• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl neapsimoka renovuoti daugiabučio?

Ilgai sekę, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai atskleidė, kad renovacijų konkursai vyksta nešvariai – papirkę valdininkus statybininkai laimi konkursus ir kone plėšikauja.

REKLAMA
REKLAMA

Seniai bebūta tokio skandalo. Seimo narys Andrius Šedžius (34 m.), labiau žinomas dėl meilės nuotykių ir skandalų, pavasarį iš Seimo tribūnos pareiškė, kad STT dirbanti blogai, tai esanti visiškai nereikalinga tarnyba, kurią derėtų nedelsiant uždaryti.

REKLAMA

Tuomet visi numojo ranka lyg į vaikėzo paistalus, o prieš kelias dienas išlindo yla iš maišo – išaiškėjo, dėl ko galėjo taip stengtis jaunasis parlamentaras. Mat STT pareiškė oficialius įtarimus kyšininkavimu A. Šedžiaus tėvui, buvusiam įtakingam politikui bei turtingam Šiaulių verslininkui Alvydui Šedžiui.

REKLAMA
REKLAMA

Įtarimai Alvydui Šedžiui pareikšti tiriant bylą, kurioje korupcija įtariama keleto valdininkų bei Šiaulių statybos bendrovių vadovų gauja, rengusi nešvarius pastatų renovacijos konkursus. Kai šiemet vasarį STT suėmė įtariamuosius ir sustabdė bent dvi renovacijas, pastatai Šiauliuose stovėjo apkalti lietaus merkiama vata, kurios nebeliko kam apdengti skydais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konkurse – penki varžovai

Objektyvumo dėlei reikia pripažinti, jog „įmirkusių vatų skandalas“ prasidėjo ne nuo įtakingo LSDP veikėjo, buvusio Šiaulių apskrities viršininko ir rajono tarybos nario, turtingo verslininko Alvydo Šedžiaus, o nuo Tilžės gatvės 26-uoju numeriu pažymėto dvylikaaukščio renovacijos.

REKLAMA

Šiame daugiabutyje gyvenantys šiauliečiai susibūrė į bendriją ir visuotinio susirinkimo metu pernai nubalsavo renovuoti savo aukštąjį pastatą.

Tvarkant begalę visokiausių formalumų, 2009-ųjų pradžioje bendrijos pirmininkei buvo pristatytas „Projektų rengimo centro“ direktoriaus pavaduotojas Tomas Jatulis. Nors tas centras – privati įmonė, bet turi valstybės licenciją organizuoti daugiabučių modernizacijų-renovacijų konkursus, prižiūrėti darbus, todėl T. Jatulis prilyginamas valstybės tarnautojui.

REKLAMA

Pernai liepą T. Jatulis surengė konkursą. Jame dėl užsakymo atnaujinti Tilžės gatvės 26-ąjį pastatą varžėsi 5 statybų bendrovės. Mažiausią darbų kainą – 1,29 milijono litų – pasiūlė bendrovė „Meba“. Kitos keturios bendrovės – įsidėmėkime jų pavadinimus: „RV statyba“, „Sanda“, „Rotonda“ – siūlė kainas nuo 2,1 iki 2,3 milijono litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąžiningai laimėti nepavyko

Netrukus aktyvesni daugiabučio gyventojai ėmė bruzdėti sužinoję, kad T. Jatulis iš dalyvių sąrašo išbraukė pigiausiai jų dvylikaaukštį renovuoti pasisiūliusią seną, garsią ir patikimą firmą „Meba“, o konkursą laimėjo prie bankroto slenksčio stovinti UAB „Sanda“, užsiprašiusi net 2,1 milijono litų kainą. Tiesa, po paskutinių derybų „Sanda“ sandorio vertę nuleido iki pusantro milijono litų.

REKLAMA

Tačiau ir pusantro milijono – gerokai brangiau nei buvo galima nupirkti tuos pačius renovavimo darbus iš „Mebos“. Kadangi 200 000 litų gatvėje nesimėto, pasipiktinę daugiabučio gyventojai tyliai pravėrė pareigūnų duris.

Kol operatyvininkai visais jiems prieinamais kanalais rinko žinias, pernai rudenį „Sanda“, subrangovu pasikvietusi konkurse irgi dalyvavusią „RV Statyba“, Tilžės g. 26-ąjį daugiabutį aplipdė pastoliais ir pradėjo šiltinti sienas.

REKLAMA

Už grotų – apie 10 įtariamųjų

Šiemet vasarį STT agentai netikėtai įsakė sustabdyti renovaciją ne tik Tilžės 26-ajame daugiabutyje, bet ir Šiaulių centre esančioje Šiaulių kolegijoje, kurią remontavo ta pati grupė.

Pareigūnai sulaikė ne tik kolegijos direktorės N. Šedžiuvienės pavaduotoją infrastruktūrai Janiną Melienę, bet ir pastato renovacijos konkursą laimėjusios „Rotondos“ vadovą Robertą Safranavičių, taip pat „RV statybos“ vadovą Ričardą Adomaitį, „Sandos“ vadovą Alvydą Rekašių, viešųjų pirkimų komisijos pirmininką – „Eurointegracijos projektų“ bendrovės Šiaulių biuro vadovą Vincą Zdanį, „Projektų rengimo centro“ direktoriaus pavaduotoją Tomą Jatulį bei dar kelias „smulkesnes žuveles“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtariama, kad minėta statybininkų ir valdininkų grupė iš statybos darbų konkursų pašalindavo nesukalbamus konkurentus, o laimėtojais paskirdavo kurią nors savą bendrovę. Nelikus konkurencijos, darbų sutartys buvo pasirašomos nepagrįstai užkelta kaina, iš gauto pelno dalimis vieni kitiems atsilygindavo už pagalbą korupcijoje.

REKLAMA

Vienam konkursui – du vokai

Ši gauja padarė klaidą, kad lindo į Šiaulių kolegijos renovacijos konkursą. Nes kolegija remontuojama ir valstybės, ir ES fondų pinigais, o šiomis lėšomis labai domisi STT.

Užvestoje baudžiamojoje byloje yra rašoma, kad dar prieš skelbiant konkursą rekonstruoti Šiaulių kolegijos pastatą, susimokiusi gauja nutarė, kad konkursą kiek įmanoma didesne kaina turi laimėti sava bendrovė „Rotonda“. Taip pat buvo iš anksto suderinta su J. Mieliene, kad ji tik imituos ieškanti, kas pigiausiai suteiks paslaugas, nors iš anksto žinojo, jog atlikti energetinį auditą, o vėliau – darbų techninę priežiūrą vykdyti pasirinks T. Jatulį iš „Projektų rengimo centro“.

REKLAMA

STT surinko žinių, kad viešųjų pirkimų konkurso pirmininkas V. Zdanys imitavo sąžiningą viešą konkursą. Įtariama, kad slapta derindamas su savo gauja, jis rengė tokias sąlygas, kad kuo daugiau konkurentų būtų pašalinta iš konkurso.

Tačiau, kol neatplėšti vokai, neįmanoma sužinoti kitų firmų siūlomų kainų. Tad V. Zdanys leido R. Safranavičiui slapta pateikti ne vieną, o du vokus su pasiūlymais! Viename buvo įrašyta 2,7 milijono, antrajame – 3 milijonų litų kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Dar daug neaiškumų

Konkurso dieną atplėšęs vokus ir įvertinęs visus pasiūlymus, V. Zdanys rekonstrukcijos darbų konkurso nugalėtoju paskelbė „Rotondą“, pakišdamas antrąjį voką su 3 milijonų litų kaina.

Kam kiek iš šios sumos turėjo atitekti kyšių, dar aiškinamasi.

Pareigūnai neatskleidžia, ar kiek nors iš šių sumų turėjo nubyrėti ir kolegijos direktorei N. Šedžiuvienei per jos įtakingąjį sutuoktinį Alvydą Šedžių. Įrodymų mažoka, nes korumpuotieji statybininkai buvo suimti net po kelis mėnesius, o nei A. Šedžiaus, nei N. Šedžiuvienės teisėsauga netampė. Jų net pavardės kolegijos renovacijos byloje iš pradžių nefigūravo – įtarimai pareikšti neseniai. Įtariamasis A. Šedžius kaltinimus kategoriškai neigia, vadina susidorojimu.

Konkursai – tik dėl akių

Žinant, kad Lietuvoje net pusė bylų dėl korupcijos subliūkšta, labai abejotina, ar A. Šedžius sės į teisiamųjų suolą.

Bus puiku, jei jame atsidurs bent nedorieji statybininkai, apvaginėję ne tik valstybę, bet ir eilinius miestiečius, nes ta pati šutvė renovavo ne tik Tilžės gatvės 26-ąjį daugiabutį, bet ir Sevastopolio gatvės 5-ąjį penkiaaukštį. Labai panašiomis machinacijomis jie, laimėję konkursą, jau ruošėsi atnaujinti S. Nėries 16-ąjį namą, tik nebespėjo – pakliuvo už grotų.

REKLAMA

Ir šiems gyventojams T. Jatulis paruošdavo tokias konkurso sąlygas, kad pigiau darbus siūlę konkurentai turėdavo pasitraukti arba pralošdavo. Konkursą kaskart laimėdavo tik kuri nors sava įmonė: „RV statyba“, „Sanda“, „Rotonda“, „Aukstata“ (jos direktorius Vitas Stulgė irgi tampytas STT). Likę be varžovų, nedorėliai, žinoma, užkeldavo darbų kainas.

Žmonės – ne akli

Kai STT sulaikė įtariamuosius, renovacijos Šiaulių kolegijoje ir Tilžės 26-ajame name sustojo. Abu pastatai ilgai dar stūksojo apkarstyti pastoliais, apšiltinti drėkstančia vata, kurios nebespėta uždengti skydais. Galiausiai permirkusią vatą teko nulupti, jos dar likę tik ant Kolegijos sienų. Ilgaliežuviai šaiposi, kad Šiauliuose vyksta įmirkusių vatų renovacija.

Na o parlamentaras Andrius Šedžius be reikalo užsipuolė STT. Kai paaiškėjo, kad STT jo tėvui pareiškė įtarimus, parlamentarui teks ilgai teisintis ne tik Seimo Etikos komisijoje.

Organizacija „Trasparency International“, vertindama korupcijos paplitimą, 180 šalių lentelėje Lietuvai yra skyrusi 58-ąją vietą, o tai žemiau nei Estija ir net Latvija. Verslininkai seniai atvirai kalba, kad viešieji pirkimai, bei paslaugų konkursai organizuojami itin nešvariai ir neskaidriai, tačiau padėtis tik blogėja.

Korupcija – viena iš priežasčių, kodėl apšiurusių daugiabučių gyventojai nenori renovuoti savo būstų. Kas iš to, kad Vyriausybė žada kompensuoti 15 procentų, jei korupcija statybose darbų kainas išpučia gerokai daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų