Apie laukiančias orų permainas TV3 Žinių „Dienos komentare“ diskutavo žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir klimatologas A. Bukantis.
Tai ar realu, kad antra gegužės pusė jau bus be paltų ir šiltų striukių? Ir kada ateis tas atšilimas?
A. Bukantis: Taip, iš tikrųjų, galima sakyti, kad susikeitė balandis su gegužės mėnesiu ir orai, kurie buvo ir pirmąjį, ir antrąjį dešimtadienį jie labiau yra būdingi balandžio mėnesiui, nes temperatūra tikrai buvo netgi žemesnė nei 10 laipsnių, apie 7-9 laipsnius vidutinė dešimtadienio temperatūra, bet atrodo, kad, šitie šalčiai didieji jau baigėsi ir šalnų dar yra numatoma artimiausią naktį, bet jau, ko gero, bus tai paskutinė šį pavasarį naktis, kada ore arba dirvos paviršiuje dar yra sutinkamos šalnos. Šiandien dar yra vėsi diena, 13-14 laipsnių maksimali temperatūra bus, bet jau nuo rytojaus trejetą dienų galima sakyti antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį jau turėsime šiltesnių orų. Jau tarp 16 ir 21 bus aukščiausia dienos temperatūra.
O kaip toliau oras keisis po tų trijų dienų? Ar tas atšilimas ir laikysis?
A. Bukantis: Na ir štai penktadienį vėl atvėsimas jau, vėl temperatūra bus tiktai rytinėje Lietuvos dalyje apie aukščiausią 14-15, bet turėsime dabar jau iš Vakarų atslinkusius ciklonus, tai jie tokie šlapi, drėgni, vėsūs, bet ne tokie šalti, kaip iki šiol buvo žemo slėgio sritis ir kadangi papūs vakarų vėjai, turėsime labai didelius skirtumus tarp vakarų, pajūrio ir rytų Lietuvos. Kartais tie skirtumai dienos metu gali siekti net septynis, aštuonis laipsnius. Štai antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį jau bus apie 20-21 laipsnį, bet tik tai vidurio ir rytų Lietuvoje. Pajūryje gali būti 11-13 laipsnių.
O koks bus savaitgalis pajūryje? Nes žmonės vis tiek galvoja apie savaitgalius, kad jie būtų gražus, šiltis, saulėti...
A. Bukantis: Savaitgalis nėra geras numatomas, kadangi vėl atslinks naujas iš vakarų ciklonas ir bus tokie permainingi, lietingi orai, bet aukščiausia temperatūra gali pakilti tiktai iki 15-16 laipsnių.
Čia visoje Lietuvoje?
A. Bukantis: Čia irgi Vidurio ir Rytų Lietuvoje, Pietų Lietuvoje taip pat, o pajūryje vėl turėsime vėją su 10-12 laipsnių. Bet užtat jau kita savaitė, jau maždaug nuo kitos savaitės pradžios, pirmadienio, antradienio, temperatūra jau vėl pradės kilti ir jau netgi aukščiausia gali būti tarp 19-23 laipsnių. Tai turėsime tokius jau beveik vasariškus, galima sakyti, orus. Ir jau šaltos naktys taip pat pasibaigs. Dar šalčiausios naktys numatomos yra sekmadienį iki 5-6 laipsnių. O dirvos paviršiuje tikėkime, kad nebus šalnų. Bet toks pavojus dar išlieka sekmadienio naktį ypatingai.
O kaip dabar su lietumi, nes mes ilgą laiką girdėjom, kad yra sausra, kad labai perdžiūvusi žemė, augalams per mažai tos drėgmės?
A. Bukantis: Taip, palyja, bet ne visoje Lietuvoje ir šiąnakt, ir šiandien šiaurės Lietuvoje gerokai palijo, bet tokie krituliai jie nėra gausūs ir iš tikrųjų jie iš esmės dirvožemio temperatūros ir ypatingai upių nuotėkio nepakeičia. Taip kad dabar dar laukiami krituliai yra šeštadienį, penktadienį ypatingai tokie gausesni, na tai tikėkimės jau visose Lietuvos teritorijose ir Pietvakarių Lietuva taip pat gaus kritulių, kadangi ten ypatingai sausa ties Šakių, Vilkaviškio rajonais, Jurbarko netgi rajono dalis, ten yra dar netgi sausringas laikotarpis nepasibaigęs, kuris prasidėjo balandžio pradžioje. Tai yra padėtis ten prasta.
Kitur kritulių jau iškrito nemažai šiomis savaitėmis ir situacija yra pagerėjusi.
Nes savaitgalį, kiek ten rodo prognozės, kad savaitgalį ir net savaitės pradžioje pajūryje dar ten toks nemenkas lietus laukia?
A. Bukantis: Taip, gali. Pagal dabartinius skaičiavimus, tai kritulių kiekis numatomas per šitas kelias dienas iki 10-20 mm. Tai būtų visai pakankamas jau sudrėkinti iki 30 cm gylio jau sudrėktų dirvožemis. Bet ar jis visur iškris, tai negarantuoju. Tikrai gali būti kai kur tik vienas ar du milimetrai, kitur 10-20 mm per artimiausias savaites.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.







































































































































































































































































