„Mūsų visuose įstatymuose ir įsakymuose nėra jokios diskriminacijos lytinės orientacijos klausimu. Kariuomenėje gali tarnauti ir heteroseksualūs, ir homoseksualūs asmenys, mes pagal tokį principą (lytinės orientacijos) neatmetame karių, kurie tinkami tarnauti Lietuvos kariuomenėje“, - trečiadienį Seime apie žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, esą šauktiniams pateikiamu psichologiniu testu siekiama atsijoti homoseksualius asmenis, komentavo J. Olekas.
Tačiau Klaipeda.diena.lt žurnalistei paklausus psichiatro K. Ramanausko, ar iš tiesų kariuomenė filtruoja homoseksualius asmenis, medikas patikino, kad būtent tai ir vyksta. „Jūs klausimu pataikėte į dešimtuką. Po pirminės informacijos, kurią suteikia testo atsakymai, aš mėginu atidžiau paanalizuoti žmogų. Ne tik žiūriu, kurioje ausyje auskarą segi“, – tvirtino K. Ramanauskas.
Be to, psichiatro nuomone, LGBT bendruomenės atstovai nėra tinkami kariuomenei. „Pagal tai aš juos ir nurašau. Nors sakoma, kad ligos nėra, bet ji yra. Psichoelgesio sutrikimai yra ne ta orientacija. Nors kiti kitaip mano. Juk toks žmogus bus patyčių objektas kariuomenėje ir jis neištarnaus visų devynių mėnesių“, – klaipeda.diena.lt žurnalistei rėžė psichiatras K. Ramanauskas.
V. Simonko: diskriminuojantis klausimynas
Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL vadovo Vladimiro Simonko sako, kad apie tokį testą žino, tačiau Krašto apsaugos ministerija peržiūrėti to testo neduoda.
„Apie šį klausimyną man yra žinoma nuo 2004 metų. Tačiau jo negaliu gauti, kad pamatyčiau savo akimis ir įvertinčiau – Krašto apsaugos ministerija jo mums neduoda, aiškina, kad tai vidinis dokumentas. Labai gerai, kad apie tai bus pagaliau prabilta viešai. Viena mūsų lygos narė pranešė, kad jai darbinantis į krašto apsaugos tarnybą buvo užduodami panašūs klausimai, kurie gali parodyti žmogaus lytinę orientaciją. Jei tai yra daroma, man kyla klausimas – kokiu tikslu renkama ši informacija? Ir kas bus, jei paaiškės, kad asmens lytinė orientacija yra homoseksuali ar biseksuali? Ar tai reiškia, kad žmogus neteks teisės tarnauti armijoje? O gal jam bus kariuomenėje paskirtos gėlininko pareigos, galbūt jis karo tarnyboje mėgins rengtis moteriškais rūbais? Aš ironizuoju, o kalbant rimtai, toks klausimynas, mano manymu, yra diskriminuojantis. Krašto apsaugos sistema yra labai uždara, mes ne kartą prašėme KAM vadovybės sutvarkyti Karių etikos kodeksą. Jame turi būti aiškiai parašyta, kad negali diskriminuoti žmogaus dėl lytinės orientacijos. Bet KAM šiam prašymui priešinasi, nors Lygių galimybių tarnybos kontrolierė pateikė rekomendacinę išvadą, kad kario etikos kodeksas turėtų būti papildytas. Todėl peršasi išvada, kad KAM atsainiai žiūri į šį klausimą ir kada nors jis iškils kaip probleminis. Juk yra nemaža dalis tokių asmenų, kurie tarnauja NATO partnerių šalyse. Išeitų, kad tai yra nesaugu. Pavyzdžiui, JAV ar Kanados kariuomenėje yra visiškai priešinga situacija. Kas tuomet bus atvykus tokiems kariams į Lietuvą? Mūsų kariai kitos šalies kariuose įžvelgs priešą, užuot juose matę partnerius. Tokiu atveju prasidėtų karas tarpusavyje, o ne su bendru priešu. Tik Turkijos kariuomenėje bandoma nustatyti lytinę orientaciją ir dėl to buvo nusiskundimų, kad tokie žmonės nepatenka į kariuomenę. Tačiau Turkija mums – ne pavyzdys, šioje šalyje dar toli iki europinių standartų“, komentavo V. Simonko.
Petras Gražulis: tegul juos ima į kariuomenę, gal pasitaisys
Seimo narys Petras Gražulis neprieštarauja homoseksualų tarnavimui kariuomenėje ir mano, kad tai juos pakeistų: „Tegul jie tarnauja dėl manęs. Gal juos ten perauklėtų ir padarytų normalios orientacijos.“
Paklaustas, ar karo atveju homoseksualūs asmenys galėtų ginti tėvynę, P. Gražulis teigia, kad jie dažniausiai būna paliegę ir silpni, tai kažin, ar kažką tėvynės labui galėtų nuveikti. Tačiau parlamentaras pritaria, kad kiekvienas pagal savo išgales turėtų ginti šalį, nepaisant to, koks jis yra.
„Ir narkomanas turėtų ginti savo gimtinę“, - teigia P. Gražulis. Anot jo, homoseksualai nelabai norėtų eiti į kariuomenę, o jei jau tektų, tada geriau būtų neviešinti savo seksualinės orientacijos dėl galimų patyčių.
„Tegul nešaukia ir nesiviešina, kad aš kažkoks „gaidukas“ ir niekas nesityčios“, - pokalbį baigė Seimo narys.