Ketvirtadienį visuomenei pristatytoje grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje teigiama, kad Baltarusijos žvalgyba intensyvina savo veiklą prieš Lietuvą ir verbuoja į kaimyninę šalį vykstančius asmenis, bando rekrūtuoti ir diasporos atstovus. Pranešta, kad praėjusių metų pabaigoje buvo sulaikyti keli asmenys, įtariami šnipinėjimu.
Nors nepateikė detalių skaičių, kiek konkrečiai VSD gavo kreipimųsi dėl bandymo verbuoti, D. Jauniškis pažymėjo – tokių atvejų vis daugiau.
„Skaičiaus tikrai neįvardinsiu, bet jis tikrai yra nemažas“, – ketvirtadienį, pristatant viešą grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą, sakė D. Jauniškis.
„Vis daugiau ir daugiau piliečių kreipiasi, pasakydami tuos faktus, kad jie buvo ar verbuoti pasienyje, ar buvo prie jų prieinama būnant Baltarusijoje, ar lankantis Kaliningrade. Noriu pasidžiaugti piliečių sąmoningumu ir pilietiškumu. Žmonės neslepia, ateina ir atvirai pasipasakoja“, – pasakojo VSD vadovas.
Tuo metu Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) vadovas Elegijus Paulavičius priminė, kad 2022 m. įsigaliojo Baudžiamojo kodekso pakeitimai, numatantys, jog šnipinėjimą vykdę, tačiau apie tai prisipažinę ir su šalies institucijomis bendradarbiaujantys asmenys yra atleidžiami nuo atsakomybės.
„Ką svarbiau šiandien pasakyti, kad įstatymas numato atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės tuomet, kai žmonės prisipažįsta arba pasako faktą, kad į juos kreiptasi, (jie – ELTA) verbuoti. Turbūt, čia yra ta geresnė žinia. Turbūt šiandien turėtume skatinti piliečius, kurie susidūrė su tokiais atvejais, tiesiog kreiptis tiesiogiai į VSD arba AOTD“, – kalbėjo E. Paulavičius.
Ketvirtadienį Valstybės saugumo departamentas ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas visuomenei pristatė bendrą grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą. Tai jau vienuoliktoji viešas ir aštuntoji bendra abiejų žvalgybos tarnybų grėsmių ataskaita.
Dokumente apžvelgiami įvykiai, procesai ir tendencijos, darantys didžiausią įtaką Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo situacijai. Remiantis jais, taip pat ilgalaikėmis nacionalinį saugumą veikiančiomis tendencijomis, pateikiami svarbiausių artimoje perspektyvoje Lietuvos nacionaliniam saugumui galinčių kilti grėsmių ir rizikos veiksnių vertinimai.
Lietuvos žvalgybos institucijos kiekvienais metais parengia nacionalinio saugumo grėsmių ataskaitą. Šis neįslaptintas vertinimas teikiamas visuomenei vadovaujantis Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymo 8 ir 26 straipsnių nuostatomis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!