Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ Lietuvos premjerui Andriui Kubiliui pranešė apie investicinio ginčo inicijavimą. Koncernas reikalauja iš Lietuvos 342,22 mln. litų nuostolių atlyginimo, kuriuos jis esą patyrė dėl Lietuvos valstybės pakoreguotos šilumos kainos skaičiavimo tvarkos.
Arvydas Sekmokas: teisininkai skaito
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas portalui „Balsas.lt“ teigė, jog gautą raštą dabar nagrinėja teisininkai. „Tai dar nėra ieškinys. Laišką gavome, perdavėme teisininkams, kurie turi atsakyti, ar tikrai ten buvo tie veiksmai, kurie galėjo padaryti žalą. Tai kol kas tik „Gazprom“ interpretacija. Sutartį su „Gazprom“ buvo sudariusi Kauno miesto savivaldybė, o mes, Vyriausybė, buvom tik trečioji šalis, tad ir čia dar yra niuansų. Kol kas daugiau kažką sunku komentuoti“, - sakė jis.
Gediminas Kirkilas: perspėjau, kad taip bus
Buvęs premjeras, socialdemokratas Gediminas Kirkilas, kuris, vadovaudamas mažumos Vyriausybei, priešinosi mėginimams reguliuoti kainas, pažeidžiant sutartį sutartį su „Gazprom“ ir kartojo perspėjimus, jog iš „Gazprom“ bus susilaukta pretenzijų dėl sutarties nevykdymo.
„Mūsų Vyriausybė, tada buvusi mažumoje, paveldėjo tokią sutartį ir ne kartą perspėjo, kad mėginimai ją pažeisti turės tokių padarinių. Manęs situacija nestebina. Minėtą sumą gali tekti ir sumokėti. Ypač, jei bus „Gazprom“ kreipsis į europinius teismus, kur teisiniai aspektai, skirtingai nuo Lietuvos teisinės sistemos, vertinami labai principingai“, - sakė buvęs premjeras.
„Gazprom“: žala padaryta
Pagrindas tokiam esą atsirado Lietuvos valstybei pradėjus taikyti šilumos kainų nustatymo metodiką koncerno valdomai Kauno termofikacijos elektrinei (KTE). Esą kainų reguliavimas padarė šimtamilijoninės žalos.
Kaip rašte premjerui nurodė „Gazprom“ valdybos pirmininko pavaduotojas Valerijus Golubevas, 2003 metų Kauno elektrinės įsigijimo sutartyje Rusijos koncernas „Gazprom“ įsipareigojo penkerius metus nekeisti šilumos gamybos kainos, o vėliau, nuo 2008 m. pavasario, kainas nustatyti pagal formulę, susietą su naftos produktų kainų pokyčiais Europos rinkose.
Pagrindinis Kauno termofikacijos elektrinės akcininkas „Gazprom“ laikėsi įsipareigojimo. Kauno termofikacijos elektrinė nuo 2003 iki 2008 m. šilumą gamino nedidindama jos kainos. Pasibaigus šiam laikui KTE gaminamai šilumai pradėta taikyti privaloma kainodara.
Skaičiuojama, jog Rusijos dujų koncernas vien per laikotarpį nuo 2003 iki 2008 m. dėl Lietuvos valstybės pakoreguotos šilumos kainos skaičiavimo tvarkos patyrė apie 342,22 mln. litų žalos, kuri kasmet didėja.
Todėl „Gazprom“ siūlo Lietuvos Vyriausybei kilusį ginčą spręsti taikiai ir sumokėti minėtą sumą koncernui kaip kompensaciją už patirtą žalą.
Dujų koncerno rašte taip pat nurodoma, kad jeigu Lietuvos valstybė ir toliau ignoruos tarptautinius įsipareigojimus, prisiimtus susitarimu su Rusijos Federacija dėl investicijų apsaugos, „Gazprom“ bus priverstas kreiptis į arbitražą dėl žalos atlyginimo.
„Rusijos koncerno pretenzijos rodo pagrindinio KTE akcininko susirūpinimą susidariusia situacija. Apie tolimesnius veiksmus turėtų pranešti patys „Gazprom“ atstovai“, – teigė KTE generalinis direktorius Antanas Pranculis.
Tuo pačiu jis pažymėjo, kad neseniai paskelbtas Vilniaus komercinio arbitražo sprendimas dėl 5,4 mln. litų kompensacijos priteisimo iš KTE bendrovei „Kauno energija“, gali sukelti naujų tarpusavio pretenzijų, kurias būtina spręsti kartu ir taikiai, visų pirma paisant Kauno miesto šilumos vartotojų interesų.
Arbitražo sprendimo KTE nekomentuoja. Šis klausimas bus sprendžiamas „Gazprom“ pretenzijos Lietuvos Vyriausybei kontekste.