Anot klimatologo, šį sezoną žiema ir prasidėjo anksti, ir baigėsi anksti, o paskutinės vasario dienos pagal vidutinę oro temperatūrą priminė ne žiemos pabaigą, bet balandžio ar spalio mėnesio vidurį. Kitaip tariant, paskutinės vasario savaitės buvo anomalinės.
„Šiomis dienomis fiksuoti gal ne absoliutūs rekordai, bet tiek minimali, tiek maksimali oro temperatūra Lietuvoje buvo anomaliai aukštos.
Šilčiausia diena buvo pirmadienis, kai pietinėje Lietuvos dalyje maksimali dienos oro temperatūra pakilo iki + 12 – +13 °C, o Vidurio bei vietomis Rytų ir Šiaurės Lietuvoje – iki +9 – +11 °C. Ir tik pajūryje ir Lietuvos šiaurės rytuose ji tesiekė +5 – +7 °C.
Naktimis oro temperatūra taip pat daugelyje rajonų buvo teigiama, o kai kur pietuose ir pietryčiuose siekė +6 – +7 °C. Nors mėnesio duomenys dar iki galo neapdoroti, bet jau dabar galima teigti, kad vasario mėnuo buvo 3–6 °C šiltesnis už daugiametį vidurkį“, – feisbuke rašo G. Stankūnavičius.
Tokie šilti orai į Lietuvą vasario pabaigoje atkeliavo iš pietų, nuo Viduržemio jūros. Pastovų didelio masto pietinį oro srautą lėmė stiprus Sibiro anticiklono vakarinis gūbrys, apėmęs dalį Rytų Europos ir Uralą, kartu su giliais Atlanto ciklonais, kurie siekė Vakarų ir Pietvakarių Europą.
Tuo metu Vidurinės Azijos pietuose, kur vasario viduryje laikėsi 25 laipsniš ir didesnė šiluma, stipriai atšalo. Taip įvyko, nes aukštesniuose atmosferos sluoksniuose virš Rytų Europos laikėsi blokuojantis gūbrys, o gilus slėnis, užpildytas šaltu oro, nusitęsė iki Vidurio Azijos ir Irano kalnyno.
Potvyniai dažnesni ir ankstyvesni
Ankstyvas pavasaris paankstino ir pavasario potvynio laiką. Vakarų Lietuvoje, kur pirmieji potvyniai įprastai prasidėdavo įsibėgėjus pavasariui, nuo pernai lapkričio iki vasario dėl labai nepastovios sniego dangos buvo fiksuotos net 3–4 poplūdžio bangos. Tuo metu Rytų Lietuvoje, kur sniego danga laikėsi ilgiausiai ir vasarį buvo storiausia – pavasario potvynis vyksta kaip tik dabar.
„Vanduo vis dar kyla Neryje, Šventosios upėje (ne pajūrio), Širvintoje, Nemunėlyje, Birvetoje. Taip pat jau kelinta vandens kilimo banga stebima Nevėžio, Jūros ir kai kuriose kitose upėse. Priešingai, Nemuno žemupio regione, kur kai kuriuose Nemuno intakuose ilgą laiką laikėsi stichinį kriterijų viršijantys vandens lygiai, dabar vanduo slūgsta“, – teigia klimatologas.
Situacija ne geresnė ir pas kaimynus. Šilti orai Latvijoje ir šiaurinėje Baltarusijoje lėmė pavasario potvynio bangą Latgalos ir Vidžemės upėse ir pačioje Dauguvoje, nors Latvijoje ji yra stipriai reguliuojama. Pavojingai aukštas vandens lygis dabar fiksuojamas prieš ir už Pliavino užtvakos Dauguvoje, taip pat ties Jekabpilio miestu. Labai aukštas, bet ne stichinis vandens lygis taip pat fiksuojamas Aiviekstėje, Laucesoje, Pededzėje, Gaujos upės aukštupyje ir kt.
„Mažose Latvijos upėse šis vandens pakilimas ir bus pagrindinis pavasario potvynio bruožas, na, o Dauguvoje dar, matyt, bus viena ar kelios potvynio bangos, atkeliausiančios iš aukštupio“, – pažymi G. Stankūnavičius.
Trumpalaikė orų prognozė
Artimiausiomis dienomis orai bus šiek tiek vėsesni, bet sausesni.
„Vėjas išliks pietryčių–rytų krypties, daugiausia be kritulių, o dienos oro temperatūra priklausys nuo debesuotumo. Ryt ir poryt pragiedrėjus oro temperatūra kils iki +6 – +11 °C, šilčiau bus Lietuvos pietvakariuose ir vakaruose (vėsinančią jūros įtaką atsvers rytų krypties oro pernaša)“, – skelbia G. Stankūnavičius.
„Naktimis taip pat daugiausia išliks teigiama oro temperatūra“, – priduria jis.
Šiltas pavasaris džiugins neilgai – kitą savaitę orai turėtų keistis, mat sekmadienį ims stiprėti poliarinis anticiklonas virš Skandinavijos.
„Pirmadienį–antradienį iš šiaurės rytų link Baltijos pajudės šaltesnės ir sausesnės oro masės. Orai atvės ne staiga, savaitės pradžioje vidutinė paros oro temperatūra dar išliks teigiama, o nuo antradienio atšals stipriau. Naktimis vėl grįš „normali“ oro temperatūra kovo pradžiai (-4 – +1 °C), vietomis bus net šalčiau. Dienomis net esant apsiniaukusio dangaus sąlygomis oro temperatūra kils iki kelių laipsnių šilumos, o kur pragiedrės – dar keliais laipsniais aukščiau. Nedideli krituliai prognozuojami tik ateinančios savaitės pradžioje ir pačioje pabaigoje“, – skelbia klimatologas.
Užsienyje oro temperatūra taip pat nukrypo nuo normos. Šiuo metu didžiausias vidutinės paros oro temperatūros nuokrypis yra Vidurio Europoje ir Karpatų regione (9–11 °C aukščiau normos), o kitos savaitės pabaigoje ir ten vidutinė oro temperatūra taps artima daugiametei. Islandijoje ir šiaurinėje Skandinavijos dalyje dar labiau atšils.
Be to, beveik visoje Europoje vyraus sausi orai, išskyrus patį vakarinį jos pakraštį. Šiaurės Amerikoje kitaipkitos savaitės pradžioje šiltas ir drėgnas oras iš Meksikos įlankos veršis į rytines JAV ir Kanados dalis. Vakarinėse jų dalyse, ypač Kalifornijoje ir Oregone, bus žymiai vėsiau, nei įprastai, sako G. Stankūnavičius.
Koks bus kovas?
Remiantis ilgalaikėmis orų prognozėmis, kovo mėnuo Lietuvoje turėtų būti šiltesnis už daugiametę normą, tačiau tikrojo pavasario dar teks palaukti.
„Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad aukštesnis už daugiametį atmosferos slėgis pirmoje kovo mėnesio pusėje laikysis virš Skandinavijos ir Baltijos regiono, o antroje mėnesio pusėje – virš Islandijos–Grenlandijos regiono.
Tokios didelio masto atmosferos cirkuliacijos sąlygos nuoseklių šilto pavasario orų Lietuvoje nežada, o veikiau atneš periodinius orų atšalimus. Vis tik besniegis paviršius yra palankus sugerti didesnius saulės spinduliuotės kiekius net ir šaltų oro masių vyravimo sąlygomis“, – praneša G. Stankūnavičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!