Aktyviai įsitraukusi į NATO ir JAV taikos palaikymo operacijas Balkanuose, Afganistane bei Irake mūsų valstybė, ignoruodama Europos Sąjungos (ES) ginkluotąsias pajėgas, glumina įvairių šalių generolus.
Vienoje skurdžiausių pasaulio šalių - centrinėje Afrikos dalyje esančiame Čade - su Jungtinių Tautų (JT) suteiktu mandatu jau pusę metų vykdoma taikos plėtros operacija, tegia „Respublika“.
Ši misija patikėta ES valstybių ginkluotosioms pajėgoms (EUFOR), kurioms vadovauja airis generolas leitenantas Patas Nashas. Čade, buvusioje Prancūzijos kolonijoje, ilgus metus balansuojančioje ties pilietinio karo riba, daugiausia tarnauja prancūzų, nemažas airių kariškių būrys, savo atstovų atsiuntę švedai, danai, rumunai, lenkai, italai, kitos šalys.
Su Europos Parlamento (EP) ir Europos Komisija (EK) Čade viešėjo ir europarlamentaras iš Lietuvos Gintaras Didžiokas. Politikui teko raudonuoti išgirdus įvairių šalių generolų ir žemesnio rango karininkų klausimus, kodėl Lietuva dar neįsijungė į EUFOR, ar nesiruošia tapti ES ginkluotųjų pajėgų dalimi, nors jau ne pirmus metus priklauso bendrijai.
„Šį klausimą ten nuolat girdėjau iš prancūzų, airių, italų, švedų karininkų, - „Respublikai“ sakė G.Didžiokas. - Tačiau nieko negalėjau pasakyti, nes tokių mūsų šalies ketinimų net nesu girdėjęs. Karininkams ypač didelę nuostabą sukėlė mūsų karių buvimas Irake, tačiau nedalyvavimas ES kariuomenės kampanijose“.
G.Didžiokas pasakojo, kad EUFOR kariai Čade atlieka itin kilnią misiją, kuriai mandatą metams suteikė JT. Tarpusavyje atvirai konfliktuojant klanus primenančioms net 88 politinėms partijoms, Čado gyvenimas jau primena atvirą masinį banditizmą ir plėšikavimą.
G.Didžioką, Čade turėjusį išsisukinėti nuo europiečių generolų klausimų apie Lietuvos tikslus Irako kampanijoje, stebino ir tai, kad mūsų šalyje nieko nekalbama apie perspektyvą įsilieti į EUFOR pajėgas. „Respublika“ išsiaiškino, kad apie šį darinį Lietuvoje apskritai mažai kas žinoma.
Nežino EUFOR principų
Seimo vicepirmininko, Europos reikalų komiteto pirmininko Andriaus Kubiliaus teigimu, lietuvių kariai jau ir taip daug kur kariauja, tačiau kodėl būdama ES nare Lietuva neprisijungia prie bendrijos ginkluotųjų pajėgų, negalėjo paaiškinti.
A.Kubilius teigė, kad Europos reikalų komitete nebuvo svarstytas Lietuvos dalyvavimo EUFOR pajėgose klausimas, tačiau mano, kad šią problemą turėtų spręsti šalies vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas - prezidentas.
Prezidentūroje apie EUFOR taip pat mažai žinoma ir juo labiau - apie Lietuvos karių įsijungimo į šį darinį perspektyvą. Prezidento užsienio politikos grupės vadovas Valteris Baliukonis net nežino, ar Lietuva yra bent gavusi kvietimą įsijungti į EUFOR.
„Man atrodo, kad kadaise ten buvo nusiųsta vienas ar du vandens gėlinimo agregatai. Man atrodo, kad į tą EUFOR, atrodo, kad Čade, bet negaliu taip tiksliai pasakyti, - sakė V.Baliukonis. - Be to, ES ginkluotosios pajėgos dar tik kuriamos. Negaliu tiksliai pasakyti ir ar mus kviečia į EUFOR. Bet išties negaliu pasakyti valstybės, kur mes dalyvavome vandens gėlinimo darbuose“.
V.Baliukoniui „Respublika“ tegali priminti, kad Čadas yra centrinėje Afrikos dalyje, neturi jūros pakrantės, tad ir gėlinti vandens ten nebūtina.