Seimo narys Vilius Semeška pareiškė, kad opozicijos surengta klausimų sesija yra ne kas kita kaip rinkiminės kampanijos dalis. Konservatorius apgailestavo, kad jos aukomis tapo ir G. Landsbergio artimieji.
„Ką padarė Gabrielius Landsbergis? Ar jis įsigijo namą neteisėtai pastatytą Lietuvos draustinyje, ar jis įsigijo kažkokį turtą kopose prie jūros, ar įsigijo turtą Baltarusijoje, ar įsigijo turtą Šiaurės Korėjoje? O jeigu jis būtų įsigijęs sodybą, ne pačią brangiausią – dabar sodybos kainuoja milijoną ir daugiau? o jeigu būtų įsigijęs butą Vilniaus centre už pusantro milijono ir daugiau? Juk tai yra rinkimų kampanija ir tai yra akivaizdu. Ministre, jūs tapote eilinė rinkimų kampanijos auka. Blogai, kad ta auka tampa jūsų šeima, jūsų vaikai“, – sakė V. Semeška.
„Bet, kaip minėjo ponas Gedvilas, jūs, kaip ministras, tikrai esate žinomas visame pasaulyje ir, matyt, vien dėl to yra atvestos ir Graikijos avialinijos. Įsigykite ir turto ir JAV, greičiau turėsime tiesioginius skrydžius“, – ironizavo konservatorius.
Atsakydamas į komentarą, G. Landsbergis teigė neturintis ką pridurti, tik priminė, kad prieš jį jau ne kartą buvo surengtas politinis spektaklis.
„Turbūt nei jums, nei man nėra pirma rinkiminė kampanija. Žinau, kokią emociją sukelia mano pavardė, atsidūrusi praktiškai prie bet kokios antraštės ar netgi ant taikinio, štai kurį pats ponas Skardžius yra kartą atsinešęs ir su ponia Širinskiene tikrai turėjo didelę pramogą parodyti sušaudytą taikinį. Esu dalyvavęs įvairiose tokiose politinėse „operacijose“. Neišgąsdino praeitos, neišgąsdino šita. Išgyvenom ne tokius dalykus“, – kalbėjo ministras.
Matas Maldeikis: ar tai jums nieko neprimena?
Konservatorius Matas Maldeikis uždavė ministrui, jo teigimu, platesnį klausimą. Parlamentaras teiravosi G. Landsbergio, ar dabartinė situacija jam neprimena tų laikų, kai su politikais būdavo bandoma susidoroti per žiniasklaidą.
„Kai vyko visa ši istorija, buvo diskusija dėl Europos Komisijos nario paskyrimo nuo Lietuvos. Ar tai, kas vyko, jums neprimena tipiško Tomkaus ir Vainausko stiliaus, tokios komunikacijos ir veikimo būdų Lietuvoje? Tai, ką mes matėme ankstesniais laikais, visa tai sugrįžo dabar ir tai <...> buvo priemonė politiškai susidoroti su tais, su kuriais tu negali susidoroti diskusijoje ar tiesiog neturi galimybės pažiūrėti jam į akis ir pasakyti, kad jis tiesiog stipresnis už tave“ – teigė M. Maldeikis.
G. Landsbergis, atsakydamas į bendrapartiečio klausimą, prisiminė laikus, kai minėtieji Vitas Tomkus ir Gedvydas Vainauskas vadovavo anuomet įtakingiems Lietuvos dienraščiams „Respublika“ ir „Lietuvos rytas“.
„Buvo laikai dar iki įsitraukiant į politiką, kuomet dienraščiai, tokie kaip „Lietuvos rytas“ ar „Respublika“, kuriems vadovavo ir kai kurie prezidento patarėjai, nuspręsdavo ir politikų likimus, ir nubrėždavo politinį lauką, ir sakydavo, kad laikraščiu gali tiek politiką, tiek musę... Karjerą užbaigti“, – kalbėjo ministras.
„Tie laikai baigėsi. Vienareikšmiškai, – dėstė jis. – Metodai liko – faktas. Aš manau, kad tie metodai tikrai yra išėję iš žiniasklaidos. Kartais gali žmogų išimti iš žiniasklaidos, bet tos žiniasklaidos iš žmogaus išimti negali. Tie žmonės yra pasklidę visur. Metodai išlieka, bet, deja, gale yra visai kita, technologinė revoliucija, socialinių tinklų įsigalėjimas. Nuomonių demokratizacija vis dėlto lėmė, kad viena nuomonė dažnai nebėra tas dalykas, kuris suformuotų visą politinį lauką. Nebesam ten ir čia yra pagrindinė žinia, kurią aš, atsakydamas į kitą klausimą, bandžiau pasakyti.“
„Taip, tai nėra pirmas kartas, kai taip yra daroma, bet, deja, efektas yra visai kitoks, negu būdavo anksčiau. Tikiuosi, kad žmonės, tą organizuojantys arba stovintys už to, lygiai taip pat supranta“, – pridūrė Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovas.
Primename, jog žinią, kad G. Landsbergio šeima įsigijo prabangią vilą Graikijos Eginos saloje, pirmasis paskelbė laikraštis „Lietuvos rytas“.
Gabrielius Landsbergis: kaltinimai yra demagogiškai manipuliatyvūs
Antradienį opozicija pažėrė ministrui įvairių klausimų: apie vilos įsigijimą, nekilnojamo turto mokestį, tariamą pabėgimą nuo karo, A. Landsbergienės verslą. Buvo ir klausimų, tiesiogiai nesusijusių su vila, pavyzdžiui, ar G. Landsbergis neatvedė į Lietuvą Graikijos oro linijų.
„Klausimuose skambančios insinuacijos ir kaltinimai yra visiškai neteisingi, nepagrįsti ir nekorektiški bei demagogiškai manipuliatyvūs“, – iš tribūnos, atsakydamas į opozicijos klausimus, teigė G. Landsbergis.
„Mano sutuoktinė vasaros rezidencijos pradėjo žvalgytis per pandemiją, 2020 m. Konkreti vieta akiratyje atsirado 2021 m. Kiekvienas, kuris yra įgijęs kokį nors nekilnojamąjį turtą, ypač ne savo valstybėje, supranta, kad nekilnojamasis turtas nėra įgyjamas akimirksniu, o procesai trunka ilgą laiką“, – sakė jis.
Ministras pabrėžė, kad teisiškai privaloma informacija apie įsigytą vilą buvo pateikta turto deklaracijoje.
G. Landsbergis dar kartą atmetė metamus kaltinimus, neva 2022 m. įsigytas nekilnojamasis turtas užsienyje yra susijęs su tų pačių metų vasarį pradėta plataus masto Rusijos invazija į Ukrainą.
„Keliamos interpretacijos, kad valdžia nepasiruošia ginti valstybės ir bėgs iš šalies, neturi nieko bendro su realybe“, – pabrėžė šalies diplomatijos vadovas.
Parlamentarė Agnė Širinskienė paklausė apie Graikijoje galiojantį nekilnojamojo turto mokestį.
„Man atrodo, mes jau girdėjome visą vasarą jūs logorėją apie cirko ponius, žirafas. Dabar dar išgirdom logorėją apie Palucką ir tikrai ne susirinkome. Graikijoje yra nekilnojamojo turto mokestis. Informuokite, kiek sumokėjote nekilnojamo turto mokesčio, kai įsigijote tą savo sodybėlę-vilą?“ – klausė parlamentarė.
„Tiek, kiek reikalauja įstatymai“, – trumpai atsakė G. Landsbergis. Opozicija šiuo lakonišku atsakymu nebuvo patenkinta, bet posėdį vedantis Žygimantas Pavilionis atkirto, kad taip atsakyti yra ministro teisė.
Vienas atsakymas palydėtas plojimais
Socialdemokratė Rasa Budbergytė pažėrė kritikos ministrui, esą jis Seimo nariams atsakinėjo ne apie vilą, o apie kitus dalykus. Galiausiai parlamentarė paklausė G. Landsbergio: ar jūs vis dar jaučiate pagarbą šitam Seimui, ar jaučiate tik panieką, net ir būdamas šito Seimo dalis?
„Gerbiama kolege, dabar jūsų klausimas galėtų būti lygiai taip pat suformuluotas visai eilei žmonių, kurie man klausimus uždavė. Kiek iš jūsų šiandien uždavusių klausimus, uždavėte klausimus, kurie buvo suformuluoti raštu? Net jūs pati nesuformulavote klausimo, iš to, ką surašėt. Tai kaip tada reiktų man atsakyti į klausimus, kai jūs net bandydamas formuluoti klausimą, neužduodat klausimo apie turinį“, – teigė G. Landsbergis.
Ministras atkirto, kad ir pačių parlamentarų klausimai yra ne apie turinį.
„Pagal Statutą, klausimai turėtų būti užduodami ministrui. Ministras iškviečiamas į tribūną kalbėti apie savo darbą. Buvo klausimų, kurie buvo susiję su mano darbu. Aš atsakiau. Nesinaudojau, neprašiau, daugiau neturiu, ką pridurti. Ponas Gedvilas vienintelis, kuris suformulavo klausimą apie darbą, ar aš savo pastangomis atvesti avialinijas į Vilnių. Būčiau norėjęs, bet neturiu tokių pajėgumų. Tai va čia yra klausimas, kuris yra susijęs su mano darbu“, – kalbėjo jis.
G. Landsbergis opozicijos klausimus pavadino politiniu šou.
„Dabar visa kita, kas yra užduodama, yra politinio šou dalis. Ir apie kokius nors įgūdžius ar, kaip jūs sakėt, viešųjų ryšių... Gerbiama ponia, jūs organizuojat politinį šou, aš esu priverstas dalyvauti. Gerbiu Seimo statutą, ateinu čia, geriausiais būdais atsakau, kaip aš galiu. Jeigu man yra užduodamas klausimas, kuris man leidžia atsakyti taip, kaip aš manau, kad yra teisinga, aš jį pasirinksiu ir atsakysiu“, – sakė G. Landsbergis.
Ministras atkreipė dėmesį, kad kai kurie parlamentarų klausimai yra įžeidūs ir nepagarbūs šaliai tarnaujančių žmonių, taip pat ir jo sūnų, kurie atlieka privalomąją karinę tarnybą, atžvilgiu.
„Kai kurie klausimai yra įžeidūs. Ir jūs pasirašėt po kai kuriais klausimais, kurie yra tiesiogiai įžeidūs, įžeidžiantys mane ir mano artimiausius žmones. Tuo, kurie yra savo parašu ir priesaika pasakę, kad jie gins šitą valstybę. Daugiau turbūt negu daugelis iš mūsų, čia esančių, daugiau negu aš. Jie yra įžeidžiami šitame rašte. Jie nenusipelnė to.
Dėl to, kad kiekvieną kartą, jie kiekvieną savaitgalį eina į treniruotes, eina į būrį, kuriam priklauso atlikti tarnybą. Ir jie turi klausyti šiandien apie tai, kur jūsų parašas yra po insinuacijomis, kad jie neva negintų valstybės. Tai yra nepagarba. Tai yra nepagarba tiems žmonės, kurie šiandien yra apsirinkę savo krauju ginti šią valstybę“, – rėžė G. Landsbergis.
Šis jo atsakymas Seimo salėje palydėtas plojimais.
Ministras pabrėžė, kad kilus karo pavojui du jo sūnus atsidurtų pirmose kariaujančiųjų gretose.
„Mano du sūnūs, vienas yra pabaigęs savanoriškąją karo tarnybą, kitas ją atlieka. Pirmasis jau yra rezervo karys, antrasis tokiu taps baigęs tarnybą. Jiedu būtų vienoje iš pirmųjų linijų, jeigu Lietuvai kiltų realus karinis pavojus“, – antradienį Seime atsakydamas į opozicijos klausimus teigė politikas.
„Jokia kita Vyriausybė Lietuvoje nėra tiek investavusi į šalies gynybą. Taip pat ir aš kaip Vyriausybės narys ginu Lietuvą tais instrumentais, kuriuos man suteikia rinkėjai. Tą ketinu daryti ir toliau, darys ir mano šeima“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Opozicija prašė Gabrieliaus Landsbergio pasiaiškinti
Esminis klausimas, kurį kėlė opozicija – ar ministras vis dar laikosi valdančiosios koalicijos sutartyje įtvirtintos nuostatos „moralinius ir etinius kriterijus veiklai kelti tolygiai teisiniams“.
Grupė opozicijos atstovų prašė ministro paaiškinti, kodėl turtas užsienyje buvo įsigytas plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą išvakarėse. Taip pat keliamas klausimas, ar sprendimas įsigyti vilą „nepasiunčia dviprasmiškos žinios Lietuvos žmonėms bei investuotojams, kad valstybė, jos valdžia nė neketina ginti, neprisiima jokios atsakomybės ir ruošiasi kuo skubiau iš Lietuvos pasitraukti“.
Mažumos atstovai piktinosi ir prašė pasiaiškinti ir dėl to, kodėl G. Landsbergis, pasirodžius informacijai apie jo šeimos turtą, viešai nepaaiškino situacijos aplinkybių, kodėl pasirinko įsigyti nekilnojamąjį turtą per tokią agentūrą, kurios sandorius, opozicijos teigimu, itin sudėtinga atsekti.
Be to, ministro teirautasi, ar šis nepasinaudojo savo statusu, prašydamas Graikijos kolegų pagalbos įsigyjant turtą.
Iki šiol nekomentavo dėl vilos Graikijoje
Anksčiau ministras Eltai aiškino prabangaus pirkinio įsigijimo aplinkybes ir tikino, kad viešojoje erdvėje kilusios spekuliacijos neturi nieko bendro su realybe. Anot jo, skandalas kilo lygioje vietoje, ignoruojant faktą, kad informacija apie įsigytą vilą buvo pateikta ir viešai prieinama deklaracijose.
Vėliau žurnalistų paklaustas, ar atsakinės į opozicijos keliamus klausimus, G. Landsbergis keliskart pakartojo – visi atsakymai jau yra pateikti.
„Aš esu visiškai visus klausimus atsakęs. Jeigu skaitote žiniasklaidą, viskas yra atsakyta. Daugiau kažką šiuo klausimu pasakyti negaliu ir nemanau, kad turiu, vien dėl to, kad jūs nespėjote užduoti savo klausimų ir kitos žiniasklaidos priemonės to užklausė“, – rugpjūčio pabaigoje žurnalistams atkirto konservatorių partijos pirmininkas.
ELTA primena, kad „Lietuvos rytas“ pranešė, jog G. Landsbergio šeima įsigijo prabangią vilą Graikijos Eginos saloje. Laikraščio duomenimis, sklypas su pastatais įregistruotas ministro žmonos Austėjos Landsbergienės vardu. Kaip skelbė leidinys, už šį nekilnojamąjį turtą dar 2022 metų vasarį A. Landsbergienė sumokėjo 255 tūkst. eurų avansą. Pasirodžius publikacijai, viešojoje erdvėje kilo klausimų dėl to, kad sklypo įsigijimo mėnuo sutampa su Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžia.
2022 ir 2023 metų A. Landsbergienės turto deklaracijose nurodytas 795 tūkst. eurų vertės nekilnojamasis turtas užsienyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!