REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policijos virtualus patrulis primena, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama vidaus ir tarpvalstybinė nuotolinė prekyba elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis. Vis dėlto dalis gyventojų šio draudimo nesilaiko ir net žinodami apie pasekmes platina elektronines cigaretes bei jų pildykles. Ne visi žino, kad už tai galima susilaukti baudos iki kelių šimtų eurų su prekių konfiskacija.  

Policijos virtualus patrulis primena, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama vidaus ir tarpvalstybinė nuotolinė prekyba elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis. Vis dėlto dalis gyventojų šio draudimo nesilaiko ir net žinodami apie pasekmes platina elektronines cigaretes bei jų pildykles. Ne visi žino, kad už tai galima susilaukti baudos iki kelių šimtų eurų su prekių konfiskacija.  

REKLAMA

Nors Lietuvoje draudžiama internetu prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis, kai kurie žmonės to nepaiso. Policijos virtualus patrulis socialiniame tinkle „Facebook“ dalijasi pagrindiniais gyventojų paaiškinimais, kurie nugula administracinio nusižengimo protokoluose, kuomet asmenys bando pateisinti savo nelegalią veiklą elektroninėje erdvėje.

„Mečiau rūkyti, turėjau bloką užsilikusių heets kaitinamojo tabako cigarečių. Nusprendžiau parduoti Facebook skelbimuose. Nežinojau, kad to daryti negalima, su pažeidimu sutinku, gailiuosi, jau geriau būčiau pats surūkęs.“

REKLAMA
REKLAMA

„Draugas iš užsienio parvežė vienkartinių elektroninių cigarečių įvairių skonių, kur norėdamas užsidirbti, sugalvojau parduoti skelbimuose brangiau. Su pirkėjais nesusitikau, viską siunčiau paštomatais. Nežinojau, kad darau pažeidimą.“

REKLAMA

„Kad internetu pardaviau nepilnamečiui el. cigarečių skysčio nežinojau. Nežinojau, kad Lietuvoje išvis tuo prekiauti draudžiama internetu.“

„Žinojau, kad uždraudė pardavinėti su skoniais cigaretes, tai prisipirkau daugiau ir pardavinėjau internetu. Kad tai nelegalu, sužinojau tik iš policijos pareigūnų.“

Tačiau nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia. Už taisyklių nesilaikymą LR Administracinių nusižengimų kodekso 209 straipsnis numato baudą nuo 40 iki 200 eurų, su prekių konfiskacija, o nusižengus pakartotinai užtraukia baudą nuo 200 iki 1 100 eurų, su prekių konfiskacija. 

REKLAMA
REKLAMA

Po naujo draudimo ieško, kaip „apeiti“ įstatymą

Nuo spalio 23 d. prekybos vietose nebeliko kaitinamojo tabako produktų su pridėtiniais skoniais ir kvapais. Kai kurie verslai nesnaudė ir pristatė šių gaminių alternatyvas, tačiau įspėjo – draudimai kaitinančiųjų skaičiaus nesumažins, o, tikėtina, padidins kaitinamojo tabako gaminių su skoniais nelegalią prekybą ar net kontrabandą. 

Draudimas priimtas Europos Komisijos iniciatyva ir įsigalios visose Europos Sąjungos valstybėse. Lietuvoje draudimas įsigaliojo po to, kai birželio mėnesį Seimas pritarė uždrausti kaitinamąjį tabaką, turintį pridėtinio kvapą ar skonį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo šiol legaliai prekiauti bus galima tik natūralaus tabako kvapo ir skonio rūkalais, ant kurių turės būti įspėjimai apie galimą žalą sveikatai – tai iki šiol nebuvo numatyta. 

Vis dėlto naujasis draudimas negalios rūkymui skirtiems produktams, kurių sudėtyje nėra tabako. Vadinasi, bus galima prekiauti gaminiais, kuriuose yra kitokių kaitinamųjų augalų, pavyzdžiui, raudonosios arbatos.

Gamintojai: draudimai padidins neelgalią prekybą

Šiuo metu kaitinamojo tabako gaminius Lietuvoje siūlo „Philip Morris Baltic“ (IQOS), „British American Tobacco“ („Glo“) ir „Japan Tobacco International“ („Ploom“). 

Gamintojai vieningai sutaria, kad draudimas ne tik nesumažins „kaitintojų“ skaičiaus, bet ir prisidės prie nelegalios tabako gaminių su skoniais prekybos ar net kontrabandos. 

REKLAMA

„Tikėtina, kad šis draudimas paskatins tam tikrą dalį vartotojų, kurie rinkosi kaitinamuosius tabako gaminius su skoniais, ieškoti alternatyvų šešėlinėje rinkoje ar kitose šalyse“, – pažymėjo „Philip Morris Baltic“ išorinių reikalų direktorius Baltijos šalims Liudas Zakarevičius. 

„Kaitinamo tabako gaminiai be Lietuvos akcizų žymėjimo, tikėtina, bus dažniau matomi šalyje. Jau dabar juos galima neteisėtai įsigyti socialiniuose tinkluose arba atsivežti iš kaimyninių valstybių, kur toks pridėtinio skonio draudimas nėra įgyvendintas. Pasiūla jau dabar yra, ar augs paklausa, parodys laikas“, – antrino „Ploom Lietuva“ atstovas R. Vaisbrodas.

REKLAMA

Anot „British American Tobacco“ vadovo Baltijos šalyse Marcino Mielcarzo, gyventojai uždraustų produktų šiuo metu aktyviausiai ieško Lenkijoje, kur dar neįgyvendinta EK direktyva. 

„Girdime, jog šiuo metu lietuviai aktyviai Lenkijoje perka kaitinamojo tabako gaminius su skoniais, kur šis draudimas dar nėra įsigaliojęs“, – komentavo M. Mielcarzas.

Lenkijoje kaitinamojo tabako su skoniais lietuviai perka ne tik dėl pas mus įsigaliojusių draudimų. Tarp šalių yra ir kainų skirtumų – Lenkijoje kaitinamasis tabakas dėl akcizų politikos yra pigesnis. Tuo metu Lietuvoje dėl didelių mokesčių kaitinamajam tabakui produktas yra brangesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Lietuvoje draudžiami gaminiai mūsų šalį gali pasiekti ne tik iš ES narės Lenkijos. Gamintojai įspėja, jog dėl draudimų gali išaugti kontrabanda iš Rytų.

„Papildomas įsigaliojęs draudimas dėl kaitinamojo tabako gaminių su skoniais bus taikomas visose ES šalyse narėse, tačiau jau dabar matome, jog Lietuva yra išskirtinė dėl besiribojančių kaimynių: Rusijos ir Baltarusijos“, – pažymėjo M. Mielcarzas.

Šiuo metu nelegali tabako rinka mūsų šalyje siekia beveik 20 procentų. Tam įtakos turi šalies geografinė padėtis, bendra ekonominė situacija, augančios kainos.  

Visą publikaciją apie įsigaliojusį draudimą kaitinamajam tabakui su skoniais skaitykite čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų