REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
117
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)

BNS pateikia svarbiausių antradienio naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

117

BNS pateikia svarbiausių antradienio naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

REKLAMA

Virusas gęsta. Per parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai – mažiausiai pastarąjį mėnesį. „Infekcija gęsta“, – pareiškė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Tačiau ministras pabrėžė, kad rekomendacija senjorams nebendrauti su savo vaikais ar anūkais gali išlikti ilgą laiką, nes nesant vaistų ir vakcinos rizikos grupės asmenims virusas išlieka labai pavojingas. Ministerija patikslino koronaviruso statistiką – pagal atnaujintus duomenis, Lietuvoje virusas patvirtintas 1344 žmonėms. Šalyje mirė 44 virusu užsikrėtę žmonės, Latvijoje – 13, Estijoje – 50 žmonių.

Židiniai slaugos namuose. Didžiausią nerimą kelia situacija netoli Nemenčinės esančiame Antavilių pensionate, kur nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis pacientui, anksčiau virusas čia buvo nustatytas dviem darbuotojams. Dar vienas atvejis senyvo amžiaus pacientui nustatytas Kartenos katalikiškoje palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje Kretingos rajone. 

REKLAMA
REKLAMA

Karantino švelninimas. Vyriausybė svarsto nuo savaitgalio arba kitos savaitės atnaujinti prekybą turgavietėse, o nuo gegužės 10 ar 15 dienos leisti keleivinius skrydžius į užsienį, pirmiausia – į Latviją, Vokietiją ir Lenkiją. Prezidentas Gitanas Nausėda po pokalbio su Klaipėdos regiono merais paragino Vyriausybę parengti rekomendacijas turizmo sektoriui.

REKLAMA

Smūgiai ekonomikai. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis balandį smuko daugiausiai per dvidešimtmetį. Šį mėnesį 73 proc. gyventojų teigė, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėnesių blogės. Kovą taip manė 37 proc. Pablogėję vartotojų lūkesčiai gali lemti mažesnį išlaidavimą ne pirmo būtinumo reikmėms. Statistikos departamentas paskelbė, kad mažmeninės prekybos apimtys Lietuvoje dėl karantino kovą sumenko dešimtadaliu, lyginant su vasariu. Maitinimo ir gėrimų įmonių apyvarta krito net 46,5 proc.

Skolinimasis rinkoje. Lietuva antradienį tarptautinėse rinkose pradėjo platinti naujas penkerių ir dešimties metų euroobligacijų emisijas. Analitikai prognozuoja, kad gali būti pasiskolinta iki 1 mlrd. eurų. Vyriausybė kovo viduryje nusprendė, kad papildomai skolinsis iki 5 mlrd. eurų, kad turėtų pakankamai lėšų ekonomikai skatinti ir koronaviruso sukeltos krizės žalai mažinti.

REKLAMA
REKLAMA

Parama verslui. Socialinės apsaugosi ir darbo ministras Linas Kukuraitis informavo, kad iš visų paprašytų subsidijų už į prastovas išleistus darbuotojus, jos jau išmokėtos 96 proc. įmonių: kreipėsi daugiau nei 12 tūkst. įmonių, iš jų 11,7 tūkst. išmokas jau gavo. Verslo atstovai skundžiasi, kad valstybės parama vis dar stringa dėl perteklinių reikalavimų ir viduriniosios grandies valdininkų vėlavimo.

Kainų reguliavimas. Seimas pakluso prezidento Gitano Nausėdos veto ir atsisakė planų leisti Vyriausybei reguliuoti kainas ekstremalios situacijos metu – tai bus leidžiama tik įvedus nepaprastąją padėtį.

Griežtesnės įkalinimo bausmės. Seimas sugriežtino laisvės atėmimo bausmes už koronaviruso platinimą pažeidžiant privalomus sveikatos apsaugos reikalavimus. Pagal priimtą įstatymą, maksimali bausmė siektų net penkerius metus laisvės atėmimo. Vyriausybė teigia, kad griežtesnės bausmės atgrasys pažeidėjus, kritikai tokias pataisas vadina problemų sprendimo imitavimu, kuris tik iškreipia visą sankcijų sistemą. Prezidentas sako svarstantis galimybę vetuoti įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jokių nulinių valandų. Seimas atmetė liberalų pasiūlymą Darbo kodekse įteisinti nenustatytos apimties darbo sutartis – vadinamąsias nulines darbo valandas. Liberalai teigė, kad tai leistų darbdaviams lanksčiau planuoti darbą krizės metu, bet profsąjungos perspėjo, kad tokios pataisos labai pablogintų darbuotojų padėtį. 

Rizika ligoninėse. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, patikrinęs 86 šalies ligonines, dvidešimtyje jų nustatė pažeidimų, kurie sudaro sąlygas plisti koronavirusui. Šiuo metu Lietuvos ligoninėse gydoma 117 koronaviruso pacientų, reanimacijoje – 15. 

NATO perspėjimas. NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pirmą kartą pakomentavo dezinformacijos kampaniją, kai Lietuvoje buvo platintas jo vardu parašytas suklastotas laiškas, melagingai skelbiantis apie karių išvedimą iš Lietuvos dėl koronaviruso krizės. Aljanso generalinis sekretorius šį incidentą pavadino bandymu įnešti sumaištį ir suskaldyti NATO vienybę, bet pabrėžė, kad piktavaliai savo tikslo Lietuvoje nepasiekė. J. Stoltenbergo teigimu, melagingas žinias apie NATO dažniausiai skleidžia Rusija ir Kinija. J. Stoltenbergo komentarą BNS galite peržiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=l0gL_KdnVYs

REKLAMA

Užsienyje. Vokietijos vyriausybė nuo trečiadienio įveda reikalavimą dėvėti kaukes visose parduotuvėse, o mokslininkai perspėjo, kad šioje šalyje pradėjo augti užkrečiamumo rodiklis. Estijos vyriausybė nusprendė, kad vakarinių salų gyventojai, čia įregistravę savo gyvenamąją vietą, nuo gegužės 4-osios vėl galės laisvai judėti tarp šių salų ir šalies žemyninės dalies, o visi su salomis susiję judėjimo suvaržymai bus panaikinti gegužės 18 dieną. Latvijos švietimo ministerija nusprendė atšaukti egzaminus devintokams, bet dvyliktokams egzaminai bus rengiami liepos mėnesį. Tokijo vasaros olimpinių žaidynių rengėjai pareiškė, kad jei pandemija nesibaigs, kitų metų žaidynės bus atšauktos.

REKLAMA

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

REKLAMA

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

REKLAMA

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų