• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje. Rusija lieka be kredito kortelių, „Netflix“ ir lango į pasaulį

Ukraina stabdo maisto produktų eksportą

Jau antrą kartą nepavyksta evakuoti gyventojų iš Rusijos pajėgų apsiausto Mariupolio, praneša The Guardian. Rusijos pajėgos su separatistais ir Ukrainos Nacionalinė gvardija kaltina vieni kitus dėl neatveriamo humanitarinio koridoriaus.  

Jau antrą kartą nepavyksta evakuoti gyventojų iš Rusijos pajėgų apsiausto Mariupolio, praneša The Guardian. Rusijos pajėgos su separatistais ir Ukrainos Nacionalinė gvardija kaltina vieni kitus dėl neatveriamo humanitarinio koridoriaus.  

REKLAMA

Televizija „Ukraine 24“ parodė Ukrainos Nacionalinės gvardijos Azovo pulko karį, kuris teigė, kad Rusijos pajėgos ir jas remiantys separatistai toliau tęsia apšaudymus tose vietovėse, kurios turėjo būti saugios.

Rusų naujienų agentūra „Interfax“ citavo Donecko separatistų administracijos atstovą, kuris kaltino Ukrainos pajėgas dėl paliaubų nesilaikymo. Separatistų atstovo teigimu, tik 300 žmonių paliko miestą.

Mariupolio meras Vadymas Boičenko sakė, kad miestas paliktas be vandens, elektros, o apie 400 tūkst. miesto gyventojų laikomi įkaitais, rašo „The Kyiv Independent“. Gydytojai be sienų teigia, kad humanitarinė padėtis Mariupolyje yra katastrofiška. 

REKLAMA
REKLAMA

Evakuoti gyventojus iš Mariupolio ir Volnovachos planuota jau šeštadienį, bet paliaubos žlugo.

00:08| Ukraina stabdo maisto produktų eksportą

Ukraina stabdo maisto produktų, tokių, kaip grūdai, avižos, grikiai, soros, cukrus, druska eksportą. Taip pat stabdoma gyvų galvijų, šaldytos mėsos, mėsos produktų, sūdytų lašinių, mėsos miltų ir kitų subproduktų iš mėsos eksportas. 

REKLAMA

23:37|  „Netflix“ stabdo savo paslaugų teikimą Rusijoje.

Srautinio transliavimo platforma „Netflix“ sekmadienį pranešė, kad stabdo savo paslaugų teikimą Rusijoje.

Bendrovės pareiškime nurodomos „susiklosčiusios aplinkybės“, dėl kurių ji priėmė šį sprendimą, tačiau daugiau informacijos jame nepateikiama.

Anksčiau sekmadienį socialinis tinklas „TikTok“ paskelbė, kad apriboja veiklą Rusijoje dėl joje priimto įstatymo, numatančio įkalinimą iki 15 metų už „melagienas“ apie Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA

JAV mokėjimų kortelių milžinė „American Express“ taip pat sekmadienį paskelbė, kad sustabdys veiklą Rusijoje ir jos sąjungininkėje Baltarusijoje.

23:20| Į Lenkiją jau pabėgo milijonas ukrainiečių

Lenkų pasieniečiai sekmadienį pranešė, kad nuo vasario 24 dienos, kai Rusijos kariuomenė įsiveržė į Ukrainą, sieną su Lenkija iš šios šalies kirto daugiau kaip milijonas pabėgėlių.

„Šiandien 20 val. (vietos, 21 val. Lietuvos laiku) iš Ukrainos į Lenkiją atvykusių žmonių skaičius viršijo milijoną. Tai – milijonas žmogiškųjų tragedijų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė sienos apsaugos tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

23:10| Vinicos oro uostą apšaudė iš bombonešio virš Juodosios jūros

Pranešama, kad nustatyta, jog į Vinicos oro uostą 8 raketos atskrido iš Juodosios jūros akvatorijos, manoma, kad bombarduota iš Rusijos stateginio bombonešio Tu-95 arba Tu-160. Primename, kad iškart po užpuolimo buvo pasirodę spėjimai, kad ataka galėjo būti įvykdyta iš Padniestrės, bet Moldovos gynybos ministerija greitai paneigė šią informaciją. 

22:30| Prancūzija Ukrainai siunčia vaistų, taip pat ir jodo tablečių

Prancūzija siunčia Ukrainai medicininę pagalbą, įskaitant jodo tabletes, kurios padeda apsisaugoti nuo radiacijos poveikio, sekmadienį pranešė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas. 

REKLAMA

„Taip, išsiuntėme įvairių medicinos produktų“, – sakė J.-Y. Le Drianas televizijai „France 2“, atsakydamas į klausimą apie jodo tabletes po Prancūzijos ambasadoriaus Ukrainoje komentarų, kad šių vaistų į Ukrainą bus išsiųsta 2,5 mln. dozių.

21:51| Sprogimai Kijeve, Charkive, apšaudomas Černygovas

Sekmadienį vakare sirenos ir sprogimai gaudžia Kijeve, Charkive raketos padarė žalos televizijos bokštui, gyvenamiesiems namams. Černygove skelbiama apie intensyviai apšaudoma miestą. 

REKLAMA

21:46| Iš Rusijos ir Baltarusijos traukiasi American Express

Pranešama, kad iš Rusijos ir Baltarusijos traukiasi American Express, savo veiklą Rusijoje stabdo TikTok. 

21:20| Didžiausiuose Ukrainos miestuose kaukia sirenos

Virtinėje Ukrainos didžiųjų miestų sekmadienį vakare vėl sukaukė oro pavojaus sirenos, raginančios jų gyventojus slėptis dėl galimo Rusijos okupantų raketų smūgio.

Pasak ukrainiečių naujienų agentūros „Unian“, oro pavojaus sirenos sukaukė Lubnuose, Svitlovodske, Kameneco-Podolske, Umane, Starokonstantinovkoje, Chmelnickyje, Žytomyre, Korostenėje, Vasilkove, Biloje Cerkvoje, Kirovogrado srityje, Voznesenske, Voluinės srityje, taip pat Sumų ir Rivnės regionuose, Hostomelyje ir Vinicoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprogimai girdisi ir Kyjive, todėl sostinės gyventojams taip pat patariama būti slėptuvėse.

20:33| Ukrainiečiai turi planą  žuvus Zelenskiui, kovotų toliau

Ukrainiečiai turi Vyriausybės tęstinumo planą, jei prezidentas Volodymyras Zelenskis žūtų, sakė JAV valstybės sekretorius Antonis Blinkenas interviu CBS kanalui. 

„Ukrainiečiai tikrai turi pasiruošę tokius planus, aš apie tai dabar nekalbėsiu, nesakysiu jokių detalių, bet jie yra pasiruošę valdžios tęstinumui, jei nutiktų blogiausia“, – sakė JAV valstybės sekretorius.  A. Blinkenas pagyrė Zelenskio drąsą ir lyderystę. „Tą lyderystę, kurią parodė prezidentas Zelenskis, ji yra su niekuo nepalyginama. Jis ir drąsūs Ukrainos žmonės yra tikras įkvėpimas“, – kalbėjo A. Blinkenas.

REKLAMA

20:15| Apie 20 tūkst. savanorių iš įvairių šalių išvyko kovoti į Ukrainą

Apie 20 tūkst. savanorių iš įvairių šalių išvyko į Ukrainą, kad prisijungtų prie kovos su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, sekmadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

„Šis skaičius dabar yra apie 20 000. Daugiausia tai yra savanoriai iš įvairių Europos šalių,“ –transliuotojui CNN teigė D. Kuleba.

„Daug žmonių pasaulyje nekenčia Rusijos ir to, ką ji darė pastaraisiais metais, tačiau niekas nedrįso atvirai prieštarauti ir kovoti“, – sakė jis.

REKLAMA

„Taigi, kai žmonės pamatė, kad ukrainiečiai kovoja, kad ukrainiečiai nepasiduoda, daugelis pajuto motyvaciją stoti į kovą“ ir priversti Rusiją atsakyti už invaziją.

Praėjusio mėnesio pabaigoje, prasidėjus invazijai, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvirai pakvietė užsieniečius į savo šalį prisijungti prie „Tarptautinio legiono“, kuris kartu su ukrainiečiais kovotų prieš rusus. Savanoriai buvo kviečiami kreiptis į Ukrainos ambasadas savo šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp šalių, leidusių savo piliečiams prisijungti prie tarptautinių brigadų, formuojamų kovai su Rusijos pajėgomis Ukrainoje, yra ir Danija.

19:35| Bombarduojamas Charkivas, pažeistas TV bokštas

Bombardavimo Charkive metu pažeistas televizijos bokštas. Dingo televizijos signalas, bet vyksta atstatomieji darbai, praneša Charkivo miesto administracijos atstovai. 

18:59| Virš Charkivo numušė rusų naikintuvą

Pusę septintos vakare ukrainiečiai virš antro pagal dydį Ukrainos miesto Charkivo numušė rusų naikintuvą. 

REKLAMA

18:29| Vinicos oro uostą nušlavę raketos kilo iš Juodosios jūros

Aštuonios raketos sekmadienį sunaikinusios Vinicos oro uostą greičiausiai buvo paleistos iš Juodosios jūros, praneša Moldovos gynybos ministerija. Taip ministerija reagavo į svarstymus, kad šios raketos galėjo būti paleistos iš Padniestrės, atplėštos nuo Moldovos teritorijos, kurioje įsitvirtinusi prorusiška valdžia.

Moldovos gynybos ministerija tikina, kad Padniestrėje nėra ilgo nuotolio raketų, galinčių pasiekti pietvakariuose esantį Vinicos miestą. Padniestėje yra tik GRAD tipo raketos, galinčios skrieti apie 20 kilometrų. Moldovos gynybos ministerija įsitikinusi, kad raketos nušlavusios Vinicos oro uostą, buvo paleistos iš Juodosios jūros, manoma, kad tai buvo Iskander raketos. Virš Padniestrės jos taip pat neskrido.

REKLAMA

18:00| Vinicos oro uoste žuvo vienas žmogus

Vinicos oro uosto antpuolio metu žuvo vienas žmogus, dar keturi sužeisti. Sekmadienį popiet į Vinicos oro uostą ir netoli esantį karinį sandėlį pataikė 8 raketos. Oro uostas sunaikintas, praneša Pravda.ua. 

17:40| Sunaikintas vamzdynas, neliko šilumos šimtams tūkstančių žmonių

Rusijos kariuomenė sunaikino Donecko-Mariupolio vamzdyno dalį ir paliko 70 tūkstančių žmonių be šildymo. Oro temperatūra regione yra apie 0 Celsijaus. Tai sekmadienį vakarop pranešė Ukrainos parlamento narė Inna Sovsun.

REKLAMA
REKLAMA

17:20| Nuo karo pradžios į Ukrainą grįžo 140 tūkstančių žmonių, daugiausia vyrų

Pranešama, kad nuo karo pradžios į Ukrainą ginti namų iš užsienio grįžo apie 140 tūkst. žmonių, daugiausia vyrų. Iš šalies išvyko - 1,5 milijono, daugiausia, moterys ir vaikai. Tarp išvykusių yra ir 137 tūkstančiai užsieniečių, kiti - Ukrainos piliečiai. Taip pat pranešama, kad sieną kirto 2500 automobilių, vežančių humanitarinę pagalbą Ukrainai.  

17:10| Rusijoje iš eterio dingo ir BBC

Rusija Ukrainą užuolė vasario 24 dieną, o Vakarai į tai atsakė gausiomis ir skausmingomis ekonominėmis bei finansinėmis sankcijomis Rusijai. Sekmadienis yra vienuoliktoji karo diena.

Britų transliuotojas BBC sekmadienį paskelbė, kad jo televizijos kanalas „World News“ buvo pašalintas iš eterio Rusijoje, Maskvai karo Ukrainoje metu tęsiant savo kampaniją prieš užsienio žiniasklaidą.

„BBC World News“ laidų vedėja Victoria Derbyshire pirmoji paskelbė, kad ši televizija Rusijoje buvo pašalinta iš eterio.

BBC atstovas sakė, kad „BBC World News“ Rusijoje nematoma nuo šeštadienio.

„Apgailestaujame, kad iš mūsų žiūrovų Rusijoje atimta galimybė gauti patikimas ir nešališkas naujienas tokiu metu, kai jiems jų reikia labiausiai“, – sakė atstovas.

REKLAMA

Anksčiau virtinė tarptautinių transliuotojų, tarp jų BBC ir CNN, paskelbė, kad liaujasi rengti reportažus Rusijoje, nes šioje šalyje priimtas įstatymas, numatantis įkalinimą iki 15 metų už „melagienas“ apie jos invaziją į Ukrainą.

16:10| Šaudoma į bėgančius žmonės iš Irpino

Irpino miesto, eančio netoli Kijevo, evakuacijos metu bėgantys gyventojai apšaudyti iš granatsvaidžio, praneša Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Geraščenko. Pranešama, kad žuvo šeima: mama ir du vaikai, tėvas sužeistas. 

15:59| Kare jau žuvo 38 vaikai, 70 sužeista

Per kiek daugiau nei dešimt dienų Ukrainoje žuvo 38 vaikai, dar 71 buvo sužeistas, praneša Ukrainos ombusmenė Liudmila Denysova. Tiesa, šie duomenys nėra galutiniai ir liūdna statistika kasdien pasipildo naujais skaičiais. Vakar Mariupolio apšaudymų metu žuvo pusantrų metų berniukas, Kijevo regione Bučoje – du vaikai.

Netoli Kijevo esančiame Irpine į bėgančius civilius ugnį atidengė rusų kariai, žuvo trys žmonės, tarp jų du vaikai. Charkove vakar mirė vos mėnesio sulaukęs kūdikis, jis mirė nuo plaučių uždegimo, kuriuo susirgo besislėpdamas rūsyje. Biela Cerkva miestelyje bombos krito ant namų, sunaikinta 15 namų, aukų skaičius nežinomas, bet jų bus. Hostomelyje, Bučoje ir Irpine šiuo metu slėpiasi apie 70 vaikų, dalis jų sužeisti sunkiai, Rusijos kariuomenės atstovai pas vaikus nepraleidžia medikų.

REKLAMA

15:40 | Laukiama provokacijų Ukrainos pietuose, tam paruošti žmonės

Ukrainos sienų apsaugos tarnyba praneša, kad netrukus galima sulaukti provokacijų, kuriose bus naudojami prievarta mobilizuoti žmonės ir Rusijos okupuotų Donetsko ir Luhansko teritorijų. Pasak sienų apsaugos tarnybos, vakar į Krymą atgabentas ešalonas žmonių iš šių teritorijų ir artimiausiu metu šiuos žmones galimai naudos provokacijoms Ukrainos pietuose. Neatmetama, kad šie žmonės bus naudojami, kaip „patrankų mėsa“. Atvežtus žmones galimai naudos ir propagandai, bandys juos atvaizduoti, kaip vietinius gyventojus.

15:20 | Černygovo atakos metu numuštas naikintuvas, į namus krito nesprogusios bombos

Ukrainiečių žurnalistas Jurijus Butusovas portaui liga.net pranšė, kad šiandien Rusijos ginkluotosios pajėgos atakavo Černigovo miesto gyvenamuosius rajonus. Buvo mėtomos FAB -500 tipo bombos. Dvi jų pataikė į namus, bet nesprogo. To pačio antskrydžio metu ukrainiečiai numušė Rusijos karinių pajėgų naikintuvą SU-25, pilotas katapultavosi, bet išmetimo metu užsimušė.

14.46 | Atakuojama Vinica

Ukrainos Volodymyras Zelenskis sekmadienį pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame kalba apie tai, kad Rusijos pajėgos 8-iomis raketomis atakavo Vinicos miestą. Sugriautas šalia šio miesto esantis oro uostas.

REKLAMA

Komentuodamas ataką prezidentas vėl pareikalavo virš Ukrainos paskelbti neskraidymo zoną.

14.20 | Putinas sustos tik tada, kai Ukraina nebesikaus ir sutiks su Rusijos reikalavimais

Rusija savo karinę operaciją sustabdys tik tuomet, jei Ukraina nustos kautis ir sutiks su Rusijos reikalavimais, pranešė Kremlius po to, kai Vladimiras Putinas pasiklabėjo su Turkijos prezidentu Recepys Tayyipas Erdoğanu.  

Kremliaus teigimu, V. Putinas sakė, kad operacija einasi pagal planą ir kad jis esą tikėjosi, jog ukrainiečių derybininkai bus kontruktyvesni ir labiau priims realybę ant žemės. 

14.16 | Rusijoje per protestus sulaikyta daugiau nei 1 tūkst. žmonių

Įvairiuose Rusijos miestuose sekmadienį per protestus prieš Maskvos invaziją Ukrainoje buvo sulaikyta daugiau kaip 1,1 tūkst. žmonių, pranešė protestus stebinti nepriklausoma grupė „OVD-Info“. Iki sekmadienio popietės 35 miestuose buvo sulaikyti 1 103 žmonės, nurodo grupė.

REKLAMA

14.13 | Turkija ragina Putiną pasirašyti taikos susitarimą su Ukraina

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas paragino Vladimirą Putiną paskelbti paliaubas Ukrainoje, atidaryti humanitarinius koridorius ir pasirašyti taikos susitarimą su Kijevu, pranešė Turkijos prezidento biuras. Abu lyderiai aptarė ir dvišalius santykius. 

14.09 | Prada traukiasi iš Rusijos

Italijos mados namai Prada paskelbė, kad sustabdo mažmeninę prekybą Rusijoje dėl pradėto karo Ukrainoje. Šie mados namai pasekė kitų garsių prekės ženlų keliu: jau anksčiau apie pasitraukimą pranešė LVMH, Hermes, Chanel. Apie savo pasitraukimą Prada paskelbė Linkedin puslapyje. 

13.13 | Zelenskis perspėjo, kad rusų pajėgos gali apšaudyti Odesą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį perspėjo, kad Rusijos pajėgos ruošiasi apšaudyti Odesą – istorinį uostamiestį Juodosios jūros pakrantėje.

13.04 | Baltarusiai nenori kautis Ukrainoje

Ukrainos gynybos ministerijos viceminsitras Aleksandras Nossovas pasidalijo žinia, kad Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas generolas majoras Viktoras Gulevičius pasitraukė iš pareigų dėl masinio karių atsisakymo dalyvauti kovos veiksmuose, nes negalėjo suformoti nė vienos taktinės bataliono grupės. Baltarusijos gynybos ministeriją šią informaciją naujienų agentūrai Tass paneigė, esą tai melaginga informacija. 

REKLAMA

12.01 | Ukrainą paliko 1,5 mln. gyventojų

Iš Rusijos pajėgų užpultos Ukrainos bėgančių žmonių skaičius viršijo 1,5 mln. ir tai yra „sparčiausiai auganti pabėgėlių krizė“ Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, sekmadienį pranešė Jungtinės Tautos.

10.54 | Apšaudomi evakuotis bandantys žmonės iš Irpinės

„Nexta“, ramdamasi Radio Svoboda, praneša, kad buvo bandoma gyventojus evakuoti iš Irpinės miesto Kijevo srityje, bet prasidėjo apšaudymas. 

10. 42 | Zelenskis: Ukraina yra dvasinė supergalia

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį kreipėsi į gyventojus. Jis gyrė Ukrainos žmones už pačias įvairiausias pasirinktas pasipriešinimo formas ir pavadino savo šalį dvasine supergalia. Pasak jo, Ukraina priešinasi visomis jėgomis: kovoja ne tik kariai, bet ir paprasti gyventojai gina miestus, ligonines, gaisrines. Prezidenats paragino gyventojus protestuoti ir priešintis, jeigu tai įmanoma. 

REKLAMA

10.32 | Vėl bandys evakuoti Mariupolio gyventojus

Mariupolio uostamiestis sekmadienį pranešė, kad pradės evakuoti civilius gyventojus po to, kai ankstesnes pastangas sužlugdė paliaubų pažeidimai. „Nuo 12 val. pradedama civilių gyventojų evakuacija“, – sakoma miesto pareigūnų pareiškime, kuriame teigiama, kad su miestą apsupusiomis Rusijos pajėgomis susitarta dėl paliaubų. Evakuacija vyks ir iš Volnovachos. Paliaubos numatytos nuo 10 val. ryto iki 21 val. vakaro, rašo „The Kyiv Independent“.

9.26 | Rusija pradeda suprasti karo kainą

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas sakė pastebėjęs, jog Rusijos požiūris pasikeitė, nes ji suprato „tikrąją karo kainą“. Pasa jo, derybos su Rusija dėl Maskvos invazijos užbaigimo pradeda būti „konstruktyvios“. Patarėjas apibūdino, jo nuomone, akivaizdžiai pasikeitusį Maskvos požiūrį į ukrainiečių pasipriešinimą ir skaudžias tarptautines sankcijas.

„Pačioje karo pradžioje jie reikalavo visiško dominavimo. Jie nesitikėjo, kad Ukraina taip smarkiai pasipriešins“, – interviu Kanados dienraščiui „The Globe and Mail“ vakariniame Ukrainos Lvovo mieste sakė M. Podoliakas.

„Jie tik dabar pradeda suvokti tikrąją karo kainą. Ir dabar prasideda konstruktyvios derybos“, – pridūrė pareigūnas, dalyvavęs pirmuosiuose dviejuose Rusijos ir Ukrainos derybų raunduose, vykusiuose Baltarusijos pasienyje.

REKLAMA

9.24 | Ukraina skelbia rusų nuostolius iki kovo 6 dienos

Ukrainos Gynybos ministerija feisbuke paskelbė Rusijos nuostolius iki kovo 6 dienos. Informacija nuolat yra tikslinama, nes karo sąlygomis statistiką rinkti sudėtinga. 

 • Karinis personalas - daugiau nei 11 tūkst. žmonių. 
 • Tankai - 285 vienetai.
 • Šarvuotų kovos mašinų - 985.
 • Artilerijos sistemų - 109.
 • Konteinerinių raketų paleidėjų - 50.
 • Oro gynybos sistemų - 21.
 • Kovinių lėktuvų - 44.
 • Sraigtasparnių - 48. 
 • Transporto priemonių - 447.
 • Greitaeigiai katerių - 2.
 • Degalų cisternų - 60.
 • Dronų - 4. 

08.34 | Britai: rusai siekia paveikti ukrainiečių valią priešintis

Britų Gynybos ministerija praneša, kad, jos vertinimu, Ukrainos gynybos mastas ir jėga labai stebina Rusiją, todėl ji taikosi į žmonių gyvenamas vietoves, įskaitant Charkovą, Černigovą ir Mariupolį. Brtai daro išvadą, kad taip rusai siekia paveikti ukrainiečių valią priešintis. Panašią taktiką anksčiau Rusija taikė Čečėnijoje 1999 metais ir Sirijoje 2016 metais. 

Rusijos tiekimo linijos yra tapusios gerais taikiniais, o tai labai sulėtina Rusijso puolimą. Pasak britų Gynybos ministerijos, gali būti, kad Rusija dabar bandys slėpti savo transporto priemones, gabenančias degalus. Apie tai Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija paskelbė kovo 6 dieną socialiniuose tinkluose. 

08.21 | JAV pareigūnai bandys įtikinti Venesuelą neremti Rusijos  

JAV pareigūnų delegacija išvyko į Venesuelą susitikti su prezidento Nicolas Maduro vyriausybe bandydami suvokti, ar Venesuelna pasirengusi nutraukti ryšius su Rusija, kai ši užpuolė Ukrainą. Tai aukščiausio lygio kelionė į Venesuelą per kelerius metus, nes šalys buvo nutraukusios diplomatinius santykius, kadangi JAV pritaikė Venesuelai ekonomines sankcijas, bandydama priversti pasitraukti N. Maduro, ilgametį Vladimiro Putino draugą. 

08.11 | Negali atkurti dujų tiekimo kai kuriems Ukrainos gyventojams 

Ukrainos dujų perdavimo operatorius turėjo uždaryti 16 dujų perdavimo stočių šešiose Ukrainos administracinėse srityse: Charkovo, Mikolajevo, Zaporožės, Kijevo, Donecko ir Luhansko. Pranešama, kad dėl Rusijos atakų operatorius negali atkurti dujų tiekimo kai kuriose vietose. 

07.58 | Kinija nėra patenkinta

Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi sako, kad Kinija nenorėtų matyti tolesnės Ukrainos situacijos evoliucijos. Tai jis pareiškė pokalbyje su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu, rašo CNN. Pasak Wango Yi, Ukrainos krizė turėtų būti sprendžiama dialogo ir derybų būdu bei pakvietė JAV, Europos Sąjungą ir NATO palaikyti lygiavertį dialogą su Rusija. Kinijos ministras atkreipė dėmesį, kad NATO plėtimasis į Rytus turi neigiamų saugumo pasekmių Rusijai. 

Rusijos karą prieš Ukrainą „krize“ vadina tik Maskva arba gerus santykius su Rusija palaikyti norinčios valstybės. Rusija dar tai vadina „specialiąja karine operacija“. Kinija kartu su Rusija abi priešinasi JAV lyderystei pasaulyje, tačiau Rusijos karas prieš Ukrainą šių valstybių sąjungą pastatė į keistą padėtį, nes Kinija visuomet agituoja už teritorinį vientisumą ir nesikišimą į kitų valstybių vidaus reikalus. 

07.49 | Zelenskis kalbėjosi su Bidenu

JAV prezidentas Joe Bidenas kalbėjosi su Ukrainos valstybės vadovu Volodymyru Zelenskiu bei aptarė sankcijas Rusijai ir galimybes pagreitinti JAV karinę, humanitarinę bei ekonominę paramą Ukrainai. Per pokalbį buvo aptartos ir Ukrainos bei Rusijos derybos. 

07.45 | Pirmadienį – naujas Ukrainos ir Rusijos derybų raundas

Pirmadienį Ukrainos ir Rusijos delegacijos planuoja naują, jau trečiąjį, derybų raundą, nors ankstesnis susitarimas dėl paliaubų, kol bus evakuoti gyventojai, nepavyko, nes rusai tęsė savo atakas. 

07.41 | Analitikai prognozuoja naują puolimų bangą per 24-48 valandas

JAV įsikūręs Karo studijų institutas paskelbė savo analizę, iš kurios seka išvada, jog Rusijos pajėgos Ukrainoje daro šiokią tokią aktyvių veiksmų pauzę ir galimai ruošiasi vėl pradėti atakas prieš Kijevą, Charkovą, Mikolajevą bei, galimai, Odesą per ateinančias 24-48 valandas. 

07.34 | Britų premjeras sudarė 6 punktų planą

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas sudarė 6 punktų veiksmų planą, kaip sureguliuoti situaciją po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą, ir prašo tarptautinės bendruomenės paramos, rašo BBC. 

(1) Pasaulio lyderiai turi suburti tarptautinę humanitarinę koaliciją vardan Ukrainos. 

(2) Pasaulio valstybės turi paremti Ukrainos pastangas gintis. 

(3) Ekonominis spaudimas Rusijai turi būti sustiprintas.

(4) Tarptautinė bendruomenė turi priešintis Rusijos pastangoms tyliai normalizuoti savo veiksmus Ukrainoje. 

(5) Diplomatinių sprendimo priemonių turi būti imamasi, bet tik visiškai dalyvaujant legitimiai Ukrainos vyriausybei.  

(6) Būtini greiti veiksmai sustiprinti NATO šalių saugumą ir atsparumą 

07.19 | Laisvasis Europos radijas traukiasi iš Rusijos

Radio Free Europe/Radio Liberty nebeveiks Rusijoje po to, kai Rusijos institucijos inicijavo bankroto procedūrą prieš šią žiniasklaidos priemonę bei suintensyvino spaudimą žurnalistams.  

07.16 | Apie 3000 amerikiečių savanorių nori padėti Ukrainai kautis

Apie 3000 savanorių JAV atsiliepė į Ukrainos kvietimą prisijungti prie Ukrainos ginkuotųjų pajėgų užsieniečių bataliono, praneša Voice of America. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas anksčiau platino informaciją, kad visi, kurie nori prisidėti prie Ukrainos gynybos nuo Rusijos, turi kreiptis į savo šalyse esančias Ukrainos ambasadas

07.11 | JAV dirba su Lenkija dėl naikintuvų perdavimo Ukrainai

„The Wall Street Journal“ rašo, kad JAV tariasi su Lenkija dėl galimybės, kad ši perduotų Ukrainai savo turimus naikintuvus MiG-29 mainais į amerikiečių F-16. Tokiam sandoriui reiktų pritarimo Baltuosiuose Rūmuose ir Kongrese. Kiek anksčiau, Lenkija. Bulgarija ir Slovakija viešai atmetė galimybę perduoti naikintuvus Ukrainai, rašė „Politico“. Ukrainiečių pilotams labiau reikia MiG-29, nes jie pratę jais skraidyti. Diskusija dėl naikintuvų perdavimo Ukrainai vyksta po to, kai tai viešai pažadėjo Europos Sąjungos įgaliotinis užsienio ir saugumo reikalams Josepas Borrelis. 

07.02 | TVF perspėja dėl karo pasekmių globaliai ekonomikai

Tarptautinis valiutos fondas perspėja, kad karas Ukrainoje turės esminių ekonominių pasekmių globaliu mastu, ypač atsižvelgianį į tai, jog baigiantis COVID-19 pandemijai pasaulio valstybių ekonomika kenčia dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių ir didelės infliacijos. Ukraina kreipėsi į fondą prašydama 1,4 mlrd. dolerių. 

06.57 | Papildoma Starlink palydovinė sistema

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis po pokalbio su Elonu Musku pranešė, kad kitą savaitę į Ukrainą bus pristatytas papildoma Starlink palydovinė sistema. 

06.54 | „Shell“ toliau pirks rusišką naftą, bet ieško alternatyvų

Reaguodama į Ukrainos užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos kritiką, kad įmonė po Rusijos invazijos Ukrainoje toliau perka rusišką naftą, „Shell“ paskelbė pranešimą, kad bandys surasti alternatyvų kaip galima greičiau, bet pokytis neįvyks iškart. Tačiau įmonė pažadėjo skirti lėšų palengvinti Ukrainos žmonių kančias. 

06.49 | Ukrainiečiai gausiai jungiasi prie savanorių pajėgų 

Nuo karo pradžios apie 100 tūkst. ukrainiečių prisijungė prie Ukrainos kariuomenės savanorių pajėgų, pranešė Ukrainos Nacionalinė gvardija. 

06.45 | Rusijoje nebeveiks Visa ir Mastercard kortelės

Visa pranešė artimiausiomis dienomis nutrauksianti visas transakcijas Rusijoje, kas reiškia, jog Rusijoje išduotos banko kortelės neveiks už šalies ribų, o už Rusijos ribų finansinių institucijų išduotos kortelės neveiks Rusijoje. Tokiu pavyzdžiu pasekė ir MasterCard, rašo „The Kyiv Independent“.

6.20 | Žvalgybos informacija: rusai ketina perimti Kanivo hidroelektrinę

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas ankstų sekmadienio rytą paskelbė kasdienį raportą. Pasak ukrainiečių kariuomenės, Rusijos pajėgos toliau skiria didelį dėmesį Kijevo krypčiai kartu atakuodamos Charkovą, Mikolajevą ir siekdamos sukurti sausumos koridorių į Krymą. „Nexta“ pranešė, kad praėjusią naktį artilerijos ugnimi buvo atakuojamas Charkovas, keli pastatai užsidegė. 

Generalinio štabo informacijoje, kuri publikuota naktį iš šeštadienio į sekmadienį, rašoma, jog koviniai orlaiviai, kylantys iš Baltarusijos oro uostų, atakavo karinę ir civilinę infrastruktūrą Kijeve ir Žitomyre. Tai miestas Šiaurės Vakaruose, apie 130 kilometrų nuo Kijevo. 

Ukrainiečiai taip pat pasidalijo žvalgybos informacija, kad Rusijos pajėgos ketina perimti Kanivo hidroelektrinę prie Dniepro upės. Ši hidroelektrinė nutolusi daugiau nei 100 kilometrų.

Rusijos pajėgos toliau blokuoja Mariupolį pietinėje šalies dalyje: atakuoja artilerijos smūgiais į civilinę infrastruktūrą. Pasak Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, svarbių netekčių buvo patirta Mikolajeve, mieste pietinėje šalies dalyje, kur Rusijos pajėgos bando judėti Odesos link. 

Tačiau per šeštadienį Ukrainos pajėgos nukovė vieną naikintuvą Su-25, du bombonešius Su-34, du kovos lėktuvus Su-30, keturis straigtasparnius ir vieną nepilotuojamą droną.

Gynybos ekspertas dr. Egidijus Papečkys, vertindamas šiuos nuostolius socialiniame tinkle „Facebook“, pavadino juos pribloškiamais. Pasak jo, tai akivaizdžiai rodo, kad Ukrainą pasiekė ir paplito Vakarų valstybių perduoti priešlėktuviniai ginklai. Tai lems, jog rusai turės veikti iš didesnio aukščio ir stengtis neįeiti į šių raketų veikimo zoną, bet tada bus sunku atakuoti taikinius žemėje. 

Kaip vystėsi padėtis Ukrainoje kovo 5 dieną, skaitykite čia.

INFORMACIJA SKAITYTOJAMS. Portalo tv3.lt redakcijos sprendimu, komentavimas po šiuo straipsniu yra išjungtas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų