Rinkėjai jau nuo šiandien internetu interaktyviame žemėlapyje gali sužinoti savo balsavimo vietą, vizualiai pasižiūrėti, kuriame pastate įsikūrusi rinkimų apylinkė, bei atsispausdinti rinkėjo kortelę, nelaukiant, kol ji bus jiems pristatyta į namus. Ateityje planuojama žemėlapyje pateikti dar daugiau informacijos ir tikimasi, kad ši paslauga paskatins žmones rinkimuose dalyvauti aktyviau.
Žemėlapio kūrėjai – Vyriausioji rinkimų komisija ir Registrų centras – sako, kad internete nuo šiol rinkėjai gali rasti visą jiems reikalingą informaciją apie balsavimo vietas. Registrų centro interneto svetainėje susiradus nuorodą „Adresų registras“ ir pasirinkus adresų „Paiešką“ atsiras žemėlapis.
Paieškos laukelyje įvedę miestą, gatvę ir namo, kuriame gyvena, numerį gyventojai ras ne tik informaciją apie jiems priskirtą rinkimų apylinkę, bet ir vizualiai galės pamatyti, kokiame ji pastate įsikūrus, taip pat bus nurodyta, kokiu keliu geriausia pasiekti balsavimo vietą ir net kur palikti automobilį.
„Adresų registre, kiek mes įsivaizduojame, šiuo metu yra apie 90 procentų adresų, kiek turėtų būti Lietuvoje. O kaip minėjo per konferenciją Jonas Udris, susiejant duomenis sutapo apie 93 procentus adresų“, – pasakoja VĮ „Registrų centras“ Adresų registro departamento viršininkas Kipras Mensevičius.
Žemėlapyje bus galima išsispausdinti ir rinkėjo kortelę, nelaukiant, kol ją pristatys į namus. Kortelę internetu galima gauti ne vieną kartą, todėl pametus bus galima išsispausdinti naują.
Pasak VRK pirmininko, nauja paslauga įtraukta atsižvelgiant į tai, kad pastaruoju metu daug žmonių apsigyvena priemiesčiuose ir gerai nežino, kur kokia seniūnija ar rinkimų apylinkė įsikūrusi. Be to, kiekvienų rinkimų metu būdavo sulaukiama net iki 40 tūkstančių gyventojų skambučių, kuriems kildavo klausimų dėl balsavimo vietos.
„Aš manyčiau, kad šios informacijos gali daugėti. Čia dar būtų labai įdomi informacija susieta su rinkimų rezultatais, kaip ir kokia apylinkė balsavo, galima perdėti vizualią, grafinę informaciją. Rinkėjų aktyvumą tikrai turėtų padidinti, kadangi rinkėjai atkreiptų dėmesį, kiek yra svarbu dalyvauti rinkimuose“, – sako Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Pirmadienį balsavimas prasidėjo Lietuvos ambasadose. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis rinkti naują Seimą panoro 12 tūkstančių tautiečių, gyvenančių ne Lietuvoje.
Kitos savaitės trečiadienį balsavimas prasidės ir Lietuvoje. Savo valią pareikšti galės nuteistieji įkalinimo įstaigose, ligoniai, senelių namuose gyvenantys žmonės.
Jevgenijus Bardauskas