Ketvirtadienį Vilniuje G. Landsbergis susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus pavaduotoju Kurtu Campbellu. Po susitikimo įvykusioje spaudos konferencijoje G. Landsbergis išskyrė Lietuvą kaip tą valstybę, kuri išdrįso pasisakyti prieš Kiniją ir kuri geba gyventi be priklausomybių nuo autoritarinių režimų.
„Kuomet mūsų partneriai Europoje statė dujotiekius, mes statėme suskystintų dujų terminalus. Kuomet buvo pasirašomos naujos sutartys su Rusija, mes įspėjome apie Rusijos geopolitinį pavojų. <...> Mes nuosekliai laikomės tos pačios linijos – matydami mūsų partnerius Europoje pasirašant naujas sutartis su Kinija, mes įspėjame apie tų sutarčių keliamas grėsmes“, – teigė G. Landsbergis.
Ministras pabrėžė, kad Lietuva visai Europai gali būti pavyzdys.
„Mes esame pavyzdys, kad išgyventi be rusiškų dujų ir be kiniškų sutarčių yra įmanoma. Diversifikacija, naujų partnerysčių ieškojimas, nėjimas mažiausio pasipriešinimo keliu. Einant ten, kur kartais yra sudėtingiau, reikalauja daugiau pastangų, bet ilgalaikė grąža yra tvaresnė ir didesnė“, – sakė G. Landsbergis.
„Kaip dažnai Europoje atsitinka, 27 valstybės sukuria 27 skirtingus interesus, o mūsų oponentai geba tai išnaudoti, pasiūlydami kažkokius pasiūlymus vienai ar kitai valstybei, kurie tuo metu atrodo labai priimtini, bet neleidžia sustyguoti vieningo Europos balso“, – tikino Užsienio reikalų ministras.
K. Campbellas: „Šiais Lietuvos veiksmais mes tikrai žavimės“
K. Campbellas, kuris yra laikomas dabartinės JAV administracijos Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategijos architektu, teigė, kad kai Lietuva patyrė Kinijos spaudimą, ji sugebėjo sėkmingai atsilaikyti.
„Lietuva pademonstravo atsparumą, diversifikavo ekonomiką, stiprino bendradarbiavimą su partneriais. Šiais Lietuvos veiksmais mes tikrai žavimės“, – sakė K. Campbellas.
JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas pridėjo, kad prasidėjus karui Ukrainoje Europa turėtų suprasti Kinijos keliamas grėsmes, nes tada Rusijos įmonės su Kinija pradėjo stiprinti santykius pramonės srityse.
„Bendradarbiavimo tinklas plečiasi ir Vakarų partneriai turi atkreipti institucijų, ypač bankinių, dėmesį dėl galimų pažeidimų“, – komentavo K. Campbellas.
„Kinija ir Rusija bendrai dirba tam, kad būtų pakeistos Europos šalių sienos, kurias vertinome dešimtmečius. Tai yra neetiška – manome, kad Kinijos veiksmai turi būti viešinami“, – pridėjo JAV atstovas.
K. Campbellas perdavė žinią Europai, kad JAV yra pasiruošusi ilgalaikiam bendradarbiavimui saugumo srityje.
Tai jau trečiasis G. Landsbergio ir K. Campbello dvišalis susitikimas šiemet.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Landsbergis atrodo švelniai tariant keistai, kai kalba apie santykių su šia šalimi nutraukimą