G. Landsbergio komentarus galima peržiūrėti Seimo „YouTube“ kanale:
Gabrielius Landsbergis: kaltinimai yra demagogiškai manipuliatyvūs
Opozicija pažėrė ministrui įvairių klausimų: apie vilos įsigijimą, nekilnojamo turto mokestį, tariamą pabėgimą nuo karo. Buvo ir klausimų, tiesiogiai nesusijusių su vila, pavyzdžiui, ar G. Landsbergis neatvedė į Lietuvą Graikijos oro linijų.
„Klausimuose skambančios insinuacijos ir kaltinimai yra visiškai neteisingi, nepagrįsti ir nekorektiški bei demagogiškai manipuliatyvūs“, – iš parlamento plenarinių posėdžių salės tribūnos, atsakydamas į opozicijos klausimus, teigė G. Landsbergis.
„Mano sutuoktinė vasaros rezidencijos pradėjo žvalgytis per pandemiją, 2020 m. Konkreti vieta akiratyje atsirado 2021 m. Kiekvienas, kuris yra įgijęs kokį nors nekilnojamąjį turtą, ypač ne savo valstybėje, supranta, kad nekilnojamasis turtas nėra įgyjamas akimirksniu, o procesai trunka ilgą laiką“, – sakė jis.
Ministras pabrėžė, kad teisiškai privaloma informacija apie įsigytą vilą buvo pateikta turto deklaracijoje.
G. Landsbergis dar kartą atmetė metamus kaltinimus, neva 2022 m. įsigytas nekilnojamasis turtas užsienyje yra susijęs su tų pačių metų vasarį pradėta plataus masto Rusijos invazija į Ukrainą.
„Keliamos interpretacijos, kad valdžia nepasiruošia ginti valstybės ir bėgs iš šalies, neturi nieko bendro su realybe“, – pabrėžė šalies diplomatijos vadovas.
Parlamentarė Agnė Širinskienė paklausė apie Graikijoje galiojantį nekilnojamojo turto mokestį.
„Man atrodo, mes jau girdėjome visą vasarą jūs logorėją apie cirko ponius, žirafas. Dabar dar išgirdom logorėją apie Palucką ir tikrai ne susirinkome. Graikijoje yra nekilnojamojo turto mokestis. Informuokite, kiek sumokėjote nekilnojamo turto mokesčio, kai įsigijote tą savo sodybėlę-vilą?“ – klausė parlamentarė.
„Tiek, kiek reikalauja įstatymai“, – trumpai atsakė G. Landsbergis. Opozicija šiuo lakonišku sakiniu nebuvo patenkinta, bet posėdį vedantis Žygimantas Pavilionis atkirto, kad taip atsakyti yra ministro teisė.
Vienas atsakymas palydėtas plojimais
Socialdemokratė Rasa Budbergytė pažėrė kritikos ministrui, esą jis Seimo nariams atsakinėjo ne apie vilą, o apie kitus dalykus. Galiausiai parlamentarė paklausė G. Landsbergio: ar jūs vis dar jaučiate pagarbą šitam Seimui, ar jaučiate tik panieką, net ir būdamas šito Seimo dalis?
„Gerbiama kolege, dabar jūsų klausimas galėtų būti lygiai taip pat suformuluotas visai eilei žmonių, kurie man klausimus uždavė. Kiek iš jūsų šiandien uždavusių klausimus, uždavėte klausimus, kurie buvo suformuluoti raštu? Net jūs pati nesuformulavote klausimo, iš to, ką surašėt. Tai kaip tada reiktų man atsakyti į klausimus, kai jūs net bandydamas formuluoti klausimą, neužduodat klausimo apie turinį“, – teigė G. Landsbergis.
Ministras atkirto, kad ir pačių parlamentarų klausimai yra ne apie turinį.
„Pagal Statutą, klausimai turėtų būti užduodami ministrui. Ministras iškviečiamas į tribūną kalbėti apie savo darbą. Buvo klausimų, kurie buvo susiję su mano darbu. Aš atsakiau. Nesinaudojau, neprašiau, daugiau neturiu, ką pridurti. Ponas Gedvilas vienintelis, kuris suformulavo klausimą apie darbą, ar aš savo pastangomis atvesti avialinijas į Vilnių. Būčiau norėjęs, bet neturiu tokių pajėgumų. Tai va čia yra klausimas, kuris yra susijęs su mano darbu“, – kalbėjo jis.
G. Landsbergis opozicijos klausimus pavadino politiniu šou.
„Dabar visa kita, kas yra užduodama, yra politinio šou dalis. Ir apie kokius nors įgūdžius ar, kaip jūs sakėt, viešųjų ryšių... Gerbiama ponia, jūs organizuojat politinį šou, aš esu priverstas dalyvauti. Gerbiu Seimo statutą, ateinu čia, geriausiais būdais atsakau, kaip aš galiu. Jeigu man yra užduodamas klausimas, kuris man leidžia atsakyti taip, kaip aš manau, kad yra teisinga, aš jį pasirinksiu ir atsakysiu“, – sakė G. Landsbergis.
Ministras atkreipė dėmesį, kad kai kurie parlamentarų klausimai yra įžeidūs ir nepagarbūs šaliai tarnaujančių žmonių, taip pat ir jo sūnų, kurie atlieka privalomąją karinę tarnybą, atžvilgiu.
„Kai kurie klausimai yra įžeidūs. Ir jūs pasirašėt po kai kuriais klausimais, kurie yra tiesiogiai įžeidūs, įžeidžiantys mane ir mano artimiausius žmones. Tuo, kurie yra savo parašu ir priesaika pasakę, kad jie gins šitą valstybę. Daugiau turbūt negu daugelis iš mūsų, čia esančių, daugiau negu aš. Jie yra įžeidžiami šitame rašte. Jie nenusipelnė to.
Dėl to, kad kiekvieną kartą, jie kiekvieną savaitgalį eina į treniruotes, eina į būrį, kuriam priklauso atlikti tarnybą. Ir jie turi klausyti šiandien apie tai, kur jūsų parašas yra po insinuacijomis, kad jie neva negintų valstybės. Tai yra nepagarba. Tai yra nepagarba tiems žmonės, kurie šiandien yra apsirinkę savo krauju ginti šią valstybę“, – rėžė G. Landsbergis.
Šis jo atsakymas Seimo salėje palydėtas plojimais.
Ministras pabrėžė, kad kilus karo pavojui du jo sūnus atsidurtų pirmose kariaujančiųjų gretose.
„Mano du sūnūs, vienas yra pabaigęs savanoriškąją karo tarnybą, kitas ją atlieka. Pirmasis jau yra rezervo karys, antrasis tokiu taps baigęs tarnybą. Jiedu būtų vienoje iš pirmųjų linijų, jeigu Lietuvai kiltų realus karinis pavojus“, – antradienį Seime atsakydamas į opozicijos klausimus teigė politikas.
„Jokia kita Vyriausybė Lietuvoje nėra tiek investavusi į šalies gynybą. Taip pat ir aš kaip Vyriausybės narys ginu Lietuvą tais instrumentais, kuriuos man suteikia rinkėjai. Tą ketinu daryti ir toliau, darys ir mano šeima“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Kreipėsi į socialdemokratus: išdrįskite pasakyti labai aiškiai, kad su radikalais neisite
G. Landsbergis iš Seimo tribūnos kreipėsi į socialdemokratus, ragindamas juos atsiriboti nuo bet kokių ketinimų valdančiąją daugumą formuoti su, pasak jo, radikaliomis jėgomis. Politiko teigimu, būtent su radikalių jėgų stiprėjimu šiuo metu susiduria Lietuva.
„Tą mes matėme aiškiai per Europos Parlamento rinkimus. Mes matome tuos veikėjus šiandien (Seimo – ELTA) salėje. Tie veikėjai yra antisemitiniai, dažnai antiukrainietiški, dažnai prorusiški. Jie ketina dabar būti išrinkti į naują Seimą, formuoti Vyriausybę. Kai kuriuos kairiosios partijos mano, kad čia viskas tvarkoje“, – iš parlamento plenarinių posėdžių salės tribūnos, atsakydamas į Seimo mažumos klausimus, teigė G. Landsbergis.
„Aš manau, kad tokių partijų, kurios yra už valstybę, yra pareiga pasakyti, jog šių (radikalių – ELTA) partijų būsimose koalicijose nebus. Vyriausybėse – nebus. Toks šiandien yra politinių jėgų uždavinys“, – sakė politikas.
Pirmiausiai, pažymėjo G. Landsbergis, į jo raginimus turėtų sureaguoti Vilijos Blinkevičiūtės vadovaujami socialdemokratai, kurie ir yra laikomi vyksiančių Seimo rinkimų favoritais.
„Kviečiu kolegas ir bičiulius socialdemokratus išdrįsti ir pasakyti labai aiškiai, kad mes su radikalais į koalicijas neisime, kad tokios politinės jėgos neformuos Vyriausybės“, – apibendrino ministras.
Konservatorių lyderis G. Landsbergis anksčiau yra Eltai teigęs matąs pavojų keliantį nedemokratinių jėgų stiprėjimą Lietuvoje. Dėl to, politiko teigimu, centro kairėje ir dešinėje esančios partijos galėtų tartis ir taip po rudenį vyksiančių rinkimų užkirsti kelią radikalioms jėgoms pateikti į valdžią.
Tokius pareikšimą G. Landsbergis išsakė reaguodamas į socdemų užuominas apie galimą koaliciją su R. Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“. Pastaroji ne kartą minėta kaip viena iš tikėtinų naujos valdančiosios daugumos narių. Tokias kalbas sustiprino Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė užsiminusi, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“.
Visgi V. Blinkevičiūtė praėjusį penktadienį paneigė savo anksčiau išsakytus pasvarstymus. Socialdemokratė patikino sunkiai įsivaizduojanti bendrą darbą koalicijoje su Konstituciją pažeidusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Pasak jos, R. Žemaitaitis savo elgesiu peržengė ribas.
Šiuo metu R. Žemaitaitis yra teisiamas dėl galimai antisemitinių pasisakymų viešojoje erdvėje.
Opozicija prašė Gabrieliaus Landsbergio pasiaiškinti
Esminis klausimas, kurį kėlė opozicija – ar ministras vis dar laikosi valdančiosios koalicijos sutartyje įtvirtintos nuostatos „moralinius ir etinius kriterijus veiklai kelti tolygiai teisiniams“.
Grupė opozicijos atstovų prašė ministro paaiškinti, kodėl turtas užsienyje buvo įsigytas plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą išvakarėse. Taip pat keliamas klausimas, ar sprendimas įsigyti vilą „nepasiunčia dviprasmiškos žinios Lietuvos žmonėms bei investuotojams, kad valstybė, jos valdžia nė neketina ginti, neprisiima jokios atsakomybės ir ruošiasi kuo skubiau iš Lietuvos pasitraukti“.
Mažumos atstovai piktinosi ir prašė pasiaiškinti ir dėl to, kodėl G. Landsbergis, pasirodžius informacijai apie jo šeimos turtą, viešai nepaaiškino situacijos aplinkybių, kodėl pasirinko įsigyti nekilnojamąjį turtą per tokią agentūrą, kurios sandorius, opozicijos teigimu, itin sudėtinga atsekti.
Be to, ministro teirautasi, ar šis nepasinaudojo savo statusu, prašydamas Graikijos kolegų pagalbos įsigyjant turtą.
Iki šiol nekomentavo dėl vilos Graikijoje
Anksčiau ministras Eltai aiškino prabangaus pirkinio įsigijimo aplinkybes ir tikino, kad viešojoje erdvėje kilusios spekuliacijos neturi nieko bendro su realybe. Anot jo, skandalas kilo lygioje vietoje, ignoruojant faktą, kad informacija apie įsigytą vilą buvo pateikta ir viešai prieinama deklaracijose.
Vėliau žurnalistų paklaustas, ar atsakinės į opozicijos keliamus klausimus, G. Landsbergis keliskart pakartojo – visi atsakymai jau yra pateikti.
„Aš esu visiškai visus klausimus atsakęs. Jeigu skaitote žiniasklaidą, viskas yra atsakyta. Daugiau kažką šiuo klausimu pasakyti negaliu ir nemanau, kad turiu, vien dėl to, kad jūs nespėjote užduoti savo klausimų ir kitos žiniasklaidos priemonės to užklausė“, – rugpjūčio pabaigoje žurnalistams atkirto konservatorių partijos pirmininkas.
ELTA primena, kad „Lietuvos rytas“ pranešė, jog G. Landsbergio šeima įsigijo prabangią vilą Graikijos Eginos saloje. Laikraščio duomenimis, sklypas su pastatais įregistruotas ministro žmonos Austėjos Landsbergienės vardu. Kaip skelbė leidinys, už šį nekilnojamąjį turtą dar 2022 metų vasarį A. Landsbergienė sumokėjo 255 tūkst. eurų avansą. Pasirodžius publikacijai, viešojoje erdvėje kilo klausimų dėl to, kad sklypo įsigijimo mėnuo sutampa su Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžia.
2022 ir 2023 metų A. Landsbergienės turto deklaracijose nurodytas 795 tūkst. eurų vertės nekilnojamasis turtas užsienyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!