REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos 15-16 metų paaugliai daugiausia elektroninių cigarečių bandę nepilnamečiai Europoje. Mangų, braškių, mėtų ar kitų įvairių egzotinių skonių elektroninės cigaretės nors ir atrodo nekenksmingai, pasak medikų, yra ne ką mažiau toksiškos nei įprastos. Tačiau kai kurie Seimo nariai mano, kad uždraudus įvairių skonių elektronines cigaretes paauglliai rūkys toliau, tik rūkalus pirks šešėlyje.

Lietuvos 15-16 metų paaugliai daugiausia elektroninių cigarečių bandę nepilnamečiai Europoje. Mangų, braškių, mėtų ar kitų įvairių egzotinių skonių elektroninės cigaretės nors ir atrodo nekenksmingai, pasak medikų, yra ne ką mažiau toksiškos nei įprastos. Tačiau kai kurie Seimo nariai mano, kad uždraudus įvairių skonių elektronines cigaretes paauglliai rūkys toliau, tik rūkalus pirks šešėlyje.

REKLAMA

Beveik 7-i iš 10-ies Lietuvos 15-16 metų paauglių yra bandę elektroninę cigaretę. Tai rodo pernai atlikto Alkoholio ir kitų narkotikų Europos mokyklose tyrimas. Šie skaičiai yra didžiausi Europoje. O labiausiai Lietuvos medikus neramina naujausi duomenys.

„Per pastarąjį mėnesį taip maždaug apskaičiuota yra, kad apie 30 procentų 15-16 metų paauglių, tiek mergaičių, tiek berniukų pastoviai vartoja elektroninę cigaretę“, – teigia gydytoja toksikologė Gabija Laubner.

REKLAMA
REKLAMA

Jaunimą, pasak medikų, pabandyti ar nuolat rūkyti elektroninę cigaretę vilioja siūlomų skonių įvairovė – vaisių ar net alkoholinių gėrimų skoniai. Nors vienose elektroninėse cigaretėse nikotino yra, o kitose ne, tačiau medikai perspėja, kad visos lygiai tokios pat toksiškos. Skystis, kuriuo pildomos elektroninės cigaretės, sudarytas iš įvairių riebalų, kurie degdami skyla į įvairias toksines medžiagas, o tarp jų ir nuodingus sunkiuosius metalus – chromą, nikelį ar net šviną.

REKLAMA

„Jeigu kalbėti apie vaikus, tai bet kokiu atveju jų smegenų vystymuisi bet kokia toksinė medžiaga ar tai būtų nikotinas ar tai būtų ta medžiaga, kuri išsiskiria degimo metu- formaldehidas, acto rūgšties aldehidas, jos yra toksiškos“, – sako G. Laubner.

Dėl vienkartinių įvairių skonių elektroninių cigarečių skundų iš vartotojų yra sulaukusi ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Vyriausioji specialistė Ingrida Stulgienė sako: „Kad yra didesnės talpos, kaip reikalauja įstatymas, daugiau nikotino. Daug pranešimų taip pat buvo, kad ant pakuotės yra paženklinta, nupaišyta vaisiai, kas primena, kad pakuotė tiesiog panaši yra į maisto kažkokius tai produktus, kas yra labai patrauklu vaikams.“

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai teko reaguoti ir į tokį atvejį, kai vaikas parduotuvėje elektroninių cigarečių pakelį supainiojo su saldainiais.

„Vaikas tiesiog prie kasos paėmęs, nu tiesiog norėjo, sugundė tą vaiką. Aišku pardavėja neleido pirkti, kadangi neatitinka, negalima, paaiškino, kad tai yra tabako gaminys, bet to negali būti“, – sako I. Stulgienė.

 Kad vaikams, o ypač paaugliams elektroninės cigaretės atrodo patrauklios ir nekenksmingos, pripažįsta ir tokių tabako gaminių pardavėjai.

„Ecodumas“ atstovas Valentas Štakonas teigia: „Pačioje pradžioje mūsų veiklos buvo labai daug tų nepilnamečių, bet mes nuo pat pradžios dar net vyriausybei ir iš vis įstatymams nereglamentuojant veiklos, mes jau iškabinome skelbimus ir nepilnamečių nepriėmėme, bet dabar kai jau praėjo nemažai metų nuo pradžios, tai kažkaip vis mažėja ir mažėja.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak elektroninių cigarečių pardavėjų, paaugliai supratę, kad legaliai tokių cigarečių neįsigys, jas perka juodojoje rinkoje. Pardavėjai nuogąstauja, kad norint apsaugoti paauglius, Lietuvą ištiktų Estijos likimas, kai skysčiu pildomos įvairių skonių elektroninės cigaretės būtų uždraustos.

„Buvo uždrausti skoniai legalioje prekyboje Estijoje, na ir dabar mato tokį rezultatą, kad 62-80 procentų rinkos persikėlė į juodąją rinką. Būtent nesaugių, neaiškių produktų“, – sako V. Štakonas.

Kad pertekliniai draudimai elektroninėms cigaretėms nereikalingi, sako ir Laisvės partijos narė Morgana Danielė. Pasak politikės, uždraudus tokias cigaretes žmones jas pirktų iš Latvijos ar Lenkijos, o paaugliai nelegaliai jas parsisiuntę, perpardavinėtų. Seimo narė sako, kad kai kurių šalių nacionalinėse kampanijose  skatinančiose mesti rūkyti elektroninės cigaretės siūloma kaip alternatyva įprastoms:

REKLAMA

„Jungtinė Karalystė, taip pat Australija, Naujoji Zelandija, nemaža šalių grupė mato tai kaip galimybę mažinti tabako keliamą žalą ir ypač, kai tai susiję su žmonėmis, kurie nori mesti rūkyti.“

Elektronines cigaretes, pasak politikės, iš pat pradžių kritiškai vertino ir Pasaulio sveikatos organizacija, tačiau naujausi tyrimai atskleidė daugiau duomenų.

„Jau dabar praėjusių metų birželio ataskaita, jau yra sakinių, kurie sako, kad mokslo tyrimai rodo, kad pilnai perėjus prie garinimo tikrai mažėja organų sistemoms keliama žala“, – sako M. Danielė.

Kad paaugliai rūko elektronines cigaretes medikus neramina ne tik dėl toksiško poveikio smegenų vystymuisi, bet ir dėl to, kad dažnai jos pildomos psichoaktyviomis medžiagomis svaiginimosi tikslais. Medikai sako, kad paauglių tėvai ir mokytojai turi būti budrūs ir stebėti savo vaikus. Šalyje nuo gegužės 1 dienos įsigaliojo reikalavimas, kad visus su tabaku susijusius gaminius, tarp jų ir elektronines cigaretes ar garinimui skirtus prietaisus,  parduodančios prekybos vietos privalo tam turėti licenziją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų