatos sistemą. Šalies vadovas teigė, kad žmonės iš savo kišenės neturi mokėti už tai, kad valstybė nesusitvarko. Prezidentas užsiminė, kad vėliau laukia pokalbis ir apie atsakingas „galvas“.

REKLAMA

„Paraginau nedelsiant grįžti į darbą. Atostogos tokiomis sąlygomis ir aplinkybėmis yra netoleruotinos. Dėl objektyvių priežasčių žmogus negalėjo būti darbe iš karto, tą pačią dieną, rytoj jis turi sugrįžti į darbą“, – antradienį spaudos konferencijoje Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose komentavo G. Nausėda.

Pasak prezidento, valdžios institucijose, priešingai nei privačiame versle, trūksta prevencinių sistemų, kurios padėtų išvengti panašių situacijų.

REKLAMA
REKLAMA

„Ta pati problema valdžios institucijose. Jeigu privačios bendrovės sugeba valdyti savo operacines rizikas ir bent kiek didesnės iš jų turi prevencines sistemas, iš karto numatančias rizikas ir pavojus. Tai valdžios institucijos yra atsakingos už gerokai didesnį failą, už gerokai didesnes duomenų bazes. Kuomet nuostoliai gali būti didžiuliai, bet tos prevencinės sistemos mes neturime. Taip jau atsitinka, kad lietus ir sniegas Lietuvoje visada tampa baisių iššūkių šaltiniu“, – teigė  G. Nausėda.

REKLAMA

Anot prezidento, svarbiausia, kad dėl šių bėdų, kurios iš esmės yra valdžios institucijų bėdos, kad nekentėtų paprasti žmonės: klientai, pacientai ar medikai.

„Jūs pasakysite, kad jau dabar jie kenčia. Kad dėl to nesusidarytų ir kažkokių finansinių nuostolių. Kad sistema ne tik, kad būtų paleista veikti kaip galima greičiau, bet, kad žmonės neturėtų mokėti iš savo kišenės, kad valstybė tam tikrose sektoriuose nesusitvarko su tokio pobūdžio iššūkiais.

REKLAMA
REKLAMA

Tikiuosi, kad artimiausiu metu Vyriausybė sugebės sistemą normalizuoti, kad duomenų praradimo – laikino ar nuolatinio – nebus. Tai svarbiausias tikslas, kurį turime pasiekti dabar, o apie galvas pakalbėsime vėliau“, – sakė G. Nausėda.

Po Vilniuje vykusios liūties praėjusio pirmadienio vakarą trūkus vamzdžiui buvo užpilta Registrų centro serverinė. Dėl to buvo sutrikusi daugelio įmonės valdomų sistemų veikla, e.sveikatos sistemą, skelbiama, kad antradienį pavyko atstatyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas kritikavo dėl atostogaujančių ministrų pavadavimo

Prezidentas G. Nausėda pažymėjo, kad Vyriausybė turėtų paprasčiau numatyti, kuris kurį ministrą pavaduos, kad būtų išvengta chaoso. Jo teigimu, sveikatos apsaugos ministrą pavaduojančio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus keitimas teisingumo ministru E. Jankevičiumi sukėlė bereikalingą įtampą.

REKLAMA

„Žinot, ne raketų mokslas. Kai pagalvoji, problema visai nesudėtinga ir tikrai nesunkiai valdoma, bet klumpame elementariose vietose. {...} Aš manau, kad galima iš anksto numatyti sistemą, kas ką pavaduoja ir nereikėtų tų diskusijų dabar apie vicepremjerus ar kažkokias naujas pareigybes. Užtektų tik vieno labai paprasto principo – tas pavaduoja tą, o tas pavaduoja aną ir viskas būtų aišku.

Bet kadangi neaiškiais pagrindais paskiriamas ponas Narkevičius, tada susizgrimbama, kad ponas Narkevičius netinka ir tada vėl imamasi sprendimo kažką keisti jau procese, kas yra visiškai nesuprantama, kelia bereikalingas įtampas, kelia diskusijas viešojoje erdvėje“, – kalbėjo G. Nausėda.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija anksčiau pranešė, kad ministrą Aurelijų Verygą dvi savaites pavaduos J. Narkevičius, po to – švietimo ministras Algirdas Monkevičius, o dar savaitę – socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. A. Veryga atostogauja penkias savaites.

Tačiau netikėtai šią savaitę sveikatos apsaugos ministrą pavaduoti paskirtas buvo teisingumo ministras E. Jankevičius, kuris tikino, kad apie tai sužinojo prieš kelias dienas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl sutrikusios sveikatos sistemos – milijoniniai nuostoliai

Naujienų portalas tv3.lt skelbė, kad savaitę visiškai paralyžiuota elektroninės sveikatos sistema į neviltį stumia ir pacientus, ir medikus. Į Teisingumo ministeriją ant kilimėlio buvo iškviestas Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius, kuris gavo ultimatumą – užkurti pacientų duomenis saugančią sistemą vėliausiai iki trečiadienio. Situacija neeilinė, dalies duomenų atkurti greičiausiai nepavyks. 

REKLAMA

Informacinių technologijų ekspertai jau skelbia apie milijoninius nuostolius, kuriuos patyrė Registrų centras ir gyventojai. Teisininkai prakalbo ir apie ieškinius, kurių dėl sutrikusios elektroninės sveikatos sistemos gali sulaukti valstybė. Maža to, dėl laiku negautų gyvybiškai svarbių vaistų baiminamasi ir pacientų mirčių.

Jau kone savaitę gyventojai dėl visiškai paralyžiuotos elektroninės sveikatos sistemos mina vaistinių slenksčius, tikėdamiesi, kad gaus jiems būtinų vaistų. 

REKLAMA

Veryga atostogauja

Ant kilimėlio pasiaiškinti jį išsikvietė teisingumo ministras E. Jankevičius. Pastarasis pavaduoja penkias savaites atostogaujantį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. Teisingumo ministras grūmoja pirštu Registrų centro vadovui ir jam kelia ultimatumą.

„Keliu direktoriui uždavinį vėliausiai iki trečiadienio paleisti e. sveikatą. Tai įmanoma padaryti, direktorius patikino, kad deda visas pastangas, kad sistema pradėtų dirbti. Registrų centro darbuotojai dirba 24 valandas per parą. Problema atsitiko todėl, kad nebuvo nei atsarginių serverių, nei papildomos įrangos“, – sakė teisingumo ministras E. Jankevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nurodymų iš aukščiau sulaukęs Registrų centro vadovas ir toliau aiškina, kad specialistai prie elektroninės sveikatos sistemos per naktis plušėjo visą savaitgalį, tačiau kol kas sistema neužkurta, stringama kone paskutiniame žingsnyje. Duomenų apimtis yra milžiniška – elektroninės sveikatos sistemoje bendras esančių elektroninių dokumentų kiekis siekia 100 milijonų vienetų, o jie užima apie 90 terabaitų.

REKLAMA

„Niekas nelūžinėja, sakykime, bet sistema nesusitvarko su tokiu dideliu kiekiu duomenų. Mes testuojame, išbandome, norime saugaus, patikimo kelio. Kad nesukeltume dar daugiau nepatogumų, jei sistema bus nepilnai paruošta“, – pasakojo Registrų centro vadovas S. Urbanavičius.

Jau dabar Informacinių technologijų specialistai perspėja, kad bus atstatyti ne visi elektroninės sveikatos sistemos duomenys, pačių naujausių duomenų greičiausiai jau nepavyks atkurti. Tiesa, nei pats Registrų centras, nei jo valdytojas nuostolių skaičiuoti neskuba, tačiau informacinių technologijų ekspertai skelbia – jie milijoniniai.

REKLAMA

„Kelių milijonų ribose mes tikrai nuostolių turime – tiek dėl sudegusios įrangos, tiek dėl to, kad negalime vykdyti verslo procesų ir valstybės valdymo procesų. Na, ir, aišku, reputacija“, – teigė informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius.

Tuo tarpu teisininkai jau viešai kalba apie ieškinius, kurie gali pasiekti Registrų centrą, mat susidariusi situacija, švelniai tariant, yra nenormali, pasitikėjimas valdžios institucijomis sugriautas. Advokatas Algimantas Šindeikis tvirtina, kad dėl šio įvykio Registrų centras gali tikėtis žmonių ar įmonių reikalavimo atlyginti žalą.

REKLAMA
REKLAMA

„Šituo atveju reikia pasakyti, kad visi piliečiai, įstaigos, asmenys, kurie patyrė žalą, atsirandančią dėl valdžios neteisėtų veiksmų, jie turi teisę reikalauti tokios žalos atlyginimo iš valstybės. Nes mūsų valdžios institucijos privalo veikti taip, kad tokių situacijų neatsirastų“, – kalbėjo advokatas Algimantas Šindeikis.

Maža to, informacinių technologijų ekspertai baiminasi, kad neišsipildytų juodžiausias scenarijus, kai dėl visiškai paralyžiuotos elektroninės sveikatos sistemos pacientai negautų jiems gyvybiškai svarbių vaistų.

„Man labiausiai šitoje vietoje yra baisu, kad dėl neveiksnumo ar dėl duomenų nepasiekiamumo, nebūtų mirčių, kad žmonės nemirtų dėl to, kad jie vieno ar kito dalyko negavo, nes nebuvo prieita prie sistemos“, – sako M. Pereščius.

Apie sutrikusią sveikatos sistemą galite pažiūrėti reportaže:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų