REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
49
Į rūbų parduotuvę – per avarinį išėjimą: verslininkai gudrauja ar griebiasi paskutinio šiaudo? (tv3.lt fotomontažas)

Šiuo metu leidžiama dirbti visoms parduotuvėms, turinčioms įėjimą iš lauko. Su kiek keblia situacija susiduria prekybos centrų viduje esančios parduotuvės, mat prekybos centruose leidžiama dirbti tik maisto, veterinarijos parduotuvėms ir vaistinėms. Kitos gali veikti kaip prekių atsiėmimo punktai. Ir nors Vyriausybė sako, kad apie visų parduotuvių atvėrimą kalbėti dar anksti, regis, kai kurie verslininkai karantino reikalavimus ėmė interpretuoti savaip.

49

Šiuo metu leidžiama dirbti visoms parduotuvėms, turinčioms įėjimą iš lauko. Su kiek keblia situacija susiduria prekybos centrų viduje esančios parduotuvės, mat prekybos centruose leidžiama dirbti tik maisto, veterinarijos parduotuvėms ir vaistinėms. Kitos gali veikti kaip prekių atsiėmimo punktai. Ir nors Vyriausybė sako, kad apie visų parduotuvių atvėrimą kalbėti dar anksti, regis, kai kurie verslininkai karantino reikalavimus ėmė interpretuoti savaip.

REKLAMA

Kai kurie didžiuosiuose prekybos centruose įsikūrę prekybininkai, paprastai pirkėjus priimantys per įėjimus prekybos centrų viduje, duris atvėrė įsirengę laikinus įėjimus. Juos prekybininkai įkūrė avariniuose išėjimuose. Tad norint nusipirkti aprangą sportui ar kasdienių drabužių, eiti į parduotuvę gali tekti iš visai kitos prekybos centro pusės – evakuaciniu išėjimu.

„Panoramoje“ veikia septynios parduotuvės

Vilniuje esančių prekybos centų „Panorama“ ir „Akropolis“ avariniai išėjimai pirkėjams atverti dar prieš porą savaičių. Šiuose prekybos centruose esančios „Sportland“ parduotuvės atsidarančios paskelbė dar kovo viduryje ir pirkėjus pakvietė užeiti per atskirą įėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Šios parduotuvės pavyzdžiu netrukus pasiekė ir kitos. Vien „Panoramoje“ tokiu būdu šiuo metu veikia septynios parduotuvės: „Apranga“, „Aprangos galerija“, „City Man & Woman“, „Elektromarkt“, „Sportland“, „KidZone“, „Žaislų planeta“. Planuojama, kad netrukus turėtų atsidaryti dar pora.

REKLAMA

„Žvelgiant plačiau, mielai atsidarytų ir likę nuomininkai, neturintys atskirų įėjimų iš lauko. Šiuo metu turime priverstines nelygias konkurencines sąlygas, kurios kainuoja darbo vietas ir veda link to, kad nemaža dalis negalinčių veikti verslų durų jau niekad neatvers“, – tv3.lt komentuoja „Panoramos“ rinkodaros vadovė Eglė Ušinskienė.

Pašnekovės teigimu, avariniuose išėjimuose yra laikomasi visų saugumo reikalavimų, o smarkiai padidėjusio pirkėjų srauto kol kas nematyti.

„Visuose bendruose tarnybiniuose koridoriuose, kurie priskirti evakuaciniams keliams, laikomasi BGST keliamų reikalavimų. Pirkėjai elgiasi atsakingai, laikosi būtinų reikalavimų, o parduotuvių personalas griežtai kontroliuoja pirkėjų srautą“, – sako E. Ušinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus „Akropolyje“ atsivėrė trys tokios parduotuvės

Vilniaus „Akropolyje“ per atskirus įėjimus iš lauko šiuo metu pirkėjus priima trys parduotuvės – „Ermitažas“, „Sportland“ ir „Zara“. Klaipėdoje esančiame „Akropolyje“ veikia dvi – „New Yorker“ ir „4F“, o Šiaulių „Akropolyje viena – „Topocentras“.

„Specialiai įrengti naujų įėjimų iš lauko neplanuojame. Atverti duris visoms prekybos vietoms, turinčioms įėjimą iš lauko, leista nuo kovo 15 dienos, daugiau pranešimų apie ketinimus perdaryti tarnybinius įėjimus į pirkėjams skirtus įėjimus nesame sulaukę“, – tv3.lt komentuoja „Akropolis Group“ komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parduotuvių atvėrimas nereiškia, kad yra pažeidžiami Vyriausybės nustatyti saugumo reikalavimai. Kaip sako D. Mertinas, visų jų yra laikomasi.

„Vienam pirkėjui užtikrinamas 20 kv. m. plotas, prie kiekvieno įėjimo į parduotuvę nurodoma, kiek tuo metu joje gali būti žmonių, apsaugos darbuotojai nuolat stebi klientų srautus, o dezinfekcinio skysčio galima rasti prie kiekvieno įėjimo“, – komentuoja D. Mertinas.

Atvėrus minėtų parduotuvių duris, pastebima, kad pirkėjų srautas šiek tiek padidėjo. Atėjus pavasariui žmonės domisi namų apyvokos ir sodo prekėmis.

„Matome, kad klientai nori įsigyti namų apyvokos bei sodo ar statybos prekių, drabužių. Klientų srautus prekybos centruose stebime realiuoju laiku – tai darome naudodami pasaulinio rinkos lyderio „Sensormatic ShopperTrak“ sistema“, – sako D. Mertinas.

REKLAMA

Veikia saugiai

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius teigia, kad šitaip duris pravėrusios parduotuvės ir leidimus tam davę prekybos centrai jokių reikalavimų nepažeidė.

„Įėjimai yra įrengiami konsultuojantis su pastato valdytojais, kurie prisiima visą atsakomybę, kad nepaisant to įrengto įėjimo būtų išlaikytos visos pastato saugaus eksploatavimo taisyklės ir reikalavimai. Nelaimės atveju, kad tie praėjimai galėtų būti greitai atlaisvinti ir žmonės evakuojami.

Bet reikia suprasti, kad užimtumas prekybos centrų yra sumažėjęs 75 proc., tai žmonių užimtumas yra 25 proc. to, kas prekybos centre yra įprasta tiems pajėgumams, kuriems jis buvo skaičiuotas. Tai natūralu, kad tų išėjimų reikia mažiau ir tie srautai žmonių yra visiškai sumenkę. Tai saugumo prasme kažkokių rizikų aš nematau“, – tv3.lt komentuoja M. Statulevičius.

REKLAMA

Pašnekovas priduria, kad avariniuose išėjimuose įrengus įėjimus į parduotuves, išėjimai vis tiek lieka platūs ir tinkami toliau naudoti kaip evakuaciniai.

Kol kas M. Statulevičius sako, kad iš LNTPA narių valdomų prekybos centrų, žinoma, kad vyksta derybos ir konsultacijos dėl avarių išėjimų naudojimo. Tikimasi, kad netrukus avarinių išėjimų duris turėtų atverti ne vienas prekybos centras.

„Tos nelygiios prekybos sąlygos, kurios dabar yra sudarytos tiems, kas gali dirbti su įėjimu iš išorės ir tiems, kurie yra viduje ir yra uždaryti, jos verčia tiesiog prekybininkus ieškoti tokių išeičių, kas yra nenusižengiant Vyriausybės nutarimams, bet ieškant galimybių saugiai veikti“, – sako M. Statulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėtų atsidaryti: testuotų darbuotojus, dalintų kaukes

Dar kovo 22-ąją LNTPA prezidentas M. Statulevičius teigė, kad nebėra likę priežasčių, kodėl prekyba uždarose patalpose turėtų būti uždrausta.

„Mūsų nuomone, kuo platesnis ratas, kuo daugiau parduotuvių, kuriose yra galima prekyba, tai yra epidemiologiškai saugiau, nes tai skaido srautą lankytojų, kurie gali pasirinkti, kur jiems atvykti, tai iš dalies riboja ir judumą mieste – kuo Vyriausybė abejoja, kad prekybai atsidarius labai suaktyvėtų judumas mieste“, – spaudos konferencijoje kovo 22-ąją sakė M. Statulevičius.

M. Statulevičius sakė, kad prekybos centrai, jei jiems būtų leista atsiverti, galėtų kas savaitę testuoti visus prekybos centrų darbuotojus. Testavimas galėtų vykti privačiose klinikose arba specialiai įrengtose prekybos centrų patalpose.

REKLAMA

Taip pat pabrėžta, kad prekybos centrai gali lengvai kontroliuoti lankytojų srautus, juos nukreipti ratu. Prekybos centruose veikia automatinė sistema, nuolat fiksuojanti, kiek lankytojų yra prekybos centre.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė teigė, kad prekybos centruose galėtų būti išjungtas bevielis interneto ryšys, taip pat pašalinti minkštasuoliai, kad lankytojai prekybos centruose neužsibūtų.

„Yra sukurtos ypatingos ventiliacijos sąlygos, kai oras ir filtruojamas, ir reguliuojamas, yra galimybė ventiliaciją reguliuoti, priklausomai nuo lankytojų skaičiaus. <...> Dezinfekcijos priemonės tiesiog liejasi laisvai, tokios dezinfekcijos neturime gal nei savo biuruose, namuose ar šeimose“, – sakė R. Vainienė.

REKLAMA

Ji taip pat pabrėžė, kad epidemiologinei situacijai blogėjant, tvarka galėtų būti griežtinama, pavyzdžiui, didinami ploto reikalavimai, tačiau veikla neturėtų būti uždaroma. 

Pasak jos, atvėrus prekybos centrus, piko valandomis dirbtų daugiau apsaugos darbuotojų, kurie kontroliuotų saugaus atstumo laikymąsi viduje ar eiles lauke, o neturintiems nemokamai būtų dalijamos medicininės kaukės.

Ir tv3.lt kalbinti prekybos centrai sako negalintys sulaukti, kada duris galės praverti visos parduotuvės.

„Tiek mes, tiek kiti prekybos centrai esame pilnai pasirengę užtikrinti lankytojų ir nuomininkų saugumą: atsidarius parduotuvėms, jų darbuotojai būtų testuojami kiekvieną savaitę, veikianti inovatyvi srautų skaičiavimo sistema padėtų kontroliuoti ir valdyti žmonių kiekį prekybos centre, dalijamos medicininės kaukės ir užtikrintos kitos saugumo priemonės. Tokių galimybių dažnai net neturi jau dabar veikiantys kiti kontaktiniai verslai, įsikūrę ne prekybos centruose. Todėl labai gaila nuomininkų, kurių veikla apribota arba išvis negalima“, – sako „Panoramos“ atstovė E. Ušinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atidaryti dar anksti

Premjerė Ingrida Šimonytė dar praėjusią savaitę sakė, kad atidaryti prekybos centrus yra per anksti, tad ir kalboms apie visų parduotuvių atidarymą nėra pagrindo.

„Epidemiologinė situacija, deja, tokia, kad kalbėti apie kažkokius laisvinimus artimiausiu metu nematome jokio pagrindo. Ir taip labai gerai, kad prekybos įmonių atstovams pavyko suderinti saugų algoritmą, bent jau ekspertų vertinimu, kuris leistų pradėti tokioms įmonėms veikti.

Tačiau turint minty, kad dabar mūsų rūpestis yra kitas, kai kuriose vietose aplink Vilnių visų pirma, bet taip pat Marijampolėje epidemiologinė padėtis blogėja gana sparčiai, todėl svarstyti papildomų laisvinimų artimiausiomis savaitėmis mes neturėsime galimybių“, – teigė I. Šimonytė.

REKLAMA

Ministrė pirmininkė sakė, kad prie diskusijų dėl prekybos centrų atvėrimo grįžti būtų galima po Velykų ir tik tada, jei epidemiologinė situacija stabilizuosis.

„Apie diskusijas šiais klausimais galėsime kalbėti jau po Velykų ir tik su sąlyga, kad epidemiologinė situacija per tą laiką bent jau stabilizuosis. Kadangi negaliu įsipareigoti arba pažadėti, kad taip tikrai bus, nes labai daug kas priklauso nuo to, koks bus gyventojų, miestiečių elgesys, kiek pavyks ištestuoti židinius, juos visus nustatyti, kiek žmonės praneš apie savo kontaktus, galbūt ir pažeisdami karantino taisyklių pažeidimą.

Vis dėlto visos visuomenės sveikatos vardan, tai kaip sėkmingai mums pavyks šitai atlikti per artimiausias savaites, tiek greitai galėsime kalbėti apie kažkokius papildomus švelninimus, bet dabar tokių planų, deja, neturime“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Prekybos centruose esančioms parduotuvėms veikti neleidžiama nuo gruodžio 15 d., kai šalyje buvo sugriežtintas karantino režimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų