REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainiečiai sėkmingai atmušė rusų atakas Charkivo ir Slovjansko kryptimis, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Šiuo metu intensyviausios kovos vyksta Kramatorsko ir Bachmuto kryptimis.

Ukrainiečiai sėkmingai atmušė rusų atakas Charkivo ir Slovjansko kryptimis, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Šiuo metu intensyviausios kovos vyksta Kramatorsko ir Bachmuto kryptimis.

REKLAMA

Antradienis yra 132-oji karo Ukrainoje diena. Svarbiausi šios dienos įvykiai:

22:22 | Iš Juodosios jūros – keturios okupantų raketos Ukrainos link

Ukrainos karinės oro pajėgos praneša, kad liepos 5-osios vakarą okupantai iš Juodosios jūros Ukrainos link paleido keturias raketas.

Oro pajėgų vadovybės duomenimis, pavyko numušti tris iš keturių raketų.

22:17 | Zelenskis prašo pasiaiškinimo iš Generalinio štabo

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis prašo pasiaiškinimo iš Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo po sprendimo šauktiniams neleisti laisvai keliauti po šalį be specialaus leidimo.

„Paprašiau Generalinio štabo ateityje nepriimti tokių sprendimų be manęs“, – tradiciniame vakariniame kreipimesi sakė V. Zelenskis.

REKLAMA
REKLAMA

Generalinis štabas antradienį pranešė, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų šauktiniai ir rezervistai privalės gauti specialų leidimą iš vietos kariuomenės atstovų, kad galėtų palikti savo gyvenamąjį miestą.

REKLAMA

21:52 | Rusija pradeda pasiruošimą mobilizacijai Pietų Ukrainoje

Rusija ėmė ruoštis mobilizacijai Berdianske, kur pradėti ruošti šaukimui tinkamo amžiaus jaunuolių sąrašai.

21:40 | Okupantai šiuo metu Ukrainoje valdo apie 22 proc. žemės ūkio paskirties žemės

„NASA Harvest“ (aprūpinimo maistu ir žemės ūkio programa) analitikų teigimu, šiuose plotuose auginami kviečiai, rugiai ir miežiai.

21:03 | Cichanouskaja: „Abejoju, kad Baltarusijos kariai dalyvaus invazijoje į Ukrainą“

Į Lietuvą pasitraukusi Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja antradienį pareiškė mananti, kad jos šalies kariams „beveik neįmanoma“ prisijungti prie Rusijos karo Ukrainoje, ir pridūrė, kad kariuomenės moralė yra žema.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgametė Kremliaus sąjungininkė Baltarusija, vadovaujama autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos, nuo vasario 24 dieną Rusijos lyderio Vladimiro Putino pradėtos invazijos į Ukrainą remia Maskvą ir veikia kaip jos pajėgų užnugario bazė.

„Tikrai abejoju, kad Baltarusijos kariai dalyvaus invazijoje į Ukrainą“, – žurnalistams sakė Varšuvoje viešinti S. Cichanouskaja.

„Žinoma, negaliu to garantuoti, bet, remiantis žvalgybos duomenimis, ekspertų nuomone, tai beveik neįmanoma“, – pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Baltarusijos kariuomenė yra labai demoralizuota. Jie nenori kariauti su ukrainiečiais... Jie nenori mirti nei už Lukašenką, nei už Putiną“, – teigė S. Cichanouskaja.

Baltarusijos opozicijos lyderė taip kalbėjo A. Lukašenkai šeštadienį pareiškus, kad jo kariuomenė numušė iš Ukrainos į jo šalies teritoriją paleistas raketas.

20:20 | Ukrainiečiai skelbia atmušę dvi rusų atakas

Ukrainoje kovos tęsiasi Kramatorsko ir Bachmuto kryptimis, o Charkivo ir Slovjansko kryptimis ukrainiečiai atrėmė du šturmus. Anot UNIAN, apie tai antradienį vakare pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

REKLAMA

Pranešime teigiama, kad Charkivo kryptimi rusai išlaiko anksčiau užgrobtas gynybos linijas. Rusai čia apšaudė virš dešimties gyvenviečių, taip pat surengė šturmus prie Sosnivkos. Rusų atakos čia buvo nesėkmingos, tad jie turėjo atsitraukti. Charkivo srityje taip pat surengta oro ataka.

Slovjansko kryptimi rusai bando pagerinti savo padalinių taktinę padėtį. Apšaudymai užfiksuoti netoli Dibrovno, Dolynos ir Adamivkos. Ukrainos kariai skelbia sėkmingai atrėmę rusų puolimus Krasnopilio srityje.

REKLAMA

Donecko kryptimi pagrindinės rusų pajėgos yra sutelktos į Bachmuto-Lysyčansko kelio kontrolę ir bandymus užgrobti Bilogorivkos gyvenvietę.

„Kramatorsko kryptimi priešas apšaudė civilinę infrastruktūrą Kryvyi Luka ir Serebrjankos rajonuose. Jis pradėjo raketų-lėktuvų smūgį netoli Siversko. Kovos tęsiasi Bilogorivkos rajone“, – rašoma pranešime.

„Bachmuto kryptimi priešas mūsų kariuomenę atakavo minosvaidžiais, vamzdine ir raketine artilerija Kodemos, Pokrovske, Zayceve, Zaliznės ir Novoselivkos gyvenviečių srityse. Palaikydami artileriją ir operatyvinę-taktinę aviaciją, okupantai vykdė šturmus. Spirnės ir Veršinos gyvenviečių srityse kovos tęsiasi“, – rašo generalinis štabas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

19:31 | Gynybos viceministrė: Rusija iki galo nežino, kokiu keliu eis, jie vadovaujasi situacija

Rusijos vadovybė orientuojasi į situaciją kare prieš Ukrainą ir yra parengusi tris karo raidos scenarijus, rašo „Kanal 24“.

Ukrainos gynybos viceministrė Anna Malyar minėtam kanalui sakė, rusai savo operacijas planuoja pagal tai, ką sužino. Ji pažymėjo, kad rusai turi keletą scenarijų, kaip integruoti Ukrainos teritorijas, kurios buvo okupuotos nuo karo pradžios.

REKLAMA

„Rusai iki galo nežino, kokiu keliu eis. Jie vadovaujasi situacija“, – pabrėžė A. Malyar.

Ji taip pat pažymėjo, kad rusai kelis scenarijus turi dėl to, jog nežino, kaip pasielgs Ukrainos pusė. Vis dėlto, anot jos, ir ukrainiečiai turi kelis scenarijus.

„Mes taip pat orientuojamės į tai, kaip jie pasielgs, ir mes taip reaguosime“, – teigė ji.

Anot viceministrės, karas yra dinamiškas, todėl nuspėti ką nors keliems mėnesiams į priekį yra sunku. Tačiau šiuo metu galima kalbėti apie dvi prognozes. Pirma – karas anksčiau ar vėliau baigsis. Antra – Rusijai pritrūks išteklių, kad ir kokie dideli jie bebūtų.

REKLAMA

„Galima spėti, kad tokiu intensyvumu jiems bus vis sunkiau kovoti“, – kalbėjo ji.

19:17 | Per Rusijos pajėgų apšaudymą Slovjanske žuvo mažiausiai du žmonės

Rusijos pajėgoms smarkiai apšaudant Donecko srityje esantį Slovjanską antradienį žuvo mažiausiai du žmonės, o dar septyni buvo sužeisti, pranešė vietos pareigūnai.

„Slovjanskas! Smarkus miesto apšaudymas. Centras, šiaurė. Visi eikite į slėptuves“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė Vadymas Liachas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka platformoje „Telegram“ pranešė, kad per apšaudymą, kuris, pasak mero, buvo nukreiptas į Slovjansko turgų, žuvo du žmonės ir dar septyni buvo sužeisti.

Apšaudymo metu mieste buvę naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip raketos pataikė į turgavietę, kuri užsidegė, o ugniagesiai stengėsi užgesinti liepsnas. Dar trys sviediniai pataikė į gretimas gatves.

„Rusai ir vėl tyčia taikosi į civilių gyventojų susibūrimo vietas. Tai grynas ir paprastas terorizmas“, – „Telegram“ teigė P. Kyrylenka, ragindamas vietos gyventojus evakuotis.

REKLAMA

Ukrainos pareigūnai ne kartą ragino Slovjansko gyventojus palikti regioną, nes prie miesto artėja fronto linija, Rusijai užėmus Sjevjerodonecką ir Lysyčanską kaimyniniame Luhansko regione.

Nuo sekmadienio mieste, kuriame prieš karą gyveno apie 100 000 žmonių, per ankstesnį Rusijos apšaudymą žuvo mažiausiai šeši asmenys ir dar 19 buvo sužeisti.

Slovjanską ir regioninį administracinį centrą Kramatorską tebekontroliuoja Ukraina, ir šie miestai yra kitas rytinį Donbasą siekiančios užimti Rusijos tikslas.

REKLAMA

2014 metais prorusiški separatistai buvo trumpam perėmę Slovjansko kontrolę.

18:52 | JK siųs Ukrainai 10 savaeigių artilerijos sistemų

JK premjeras Borisas Johnsonas paskelbė, kad jo šalis perduos Ukrainai 10 savaeigių artilerijos sistemų, rašo UNIAN. Apie tai pranešta JK vyriausybės tinklalapyje paskelbtame pranešime apie B. Johnsono ir Volodymyro Zelenskio pokalbį.

„Prezidentas V. Zelenskis kalbėjo apie esamą situaciją Ukrainoje ir naujausius Rusijos pasiekimus. Premjeras papasakojo naujausią informaciją apie naujausią Didžiosios Britanijos karinę techniką, įskaitant 10 savaeigių artilerijos sistemų ir kruizinės amunicijos (kamikadzės bepiločių orlaivių), kurie turėtų atvykti artimiausiomis dienomis ir savaitėmis“, – pabrėžiama pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Abiejų lyderių pokalbyje taip pat aptartas Ukrainos grūdų eksporto klausimas, sutarta, kad svarbu kuo greičiau eksportuoti ukrainietiškus grūdus.

Anot B. Johnsono, JK ir toliau bendradarbiauja su partneriais dėl tolesnių veiksmų ir yra pasirengusi padėti visais įmanomais būdais.

18:24 | Rusija iš viso neteko 115 tūkst. karių – tarp jų ir sužeistieji, ir žuvusieji

Nuo karo prieš Ukrainą pradžios Rusijos kariuomenė Ukrainoje jau prarado apie 115 tūkst. karių, sako Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas. Anot jo, į šį skaičių įeina ir sužeisti, ir žuvę rusų kariai, rašo UNIAN.

„Rusijos kariuomenės nuostoliai per 132 karo dienas siekia iki 115 tūkst. žuvusiųjų ir sužeistųjų. Armijos daliniai prarado 36 tūkst. žmonių, o privačios karinės įmonės – iki 12 tūkst. Likusieji yra sužeisti“, – sakė M. Podoliakas.

Ukrainos skaičiavimu, rusai taip pat neteko 1589 tankų, 3754 šarvuočių, 217 lėktuvų, 186 sraigtasparnių, 658 bepiločių, 804 artilerijos sistemų, 15 laivų ir kitos technikos.

17:43 | Slovjanske sužeistų skaičius išaugo iki 7

Rusijos pajėgoms apšaudžius Slovjanską žuvo bent vienas žmogus, o sužeistųjų skaičius išaugo iki septynių, pranešė miesto karinė administracija, rašo CNN.

„Užsidegė centrinis turgus. Taip pat nukentėjo centrinis miesto rajonas, taip pat Varšavos, Pivničnyj, Slovkurort rajonai“, – teigiama pranešime.

REKLAMA

Žalos dydis šiuo metu yra nustatinėjamas.

Kiek anksčiau antradienį miesto meras pareiškė, kad miestas turi būti evakuotas.

17:23 | Zelenskis kalbėjosi su Johnsonu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad vėl kalbėjosi su Didžiosios Britanijos ministru pirmininku Borisu Johnsonu apie padėtį Ukrainoje.

Padėkojau už nepalaužiamą paramą Ukrainai – neseniai priimtas sprendimas skirti 1 mlrd. svarų sterlingų paramą saugumui, o šiandien – 100 mln. svarų sterlingų. Kalbėjome apie pasaulio aprūpinimą maistu ir saugumo garantijas Ukrainai“, – rašė jis.

B. Johnsonas jau du kartus nuo karo pradžios lankėsi Kyjive.

17:04 | Australija vieneriems metams atšaukė muitus importui iš Ukrainos

Australijos vyriausybė paskelbė vieneriems metams atšaukianti muitus ukrainietiškų prekių importui, siekdama paremti "su niokojančia Rusijos invazija" kovojančios Ukrainos ekonomiką.

REKLAMA

Pasak Australijos prekybos ir turizmo ministerijos pranešimo, ši priemonė įsigaliojo liepos 4-ąją.

Vyriausybės sprendime numatoma artimiausius 12 mėnesių nuo 5 proc. iki nulio sumažinti muitus kai kurioms Ukrainoje pagamintoms prekėms, tačiau tokios prekės kaip degalai, alkoholis, tabako gaminiai ir toliau bus apmokestinami.

"Muitų importui iš Ukrainos atšaukimas yra svarbi Australijos vyriausybės pastangų toliau stiprinti mūsų dvišalius prekybos ir investicijų santykius dalis. Tokios Australijos ir kitų tarptautinių partnerių priemonės, kuriomis remiama Ukrainos ekonomika ir plečiamos prekybos galimybės, yra gyvybiškai svarbios Ukrainos atsigavimui ir atstatymui", -  pažymima Australijos ministerijos pranešime.

2021-aisiais Ukrainos eksportas į Australiją įvertintas apytikriai 122 mln. JAV dolerių.

16:50 | Šoigu: „operacija“ Ukrainoje tęsis tol, kol bus įvykdyti Putino iškelti uždaviniai

Rusijos karas prieš Ukrainą tęsis tol, kol bus visiškai įvykdyti Rusijos prezidento ir vyriausiojo kariuomenės vado Vladimiro Putino iškelti uždaviniai, pareiškė Rusijos gynybos ministras Serhijus Šoigu.

Anot jo, Rusijos prioritetas šiuo metu yra išsaugoti savo karių gyvybes, rašo UNIAN.

„Specialioji karinė operacija tęsis tol, kol bus visiškai įvykdytos aukščiausiojo vado (Putino – aut. past.) iškeltos užduotys“, – jį cituoja „Interfax“.

REKLAMA

Rusija savo agresiją Ukrainoje atsisako vadinti tikruoju vardu ir nuolat kartoja, kad Rusijos pradėtas karas yra „specialioji karinė operacija“, skirta neva „demilitarizuoti“ ir „denacifikuoti“ šią nepriklausomą šalį.

Apie Rusijos karą bei jo pabaigą antradienį taip pat kalbėjo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Jis teigė, kad Rusija karą nutrauks tik tuomet, jei visos pasaulio šalys vienu metu įves sankcijas Rusijai.

16:29 | Rusijos Dūmos pirmininkas apkaltino Ukrainą tapus „teroristine valstybe“

Rusijos Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas apkaltino Ukrainą tapus „teroristine valstybe“, rašo „Sky news“.

Tai jis pareiškė kalbėdamas apie karą, o kaip Rusija mėgsta sakyti – „specialiąją karinę operaciją“.

V. Volodinas teigė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vadovauja „nusikalstamam režimui“. Jo nuomone, Ukraina daro viską, kad Maskvos kariai nenutrauktų savo „specialiosios karinės operacijos“ prie separatistinių Donecko ir Luhansko liaudies respublikų sienų.

Dar praėjusį savaitgalį pranešta, kad ukrainiečių kariai pasitraukė iš paskutinio likusio didelio Luhansko srities miesto – Lysyčansko. Miesto kontrolę perėmė Rusija.

15:54 | Apšaudžius turgų Slovjanske žuvo žmogus

Rusijos pajėgoms smogus turgavietei Slovjansko mieste, žuvo bent vienas žmogus, dar trys buvo sužeisti, praneša „Reuters“.

REKLAMA

Teigiama, kad iš automobilių reikmenų parduotuvės veržėsi dūmai, o liepsnos apėmė kelias turgaus prekystalių eiles.

Vietos pareigūnų teigimu, neaišku, kiek žmonių buvo turguje išpuolio metu, tačiau turgus jau ruošėsi užsidaryti.

15:49 | Rusijai tęsiant puolimą Donbase, Ukraina tvirtai laikosi Luhansko rajonuose

Ukrainos pajėgos atrėmė Rusijos puolimą Bilohorivkos kaime, viename iš nedaugelio Luhansko srities rajonų, kuriuos vis dar kontroliuoja Kyjivas, antradienį pranešė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus, rašo CNN.

„Pagrindinės [rusų] pajėgos sutelktos į Luhansko srities teritorijos administracinių sienų kontrolės įtvirtinimą“, teigė jis.

Pirmadienį Vladimiras Putinas pasveikino savo pajėgas užėmus Lysyčanską.

Kaimyniniame Donecko regione, taip pat Donbase, buvo apšaudyti keli miestai, įskaitant Avdijivką, Marinką ir Bachmutą, apgadinti gyvenamieji pastatai ir civilinė infrastruktūra, pranešė Ukrainos kariškiai. Pasak kariškių, per pastarąją parą čia žuvo mažiausiai du žmonės ir šeši buvo sužeisti.

Tuo tarpu padėtis Donecko srityje „išlieka sudėtinga“, antradienį per televiziją sakė Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko.

„Donecko srityje nėra nė vieno saugaus miesto, kuriame nebūtų apšaudoma“, – pridūrė jis.

REKLAMA

15:23 | Rusijos pajėgos smarkiai apšaudo Slovjanską, sako meras

Rusijos pajėgos smarkiai apšaudo Slovjanską, antradienį sakė šio Rytų Ukrainos miesto meras, gyvenvietei tapus kitu Maskvos karo Ukrainoje taikiniu.

„Slovjanskas! Smarkus miesto apšaudymas. Centras, šiaurė. Visi eikite į slėptuves“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė Vadymas Liachas.

14:59 | Melitopolyje žuvo 200 rusų, dar keli šimtai sužeisti, sako meras

Rusijos okupantų užgrobtame Melitopolyje, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms sunaikinus rusų karinę bazę, buvo likviduota daugiau nei 200 Rusijos karių, rašo UNIAN.

Dar bent 300 rusų buvo sužeisti, sako miesto meras Ivanas Fiodorovas.

Anot jo, atakuojant rusų bazę buvo likviduotos kareivinės su okupantais, kuro ir tepalų sandėliai, sandėliai su šaudmenimis, taip pat kiti pastatai.

„Galima sakyti, kad daugiau nei 200 rašistų buvo visiškai sunaikinti, tai ne oficiali, bet patikima informacija. Daugiau nei 300 rašistų buvo sužeista“, – pažymėjo miesto meras.

Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad Melitopolyje yra keturios rusų karinės bazės.

Dar liepos 3-ąją I. Fiodorovas pranešė, kad rusų karine baze tapęs Melitopolio aerodromas nebeegzistuoja – jį sunaikino Ukrainos kariai.

Ukrainiečių skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusijos pajėgos neteko 36,2 tūkst. karių.

Rusai taip pat neteko 1589 tankų, 3754 šarvuočių, 217 lėktuvų, 186 sraigtasparnių, 658 bepiločių, 804 artilerijos sistemų, 15 laivų ir kitos technikos.

REKLAMA

14:36 | JT įvardijo, kiek civilių žuvo Ukrainoje: „Tikrieji skaičiai yra daug didesni“

Jungtinės Tautos praneša, kad nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios žuvo beveik 4,9 tūkst. civilių, rašo UNIAN.

Apie tai JT Žmogaus teisių stebėjimo misija pranešė „Facebook“.

„Liepos 4 d. patvirtinome, kad nuo vasario 24 d. žuvo 4 889 žmonės ir 6 263 civiliai buvo sužeisti. Tikrieji skaičiai yra daug didesni“, – sakoma pranešime.

Pranešama, kad vien birželį žuvo 361 civilis, o dar 1029 buvo sužeisti. 51 žuvusysis ir 206 sužeistieji užfiksuoti 18-oje Luhansko ir Donecko sričių miestų. 310 birželį žuvusių ir 823 sužeistieji užfiksuoti kituose miesteliuose, kurie tuo metu buvo Ukrainos kontroliuojamose teritorijose.

Didžiosios daugumos, apie 98 proc., aukų priežastis – didelio ploto sprogstamieji ginklai.

„Pabrėžiame, kad tarptautinė humanitarinė teisė draudžia visas priemones ir būdus kariauti su beatodairiškais veiksmais. Civiliai niekada neturėtų būti taikinys, todėl reikia pasirūpinti, kad civiliai ir civiliniai objektai visada būtų apsaugoti“, – teigiama pranešime.

Vietos valdžia skaičiuoja, kad vien Mariupolyje galėjo žūti daugiau nei 20 tūkst. ukrainiečių.

14:11 | Zelenskis įvardijo, kokiu atveju Rusija nutrauktų karą

Rusijos Federacija nutrauks karą prieš Ukrainą, jei visos pasaulio šalys vienu metu įves sankcijas Rusijai, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN.

REKLAMA

Apie tai V. Zelenskis kalbėjo „The Economist“ renginyje.

Anot jo, pasauliui nebus lengva, tačiau Rusijai bus dar sunkiau.

„Jeigu visos sankcijos, kurias individualiai įveda Didžioji Britanija, JAV, Kanada, Australija, visas pasaulis, jei visos šios sankcijos bus įvestos be išimties – esu tikras, kad pasauliui nebus lengva, bet bus labai sunku Rusijai, ir ji sustabdys šį karą“, – sakė jis.

To paties renginio metu V. Zelenskis taip pat pareiškė, kad Rusija Ukrainą laiko placdarmu kitoms valstybėms užimti.

„Ir todėl suteikti saugumą Ukrainai reiškia suteikti ilgalaikį saugumą visai Europai“, – pabrėžė jis.

Placdarmas yra įtvirtintas rajonas, kur sutelkiama kariuomenė, rengiantis pulti priešą.

13:37 | Zelenskis: Rusija Ukrainą laiko placdarmu kitų šalių užgrobimui

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija Ukrainą laiko placdarmu kitų šalių užėmimui, todėl Ukrainos saugumo užtikrinimas yra saugumo visai Europai garantas, rašo UNIAN.

Anot jo, tai, kas šiuo metu vyksta Europos energetikos rinkoje, turėtų būti vertinama kaip karas.

„Rusija su savo dujų žaidimu daro viską, kad padidintų infliaciją ir kad Europa šią žiemą išgyventų didžiausią krizę istorijoje. Tačiau tuo pat metu matome, kaip Graikijos kompanijos aprūpina kone didžiausią tanklaivių parką gabenimui Rusijos nafta. Tai vyksta būtent tada, kai kiti Rusijos energijos ištekliai naudojami kaip ginklas prieš Europą ir prieš kiekvieno europiečio šeimos biudžetą“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Ukrainos vadovas taip pat pabrėžė, kad Rusijos bankų ryšiai su Europos bankų sistema vis dar yra išsaugoti, todėl Maskva vis dar turi vilties, kad jai kaip nors pavyks apgauti Vakarus.

Pasak prezidento, jei efektyvių garantijų sistema būtų atsiradusi anksčiau, šio karo Ukrainoje nebūtų buvę.

„Jei Ukraina būtų gavusi garantuotą paramą ginklais, sankcijas agresoriui, neatidėliotiną agresoriaus izoliaciją, agresoriaus ir visų su juo susijusių subjektų turto konfiskavimą, tai Ukraina nebūtų baisiausio karo Europoje auka nuo Antrojo pasaulinio karo“, – tikina jis.

V. Zelenskio vertinimu, Rusijos Federacija laiko Ukrainos teritoriją placdarmu kitų šalių užgrobimui.

„Ir todėl suteikti saugumą Ukrainai reiškia suteikti ilgalaikį saugumą visai Europai“, – pabrėžė jis.

Placdarmas yra įtvirtintas rajonas, kur sutelkiama kariuomenė, rengiantis pulti priešą.

13:09 | Rusija kaltina Ukrainą kankinant karo belaisvius

Rusija antradienį paskelbė tirianti Ukrainoje laikytų ir neseniai per apsikeitimą belaisviais paleistų rusų karių kankinimą.

Rusijos Tyrimų komitetas, tiriantis rimtus nusikaltimus, pareiškime nurodė, kad „tikrina nežmoniško elgesio su nelaisvėje Ukrainoje [laikytais] rusų kariais faktus“.

Praėjusią savaitę Maskva ir Kyjivas paleido po 144 karo belaisvius – tai didžiausias apsikeitimas belaisviais nuo Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios vasario 24 dieną.

Rusijos Tyrimų komitetas teigė, kad rusų kariai tyrėjams pasakojo apie „patirtą smurtą“.

Kaip sakoma pareiškime, vienas karių sakė, kad ukrainiečių medikai jį gydė be vaistų nuo skausmo ir kad nelaisvėje jis buvo „mušamas, kankinamas elektra“.

Šis karys esą taip pat kelias dienas negavo maisto ir vandens.

Kitas rusų karys, kuriam buvo amputuota kairė koja, pasakojo, kad buvo smarkiai mušamas ir kad ukrainiečių medikai pirštu besdavo jam į žaizdą, sakoma pareiškime.

Šių paleistų rusų karių liudijimai yra „Ženevos konvencijos dėl karo belaisvių pažeidimų“ pavyzdžiai, pareiškė Tyrimų komitetas.

12:21 | Lavrovas vyksta į Vietnamą

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį išskris į Hanojų dviejų dienų vizito į Vietnamą, o vėliau šią savaitę vyks į G20 susitikimą Indonezijoje, pranešė Vietnamo vyriausybė, rašo „Sky news“.

Šis vizitas vyks abiem šalims minint 10-ąsias visapusiškos strateginės partnerystės metines. Rusija yra didžiausia Vietnamo ginklų tiekėja, o jos bendrovės dalyvauja keliuose dideliuose šalies energetikos projektuose.

Abi šalys palaiko glaudžius ryšius dar nuo sovietmečio, o Vietnamas iki šiol nepasmerkė Rusijos invazijos į Ukrainą. Balandžio mėnesį Vietnamas balsavo prieš rezoliuciją, kuria dėl šio karo Rusija buvo pašalinta iš JT žmogaus teisių tarybos.

Praėjusiais metais Vietnamo ir Rusijos prekyba išaugo 25 proc. ir pasiekė 7,1 mlrd. dolerių.

S. Lavrovas vėliau šią savaitę dalyvaus Indonezijos saloje Balyje vyksiančiame G20 užsienio reikalų ministrų susitikime.

11:50 | Odesos srities vadovas ragina rusus sudėti ginklus

Odesos srities vadovas Maksimas Marčenka paragino Rusijos pajėgas „sudėti ginklus“ ir taip „pademonstruoti savo atsisakymą dalyvauti nusikaltime prieš žmoniją“, rašo „Sky news“.

„Telegram“ kanale paskelbtame pareiškime jis paprašė Kremliaus karių pagalvoti apie savo šeimas ir pareiškė, kad jų „artimiesiems reikia gyvų sveikų tėvų, vyrų ir sūnų“.

„Gyvenimas nesuteikiamas tam, kad būtų vykdomi nusikalstami Putino režimo įsakymai“, – rašė jis.

„Gelbėkite savo gyvybę ir ateitį – atsisakykite dalyvauti kruviname Putino kare! Sudėkite ginklus už savo saugią ir taikią ateitį!“ – ragino M. Marčenka.

Jis taip pat pridūrė, kad rusams, kurie baiminasi Rusijos valdžios persekiojimo, bus suteikta „Jungtinių Tautų apsauga“.

„Tai nėra pasidavimas! Tai jūsų atsisakymo dalyvauti nusikaltime prieš žmoniją demonstracija“, – pridūrė jis.

„Taip elgdamiesi jūs neišduodate Rusijos žmonių ir savo tėvynės. Priešingai, jūs suteikiate Rusijai galimybę išsaugoti savo orumą ir suteikiate vilties ateičiai“, – teigė jis.

11:36 | NATO pasirašė Švedijos ir Suomijos stojimo į bloką protokolus

NATO sąjungininkės antradienį pasirašė Švedijos ir Suomijos stojimo į 30 valstybių bloką protokolus, todėl siūlymas ratifikuoti siūlymą priimti abi Šiaurės šalis dabar bus pateiktas sąjungininkių parlamentams.

Šis žingsnis dar labiau padidino Rusijos strateginę izoliaciją po vasarį Maskvos pradėtos invazijos Ukrainoje.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas gyrė šį istorinį žingsnį, abiejų Skandinavijos šalių, kurios dešimtmečius laikėsi nesijungimo prie karinių blokų politikos, apsisprendimą paveikus pastarajai Rusijos agresijai.

„Tai gera diena Suomijai ir Švedija, taip pat gera diena NATO“, – žurnalistams sakė J. Stoltenbergas, skaitydamas bendrą pranešimą spaudai su Švedijos užsienio reikalų ministre Ann Linde (An Linde) ir Suomijos diplomatijos vadov Pekka Haavisto (Peka Havistu).

„Prie stalo esant 32 šalims būsime dar stipresni, o mūsų žmonės – dar saugesni, mums patiriant didžiausią per dešimtmečius saugumo krizę“, – pabrėžė Aljanso vadovas.

Aljanso 30 ambasadorių ir nuolatinių atstovų oficialiai patvirtino praeitą savaitę Madride įvykusio NATO viršūnių susitikimo rezultatus, kai bloko lyderiai priėmė istorinį sprendimą pakviesti Rusijos kaimynę Suomiją ir jos partnerę Skandinavijoje Švediją prisijungti prie transatlantinės gynybos organizacijos.

Nors Aljansas pasiekė šį susitarimą, vis dar gali iškilti problemų jį tvirtinant Turkijos parlamente.

Praeitą savaitę Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) perspėjo, kad Ankara dar gali nuspręsti blokuoti šį procesą, jeigu abi Šiaurės šalys ne visiškai įvykdys Turkijos reikalavimą išduoti įtariamuosius, kaltinamus terorizmu ir siejamus su uždraustomis kurdų grupuotėmis arba su vienu į užsienį pasitraukusiu dvasininku, kaltinamu dėl 2016 metais Turkijoje mėgintu įvykdyti perversmu.

Turkijos lyderis sakė, kad jo šalies parlamentas gali atsisakyti ratifikuoti susitarimą. Tokia grėsmė yra reikšminga, nes naujų narių priėmimui privalo pritarti visos 30 dabartinių bloko narių, iš kurių kiekvieną turi veto teisę.

Visgi antradienį įvykusi protokolų pasirašymo ceremonija Suomijos ir Švedijos ryšius su NATO padarė dar glaudesnius. Abi šalys ir anksčiau glaudžiai bendradarbiavo su bloku bei dalyvavo kai kuriuose susitikimuose, kai buvo svarstomi betarpiškai su jomis susiję klausimai. Kaip oficialiai pakviestos valstybės Suomija ir Švedija dabar galės dalyvauti visuose NATO ambasadorių susitikimuose, nors balso teisės juose neįgis.

11:05 | Arestovyčius: Lysyčanskas bus paskutinė didelė rusų pergalė

Paskutinė didelė Rusijos pergalė kare prieš Ukrainą bus Luhansko srityje esantis Lysyčansko miestas, sako Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovyčius.

Apie tai pirmadienį vakare O. Arestovyčius kalbėjo laidoje „Feygin Live“, rašo UNIAN.

„(Lysyčanskas – aut. past.) yra paskutinė Rusijos kariuomenės sėkmė Ukrainos teritorijoje. Turiu omenyje didelę sėkmę“, – sakė jis.

Lysyčanskas buvo paskutinis likęs didelis Luhansko srities miestas. Liepos 3-ąją buvo pranešta, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos paliko miestą, tad jis pateko rusų kontrolėn.

Pranešama, kad mieste šiuo metu yra likę apie 10 tūkst. gyventojų.

10:40 | Ukraina susprogdino svarbią rusų karinę bazę

Ukrainiečiai toliau sėkmingai taikosi į rusų karinius sandėlius, rašo „Kanal 24“. Pranešama, kad naktį iš pirmadienio į antradienį ukrainiečiai susprogdino rusų sandėlį Luhansko srityje esančioje Kadijivkoje.

Šią informaciją minėtam kanalui patvirtino žvalgybos šaltiniai.

Šaltiniai pranešė, kad naktį iš pirmadienio į antradienį Luhansko srityje buvo uždegtas rusų sandėlis su amunicija. Sandėlis buvo Kadijivkoje.

Pranešama, kad sandėliui buvo smogta šiek tiek po vidurnakčio.

„Šis sandėlis buvo vienas pagrindinių sviedinių tiekimui Popasna–Sjevjerodonetskas–Lysyčanskas–Bachmutas kryptimi. Šiuo metu nustatomi rusų nuostoliai“, – teigiama pranešime.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Snižnės mieste, okupuotoje Donecko srities dalyje, nugriaudėjo galingi sprogimai, praneša „Kanal 24“. Ukrainos ginkluotosios pajėgos patvirtino, kad sprogimai įvyko dėl Ukrainos karių veiksmų, smogta rusų sandėliui.

10:16 | Meras: Slovjanskas turi būti evakuotas

Slovjanskas turi būtu evakuotas, pareiškė miesto meras Vadymas Lyakhas, rašo UNIAN.

Anot jo, Ukrainos ginkluotosios pajėgos laikosi savo pozicijose, tačiau apšaudymas intensyvėja. Miestas jau tapo fronto linija, todėl būtina išvykti dabar, kol tai galima padaryti saugiai.

Meras taip pat pridūrė, kad Slovjanskas, Kramatorskas ir Bachmutas bus kiti Rusijos Federacijos taikiniai.

09:49 | JK žvalgyba: Ukrainos kariai gali atsitraukti į lengviau ginamas pozicijas

Kritus Lysyčanskui, Ukrainos kariai gali „atsitraukti į lengviau ginamas pozicijas“, sako JK Gynybos ministerija.

Pateiktoje žvalgybos ataskaitoje ministerija teigia, kad rusų pajėgos, santykinai greitai užėmusios Lysyčansko miestą, išplėtė savo kontrolę „praktiškai visoje Luhansko teritorijoje“.

Skirtingai nei ankstesniuose karo etapuose, Rusijai tikriausiai pavyko pasiekti „pakankamai veiksmingą“ bent dviejų savo dalinių veiksmų koordinavimą. Tuo tarpu Ukrainos pajėgos iš esmės „tvarkingai“ pasitraukė pagal esamus planus.

„Yra reali galimybė, kad Ukrainos pajėgos dabar galės atsitraukti iki lengviau ginamos, ištiesintos fronto linijos“, – teigiama ataskaitoje.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad mūšiui dėl Donbaso būdingas „lėtas judėjimo į priekį tempas ir masinis Rusijos artilerijos naudojimas“. Taip pat priduriama, kad kovos Donecke „beveik neabejotinai tęsis“ tokiu būdu.

09:15 | Dniepropetrovsko srityje numuštos 6 raketos

Antradienio rytas Dniepropetrovsko srityje prasidėjo oro pavojaus signalais ir sprogimais, praneša UNIAN. Rusija į miestą ir regioną smogė septyniomis raketomis, viena raketa smogė vienai iš srities gyvenviečių.

Dniepropetrovsko srities karinės administracijos vadovas Valentynas Rezničenka savo „Telegram“ kanale atskleidė rytinės atakos detales.

Anot jo, rusai virš Dniepro ir jo regiono paleido septynias raketas, virš miesto ir Synelnykivskio regiono šešios raketos buvo numuštos. Vienos iš raketų nuolaužos nukrito į Dnieprą ir užsiliepsnojo. Pranešama, kad gaisras buvo suvaldytas ir aukų išvengta.

08:50 | Rusijos kosmonautai TKS iškėlė Ukrainos separatistų vėliavą

Rusijos kosmonautai Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), laikydami vieno Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų apsišaukėliško regiono vėliavą, pasveikino Luhansko sritį užėmusias Maskvos pajėgas, pirmadienį pranešė Rusijos kosmoso agentūra.

„Roskosmos“ paskelbė TKS kosmonautų Olego Artemjevo, Deniso Matvejevo ir Sergejaus Korsakovo nuotrauką, kurioje jie matyti laikantys apsišaukėliškos separatistinės „Luhansko liaudies respublikos“ vėliavą.

„Mes švenčiame kosmose ir Žemėje“, – paskelbė kosmoso agentūra socialiniame tinkle „Telegram“.

Sekmadienį Rusija, po kelias savaites trukusių kruvinų mūšių užėmusi svarbų Lysyčansko miestą, paskelbė kontroliuojanti visą Luhansko sritį Rytų Ukrainoje.

Kosmonautai „prisideda prie sveikinimų“ separatistinės „valstybės“ vadovui Leonidui Pasečnikui, nurodė „Roskosmos“.

08:18 | Rusija apšaudė Mykolajivą

Rusijos raketos apšaudė Mykolajivo miestą, praneša miesto meras.

„Ryte okupantai raketomis apšaudė Mykolajivą. Vietoje jau dirba gelbėtojai, medikai, greitosios pagalbos ekipažai ir komunaliniai darbuotojai. Daugiau informacijos pateiksiu vėliau", – rašė jis.

08:18 | Naktį apšaudytas Šostko miestas

Auštant rusų okupantai paleido dvi raketas į Šostką. Apie tai pranešė miesto meras Nikolajus Noga. 

„Apie 4 valandą ryto mūsų bendruomenė buvo apšaudyta dviem raketomis! Gaisras sutramdytas. Komisija stengiasi išsiaiškinti nuostolius", – rašė jis.

Nenurodyta, ar yra aukų ar nukentėjusiųjų.

08:14 | Putinas paskelbė pergalę Ukrainos rytinėje Luhansko srityje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį paskelbė pergalę Ukrainos rytinėje Luhansko srityje, kitą dieną po ukrainiečių pasitraukimo iš paskutinės savo tvirtovės šioje teritorijoje.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu per televizijos transliuotą susitikimą raportavo V. Putinui, kad šalies pajėgos perėmė kontrolę visoje Luhansko srities teritorijoje. Ši sritis kartu su kaimynine Donecko sritimis sudaro rytinį Donbaso regioną, kurį Maskva siekia visą užimti.

S. Šoigu sakė V. Putinui, kad „operacija“ buvo baigta sekmadienį, kai Rusijos pajėgos užėmė Lysyčansko miestą, paskutinę ukrainiečių pajėgų tvirtovę Luhansko srityje.

V. Putinas savo ruožtu pareiškė, kad kariniai daliniai „dalyvavę aktyviuose kovos veiksmuose ir pasiekę sėkmę, pergalę“ Luhanske, „turėtų pailsėti, padidinti savo kovinius pajėgumus“.

Rusijos pajėgos mėgino toliau vystyti puolimą į Rytų Ukrainos gilumą, ukrainiečių kariuomenei patvirtinu, kad jos pajėgos sekmadienį buvo išvestos iš Lysyčansko. Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus pirmadienį sakė, kad Ukrainos pajėgos iš miesto atsitraukė, kad nebūtų apsuptos.

Svarbiausi pirmadienio įvykiai:

  • Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pirmadienį pranešė, kad užėmusios Lysyčanską, paskutinį ukrainiečių kontroliuojamą miestą Luhansko srityje, Rusijos pajėgos ruošiasi toliau judėti link Kyjivo tebekontroliuojamų Donecko miestų.
  • Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina nieko neatiduos ir sugrįš į savo prarastas teritorijas modernios ginkluotės ir taikomos taktikos dėka.
  • Ukrainoje dar kitą mėnesį įvyks tam tikri įvykiai, žymėsiantys lūžio tašką kare su Rusija, pareiškė Ukrainos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas. Anot jo, dauguma aktyvių karo veiksmų baigsis dar iki šių metų pabaigos, tačiau tai toli gražu nebus karo pabaiga.
  • Pirmadienio rytą Rusijos pajėgos apšaudė mokyklą Charkivo regione. Pranešama, kad aukų išvengta. Kiek vėliau pirmadienį pranešta, kad rusai apšaudė dar vieną mokyklą Sumų regione.
  • Pirmadienį paskelbta, kad Jungtinė Karalystė įves naujas ekonomines, prekybos ir transporto sankcijas Baltarusijai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Naujasis paketas apims importo ir eksporto draudimus prekėms už maždaug 60 mln. svarų sterlingų, įskaitant naftos perdirbimo prekių, pažangiųjų technologijų komponentų ir prabangos prekių eksportą.
  • Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį savo gynybos ministrui Sergejui Šoigu nurodė tęsti Maskvos puolimą Ukrainoje po to, kai kariai užėmė svarbų Donbaso miestą.
  • Popiežius Pranciškus „Reuters“ pareiškė, kad artimiausiu metu norėtų apsilankyti Maskvoje ir Kyjive.
  • Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Shmyhalas pareiškė, kad Ukrainai atkurti prireiks 750 mlrd. JAV dolerių.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų