Valstybinės ligonių kasos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Rimantė Venclovienė priminė, kad privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusiems asmenims, atvykusiems su siuntimu atlikti radiologinių tyrimų į įstaigą, turinčią sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl šių tyrimų atlikimo ir apmokėjimo, papildomai mokėti nereikia.
„Tyrimas apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, o jam reikalingų medžiagų ir priemonių išlaidos yra įskaičiuotos į bendrą tyrimo atlikimo kainą. Sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti PSDF lėšomis kompensuojamus brangius radiologinius tyrimus, privalo pasirūpinti visomis tyrimui atlikti reikalingomis priemonėmis, nereikalaudama iš paciento jokių papildomų mokėjimų“, – nurodė ji.
Ar už drabužiui tyrimui reikia mokėti?
Specialistė kartu patvirtino, kad ligonių kasos sulaukiančios gyventojų klausimų, ar reikia mokėti už drabužius, kurie dėvimi tyrimo metu. Ji išaiškino, kad vis tik daugeliu atveju atliekant tyrimą vienkartiniai rūbai nėra būtini.
„Pacientams tiesiog rekomenduojama dėvėti drabužius, kurie neturėtų metalinių detalių ar blizgių paviršių. Jeigu atliekant tyrimą yra reikalingi specialūs drabužiai, gydymo įstaiga turi nemokamai jais aprūpinti.
„Pacientams tiesiog rekomenduojama dėvėti drabužius, kurie neturėtų metalinių detalių ar blizgių paviršių.“
Jei tyrimus atliekanti įstaiga rekomenduoja įsigyti vienkartinius drabužius pacientams dėl jų pačių patogumo, turėtų būti išaiškinama, jog tai yra laisvai pasirenkamos papildomos paslaugos (galimybė įsigyti ir dėvėti vienkartinius drabužius tyrimo metu), kurios nėra būtinos, bet kurias sveikatos priežiūros įstaiga, pacientui sutikus, gali teikti savo nuožiūra. Šių nebūtinų drabužių pacientas turi teisę atsisakyti“, – pastebėjo R. Venclovienė.
Kitaip tariant, tik tuo atveju, kai pacientas pats pageidauja įsigyti vienkartinius drabužius, tuomet už juos jis turi sumokėti savo lėšomis.
Galima skųstis, tačiau tą daro ne visi
VLK atstovė atkreipė dėmesį, kad kilus neaiškumų, ar mokėti už tyrimą, vienkartinius drabužius ar kt., pirmiausia reikia klausti gydymo įstaigoje:
„Pacientas, manydamas, kad sveikatos priežiūros įstaigoje yra pažeistos jo teisės, pavyzdžiui, teko mokėti už paslaugas, kurios apmokamos PSDF lėšomis, pirmiausia turėtų kreiptis į įstaigos administraciją. Į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas pacientai turi teisę kreiptis tuomet, kai yra nepatenkinti skundų nagrinėjimu minėtoje paslaugas teikusioje įstaigoje.“
Primenama, kad sveikatos priežiūros įstaiga turi išnagrinėti situaciją ir raštu pateikti atsakymą per 20 darbo dienų nuo skundo gavimo įstaigoje dienos. Kreipiantis į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas, reikia pateikti skundo sveikatos priežiūros įstaigai ir įstaigos atsakymo kopijas. Jeigu gydymo įstaiga nepateikia atsakymo per 20 darbo dienų, dėl skundo nagrinėjimo pacientas turi teisę kreiptis į kitas institucijas, tačiau privalu pateikti skundo, adresuoto gydymo įstaigai, kopiją.
Kitaip tariant, tik tuo atveju, kai pacientas pats pageidauja įsigyti vienkartinius drabužius, tuomet už juos jis turi sumokėti savo lėšomis.
„Jeigu pacientas kreipsis į sveikatos priežiūros įstaigą ir jos atsakymo nesulauks arba įstaigos atsakymas netenkins, dėl, paciento manymu, pažeistų teisių, susijusių su PSD klausimais, galima kreiptis į VLK ar TLK, o dėl paslaugų kokybės ir prieinamumo – į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos“, – tvarką priminė ligonių kasų atstovė.
Tačiau ji konstatavo, kad pacientai su skundais vengia kreiptis į ligonių kasas, motyvuodami tuo, kad vėl reikės sugrįžti dėl sveikatos priežiūros paslaugų į tą pačią įstaigą.
„Pastaraisiais metais skundų dėl mokėjimo už vienkartinius drabužius, atliekant brangius radiologinius tyrimus, VLK negavo, bet, kaip minėta, kelis kartus pacientai kreipėsi prašydami paaiškinti, ar reikia mokėti už drabužius“, – R. Venclovienė.
Nustačius pažeidimą turi grąžinti pinigus
Pašnekovė aiškino, kad gavę paciento skundą dėl mokamų paslaugų, ligonių kasų specialistai atlieka patikrinimus.
„Jei nustatoma, kad pacientas už paslaugą mokėjo, tačiau mokėti neturėjo, įstaiga įpareigojama grąžinti pacientui jo sumokėtas lėšas. Apie patikrinimo rezultatus informuojami pacientai ir jiems patariama kreiptis į įstaigą dėl lėšų grąžinimo“, – sakė R. Venclovienė.
Ji nurodė, kad pernai bendrai TLK gavo 36 pacientų skundus dėl papildomų mokėjimų gydymo įstaigose. Daugiausia skundų gavo Vilniaus TLK – 24. Kitos TLK skundų gavo daug mažiau: Klaipėdos TLK – 7, Kauno TLK – 2, Šiaulių TLK – 2, Panevėžio – tik 1.
„Atlikus patikrinimus, 24 skundai pasitvirtino ir buvo nustatyta, kad iš pacientų buvo neteisėtai reikalaujama susimokėti. Įstaigos buvo įpareigotos grąžinti pacientams 8 852 eurus.
2023 m., TLK atliekant planines kontrolės procedūras, buvo nustatyta, kad pacientai sveikatos priežiūros įstaigoms, suteikusioms PSDF lėšomis apmokamas paslaugas, nepagrįstai sumokėjo daugiau nei 39 tūkst. eurų“, – sumas vardijo specialistė.
Daugiausiai neteisėtų priemokų nustatyta, teikiant dienos chirurgijos paslaugas. Taip pat nepagrįstai pacientai mokėjo, kai buvo teikiamos gydytojų specialistų konsultacijos, stacionarinės paslaugos, slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos, pervežimo paslaugos ir pan.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!